Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Veľká investícia v košických Malinovského kasárňach uviazla

Pred štyrmi rokmi vyhral rakúsky investor UBM tender na prenájom bývalých Malinovského kasární v Košiciach. Chce v nich vybudovať spoločensko-obchodné centrum.

Malinovského kasárne. Tu by mala byť jedna z najrozsiahlejších investícií v meste. Historicky sú dôležité budovy lemujúce Poštovú ulicu a Moyzesovu ulicu.Malinovského kasárne. Tu by mala byť jedna z najrozsiahlejších investícií v meste. Historicky sú dôležité budovy lemujúce Poštovú ulicu a Moyzesovu ulicu. (Zdroj: Veronika Janušková)

Pred štyrmi rokmi vyhral rakúsky investor UBM tender na prenájom bývalých Malinovského kasární. Chce v nich vybudovať spoločensko-obchodné centrum. Investíciu za desiatky miliónov eur však na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva primátor stiahol z rokovania. Radnica tvrdí, že investor nesplnil jednu z podmienok. Investor tvrdí, že radnica ťahá čas.

KOŠICE. Najzaujímavejším bodom posledného rokovania mestského zastupiteľstvo bol návrh na dlhodobý prenájom a predaj stavieb v Malinovského kasárňach pre A4 Corp, 100 % dcérsku spoločnosť viedenskej UBM.

Poslancom ho predložil primátor František Knapík (KDH). Ten ho však zároveň prekvapivo z rokovania aj stiahol.

„Materiál bol pripravený, venovali sme mu značnú pozornosť. No neboli zodpovedané všetky predstavy a zámery medzi mestom a investorom. Podmienky, ktoré súvisia s memorandom neboli naplnené, treba ich vydiskutovať. Je to otvorený priestor dotiahnuť veci tak, ako si to želajú aj poslanci," povedal primátor František Knapík (KDH).

Mesto: Investor nevypísal súťaž

Podľa Knapíka je problémom najmä to, že investor doteraz nevypísal architektonickú súťaž. „Ak nastavujeme ekonomiku na dlhodobý prenájom, musíme mať jasno, čo všetko tam bude."

„V súťaži boli stanovené určité podmienky, a jednou z nich bola aj architektonická súťaž. Tá dodnes zo strany investora nebola splnená, to znamená, že zatiaľ musíme počkať na to, čo urobí investor. Musí splniť stanovené podmienky. Keď ich splní, bude sa o tom rokovať," povedal šéf finančnej komisie Peter Cengeľ (KDH).

Či sa to podarí ešte v tomto volebnom období, primátor Knapík nevie. „V tejto chvíli to neviem s istotou povedať, závisí to aj od druhej strany, nakoľko zadeklaruje kroky, ktoré od nej budeme požadovať."

Súčasné zastupiteľstvo čaká už len jedno riadne rokovanie. Ak by prenájom neuzavrelo, nové zastupiteľstvo by mohlo zmeniť podmienky pre investora, čím by sa celý proces vyjednávania skomplikoval. "Vec konzultujeme s partnermi," reaguje hovorkyňa magistrátu Katarína Jantošovičová.

Búranie mesto odpočíta z ceny

Areál má celkovo 40 tisíc m2, sčasti sa má prenajať ako komerčný, vo výške 5 384 za rok, zvyšok ako nekomerčný za 467 453 na rok. Za predaj stavieb, vrátanie oplotenia a vonkajších úprav v areáli pýta majetková komisia 3 730 000 eur. Z nej sa ale odpočítajú náklady na asanačné práce vo výške 3 112 000 eur.
Mesto by tak za predaj budov získalo 618-tisíc eur.

Podľa kritikov pôsobí nelogicky, že mesto stavby predá a navyše z ceny odpočíta náklady na búracie práce, ktoré vykoná už investor.

„Neviem, v čom je nelogika. S tými objektmi, ktoré tam sú, musí investor nejako naložiť, a ak nejdeme do riešenia, ktoré by znamenalo odpredaj celého areálu a všetkých pozemkov, tak treba nájsť model, ktorý bude realizovateľný. Ak mesto nechce s tým mať náklady, investor musí mať oprávnenie vystupovať ako ten, kto podá návrh na odstránenie stavieb."

Rovnako vidí vec aj riaditeľ magistrátu Marek Kolárčik. „Pozemky sa prenajímajú, ostávajú v našom vlastníctve, ale budú vyčistené. Je tam dekontaminácia, po zbúraní ostanú mestu čisté pozemky, za ktoré bude každý rok dostávať prenájom."

Cena bola stanovená znaleckým posudkom, využíva pri tom zákon o majetku obcí, podľa ktorého môže mesto realizovať priamy predaj a prenájom, ak je prípadom hodným osobitného zreteľa.

Historické budovy ostanú

„Obe strany si boxovali svoje. Je to vyvážené, aby sa zámer investora realizoval, na druhej strane, aby sme to reálne mohli predložiť pred poslancov s tým, že je to vyrokované v rámci možností. A to aj s prihliadnutím na vývoj v tej oblasti developerstva, mnohé projekty totiž stoja, nie sú zdroje," naznačil Knapík.

Radnica zatiaľ neošetrila podmienku nezbúrať historické delostrelecké budovy na Poštovej ulici, ktorá sa zatiaľ dostala len do spoločného memoranda. Podľa primátora však bude zapracovaná aj do ďalších podmienok.

Investor zmenil meno aj konateľov

Andrej Leontiev je advokát a ešte prednedávnom bol konateľ spoločnosti A4 CORP. Minulý týždeň ale zmenila spoločnosť meno na UBM Košice, má aj nových konateľov.

„UBM v spolupráci s mestom Košice majú dlhodobo záujem realizovať na pozemkoch Malinovského kasární projekt nového moderného centra, ktoré by sa malo stať novým turistickým, kultúrnym, sociálnym a obchodným stredobodom Košíc. V závislosti od definitívneho architektonického riešenia budú existujúce budovy Malinovského kasárni buď začlenené do projektu alebo zbúrané. Realizácii projektu nebráni finančná kríza, UBM má financovanie zabezpečené," vyjadril sa Leontiev.

"Zdržuje mesto"

„Bohužiaľ, mesto Košice zatiaľ pripravený koncept projektu definitívne neodsúhlasilo. Po definitívnom schválení projektu mestom UBM vyhlási verejnú architektonickú súťaž. Podľa Memoranda o porozumení uzatvoreného medzi mestom Košice a UBM bolo začatie stavebných prác pôvodne plánované približne na druhú polovicu roku 2010; k časovému posunu došlo najmä z dôvodov zložitého interného schvaľovacieho procesu na strane mesta Košice," dodal pre Korzár Leontiev.

Mesto nadobudlo areál Malinovského kasární do majetku na základe darovacej zmluvy od ministerstva obrany v roku 2005. Doterajšie náklady na stráženie a údržbu objektov sú vo výške približne 200-tisíc eur.

Pamiatkari sa sporia o súťaži s hlavným architektom

Môže byť pamiatkový úrad v porote, ktorá rozhodne o víťazovi architektonickej súťaže v Malinovského kasárňach? Pamiatkari a hlavný architekt mesta sa nevedia dohodnúť. Ich názory sa rozdeľujú aj v tom, či má súťaž vypísať investor alebo mesto.

KOŠICE. Architektonická súťaž, na ktorú mesto čaká od investora, sa stala príčinou prestrelky medzi mestom a štátnym orgánom.

Po minuloročnom memorande medzi investorom UBM a mestom sa ozvali znepokojení pamiatkari, ktorí sa obávajú búracích prác v ochrannom pásme pamiatkovej rezervácie. Radnica ich preto vo februári k projektu prizvala a ponúkla im, aby nominovali svojho zástupcu do poroty súťaže na riešenie Malinovského kasární.

„Považujem za potrebné dosiahnuť vyváženosť medzi zachovaním kultúrnych hodnôt a rozvojom mesta a účasť zástupcu pamiatkového úradu v odbornej porote dáva možnosť k prezentácii požiadaviek a ich presadzovaniu pri súťaži," povedal šéf Útvaru hlavného architekta (ÚHA) Martin Drahovský.

Mokriš: Zámer musíme posúdiť

Pamiatkari však tvrdia, že miesto v porote obsadiť nemôžu, pretože k zámeru musia podať záväzné stanovisko a podmienky vykonania úprav, čím by malo dôjsť ku konfliktu záujmov. „Neurčili sme člena poroty pre túto súťaž, pretože vlastník predmetnej nehnuteľnosti v ochrannom pásme, mesto Košice, zatiaľ nepredložil svoj zámer na posúdenie orgánu špecializovanej štátnej správy, aj keď je povinný pred začatím úpravy nehnuteľnosti v ochrannom pásme tak urobiť," tvrdí Radoslav Mokriš z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ - na snímke Veroniky Januškovej).

Môže za to pamiatkový zákon. Pamiatkari majú určiť, či je navrhovaný zámer z hľadiska záujmov, chránených týmto zákonom, prípustný. „Účasť zástupcu KPÚ by nenahradila túto zákonnú povinnosť vlastníka," prízvukuje Mokriš.

Drahovský: Mali by poradiť

Hlavný architekt mesta vidí vec inak. „V súlade s takto prezentovanou filozofiou by sa asi nemal ani útvar hlavného architekta zúčastniť v porote, keďže sa k stavbe bude tiež vyjadrovať. Nemajú práve odborníci z oblasti pamiatkovej ochrany a odborníci z oblasti rozvoja Košíc byť tí, ktorí upozornia pri diskusiách a rozhodovaní v porote na možné problémy a nemá sa práve v konfrontácii rôznych názorov dospieť k optimálnemu riešeniu?" pýta sa Drahovský, ktorý námietkam pamiatkarov nerozumie.

„Rešpektujem pamiatkarov, aby chránili to, čo chrániť treba, no budeme sa naťahovať, pretože o budúcej tvári mesta by mali rozhodovať aj iní, a najmä ten, kto je zodpovedný za ďalší rozvoj mesta, teda hlavný architekt."

Areál Malinovského kasární pozostáva zo štábnych budov a technického zázemia (bývalé stajne, neskôr garáže a dielne). Niekedy bola jeho súčasťou aj jazdiareň - dnes športová hala Infiniti aréna.

Jana Ogurčáková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 2. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 3. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 4. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 5. Gestačný diabetes mellitus
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 328
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 836
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 756
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 155
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 2 145
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 522
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 270
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 016

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Na poslednú chvíľu do plaviek: vyskúšajte tieto tipy!
 2. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 3. Jozef Sitko: Vedieť odísť z verejnej funkcie je už fikcia
 4. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 5. Otilia Horrocks: Nulová daň na dámske hygienické sanitárne vložky a tampóny.
 6. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 7. Adam Sedláček: Únava a stres z odpočinku.
 8. Anna Miľanová: Záchvevy kvetov Jari 1,2... 2022
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 296
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 662
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 8 601
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 906
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 753
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 274
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 035
 8. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel! 1 912
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Penta je najsilnejším súkromným hráčom v zdravotníctve.


20. máj
Jedno z potvrdení vydaných Maticou slovenskou v Srbsku

Slovenský úrad už dokumenty neprijíma.


10 h
Peter Tkačenko

Pôrodnosť nezvýšia, ale aspoň to bude drahé.


16 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Nitrianska prokuratúra obvinila vyšetrovateľa Juhása, ktorý nahral špičky Smeru na poľovníckej chate.


a 2 ďalší 1 h

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Na poslednú chvíľu do plaviek: vyskúšajte tieto tipy!
 2. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 3. Jozef Sitko: Vedieť odísť z verejnej funkcie je už fikcia
 4. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 5. Otilia Horrocks: Nulová daň na dámske hygienické sanitárne vložky a tampóny.
 6. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 7. Adam Sedláček: Únava a stres z odpočinku.
 8. Anna Miľanová: Záchvevy kvetov Jari 1,2... 2022
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 296
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 662
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 8 601
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 906
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 753
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 274
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 035
 8. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel! 1 912
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu