Starosta najväčšej mestskej časti si mal niekoľkokrát svojvoľne udeliť odmeny, spolu do výšky 5 000 eur. To tvrdí najnovšia správa miestnej kontrolórky. Malo sa tak stať pred ôsmimi rokmi. Starosta to odmieta, tvrdí, že ide o predvolebnú diskreditačnú kampaň.
KOŠICE. Odmeny pre starostu schvaľuje miestne zastupiteľstvo. Podľa kontrolórky Západu Evy Klimekovej (SDKÚ-DS) to tak na úrade vždy nemuselo byť. V správe, ktorú minulý týždeň na rokovaní miestneho zastupiteľstva predložila poslancom, uvádza, že starosta Pavol Mutafov (Smer-SD) opakovane porušil zákon a sám si udelil odmeny.
Klimeková: Odmeny neschválili poslanci
Malo ísť o tri odmeny v rokoch 2001 a 2002 vo výškach 49-tisíc, 40-tisíc a 55-tisíc vtedajších korún (spolu takmer 5 000 eur).
Prvý prípad sa týka mája 2001, odmena bola podľa Klimekovej ručne dopísaná na dokumente k návrhu na vyplatenie 13. platu zamestnancov úradu.
"Kontrolou uznesení miestneho zastupiteľstva, prijatých v roku 2001, sa zistilo, že poskytnutie odmeny starostovi mestskej časti vo výške 49-tisíc korún, ktorá mu bola vyplatená vo výplate za mesiac máj 2001, nebolo schválené miestnym zastupiteľstvom. Táto odmena bola poskytnutá a vyplatená v rozpore so zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest," uvádza Klimeková v správe.
Podobný scenár sa podľa nej zopakoval ešte dvakrát. V novembri 2001 a júni 2002.
Mutafov: Peniaze som dostal, je na to papier
Prvý muž sídliska to vníma ako vykonštruovanú kauzu. Nepopiera, že peniaze dostal, odmieta však, že svojvoľne. Uznesenia zastupiteľstva, ktorými mu odmeny schválilo, sa však na úrade nenašli. Viní z toho súčasnú kontrolórku.
"Kto mal od roku 2001 povinnosť archivovať zápisnice a uznesenia? Pani Klimeková bola šéfkou organizačného od júna 2001. Ona mi kontrolovala plat."
"Ak uznesenie nie je na úrade, ona mi nevie dokázať, že nebolo, a ja jej, že bolo. Niekde však musí byť, je to záhada." Problémom podľa neho je tiež, že vtedajšia kontrolórka, vedúca ekonomického oddelenia a prednosta úradu už na úrade nepôsobia. "K jej správe sa už nemá kto vyjadriť. Jediná osoba z roku 2001 je ona."
Mutafov argumentuje aj tým, že zastupiteľstvo malo iné politické zloženie. "Zastupiteľstvo bolo moje. Bola vtedy koalícia SOP, SDĽ, SDSS. Nebol dôvod obchádzať ich. No po 10 rokoch objektívne neviem povedať, kde sú tie uznesenia."
Bruňák: Neprávom sa obohatil
S Klimekovej zisteniami sa stotožňuje Ladislav Bruňák, ktorý na Terase šéfuje "dzurindovcom". Podľa neho sa starosta neprávom obohatil.
"A na tom nič nikto nezmení. Navyše, aj vtedajšej kontrolórke dal slušnú odmenu. Dávam si otázku, prečo asi. Aby to neskontrolovala. V akej spoločnosti žijeme, keď si starosta môže prideliť odmeny napriek tomu, že mu to neschvália poslanci, a obrať tak obyvateľov o 144-tisíc korún?"
Klimeková bola do funkcie zvolená koncom júna tohto roka. Mutafov má výhrady k tomu, že kontrolu Klimeková robila až do roku 2001, pričom poslanci ju k tomu nezaviazali.
"Ako ju napadlo preveriť práve rok 2001? Nikto z nás nie je jasnovidec. Akým zázrakom išla robiť kontrolu starú deväť rokov? Musela o tom vedieť. A prišla s tým náhodou práve dva mesiace pred voľbami," hovorí Mutafov.
Klimeková sa bráni. "Vylučujem, že by som o tom vedela. Kontrolu som robila mesiac, nič som nerobila poza chrbát. Sporné odmeny nešli cez moje ruky, to viem dokázať." Tvrdí, že na chyby v rokoch 2001-2002 narazila pri nariadenej kontrole.
"Strašne to bolí"
"Nie je to náhoda, že sú dva mesiace pred komunálnymi voľbami," naznačuje starosta. "Je to nehoráznosť, chcú ma pošpiniť, poškodiť mi, je to účelová kampaň. A to strašne bolí."
Kontrolórku považuje za zaujatú, prekáža mu jej stranícka príslušnosť. "Kontrolórka by mala byť nezávislá a nestranná. Ešte je tajomníčkou strany?" pýtal sa Bruňáka Mutafov. Načrtol, že mohlo ísť o politickú objednávku.
Poslanci: Vráťte peniaze
Bruňák po dlhej a búrlivej rozprave navrhol uznesenie, v ktorom zastupiteľstvo žiada starostu, aby spomínané peniaze vo výške takmer 5 000 eur vrátil do rozpočtu spolu s úrokmi asi 1 600 eur. Poslanci jeho uznesenie podporili.
Starosta tvrdí, že keby problém chceli riešiť, dali by to vyšetriť.
Mikuláš Čečko ml. a Ladislav Bruňák (obaja SDKÚ). Žiadajú starostu o vrátenie peňazí aj s úrokmi. FOTO: JOG
Búrlivá rozprava
Reakcie poslancov
"Nezaviazali sme vás robiť kontroly 10 rokov dozadu, vaše závery sú irelevantné a vaša kontrola bola plytvaním peňazí daňových poplatníkov," povedala na margo kontroly Margita Adamčíková (Smer-SD). Aj jej spolustraník Ján Jakubov považuje zistenia za irelevantné.
Stanislav Košiš (SF) to dokonca prirovnal k inkvizičnému procesu voči starostovi. "Prestaňte konštruovať, treba pomáhať ľuďom." Problém označil za hľadanie chýb a vec, ktorá nie je zaujímavá pre obyvateľa.
Milan Béreš (KDH) s ním nesúhlasí. "Ľudí zaujíma, ako sa šafári na úrade, pre obyvateľov je podstatné vedieť, akého majú gazdu."
"Toto nie je porušenie finančnej disciplíny? Jak Brno!" tvrdí Igor Jutka z SDKÚ.
Podľa Jany Vargovej (nezávislá) nastal na úrade "odmäk dokumentov. Ako je možné, že pri takom počte zamestnancov sa stratili dokumenty?"
(jog)
Poznámka
Bordel na Západe
Starosta dostal pred rokmi tri odmeny dovedna za takmer 5 000 eur. Tie aj ich výšku však schvaľujú poslanci. A to uznesením, teda ich väčšinovým súhlasom na rokovaní miestneho zastupiteľstva. Keď sa však takého uznesenie záhadne stratí, je problém. Ak ide o "papierov" niekoľko, je problém väčší a faktor náhody sa primerane znižuje.
Je len spestrením celej kauzy, že v inkriminovaných rokoch bola finančná situácia mesta v žalostnom stave. Košiciam hrozila dokonca nútená správa. Dokonca sa vtedy spomínal aj najťažší rok pre Košice od vojny. Odmeny v tom čase sa z dnešného pohľadu zdajú nepredstaviteľné. Skúmať, či uznesenia existujú, alebo nie, je v tomto kontexte druhoradé. To, že odmeny boli, je však jediné, na čom sa všetky strany zhodnú.
Ak však starosta odmeny dostal len na základe svojho podpisu, je to nebývalá nehoráznosť, ktorá by nemala ostať nepotrestaná. Je teraz na starostovi, aby dokázal, že uznesenia existujú. No nemenej dôležité bude vysvetliť, ako môže mať na úrade taký bordel, že sa akékoľvek uznesenia, teda úradné listiny, nenašli. Pretože, ak sa stratili "papiere" k odmenám, mohlo sa "stratiť" aj čokoľvek minimálne rovnako zaujímavé.
Hlavný gazda na najväčšom košickom sídlisku je však už 16 rokov len jeden - Mutafov. Mal teda dosť času spraviť si na svojom úrade poriadok. Ak to nedokázal, asi nebude potrebné najať si vo verejnej súťaži detektíva, aby vypátral, kto je za to zodpovedný.
Jana Ogurčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári