Radnica zavádza novú sociálnu službu S-fon, ktorou starším ľuďom umožní dlhšie žiť samostatne v domácom prostredí. Mesto chce prevádzkou monitorovania a signalizácie potreby pomoci znížiť zdravotné, sociálne a bezpečnostné riziká u seniorov, ale aj zdravotne postihnutých Košičanov.
KOŠICE. Partnermi služby S-fon sú Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Košice, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach a Fond zdravia mesta Košice. Mala by seniorom a ich rodinným príslušníkom uľahčiť život.
"Služba zachováva priateľskosť, bezpečnosť a intimitu domáceho prostredia," uviedol primátor František Knapík (KDH). "Monitoring bude počas celého týždňa 24 hodín denne. V týchto dňoch beží dolaďovanie drobností a chýb, k 1. októbru by sme túto službu chceli rozbehnúť. Očakávame veľký záujem."
Treba pevnú linku
Monitoring bude prebiehať prostredníctvom technickej jednotky tiesňového volania, namontovanej v byte klienta. Podmienkou je pevná telefonická linka. K jednotke patrí aj vodotesný a ľahko ovládateľný náramok s tiesňovým tlačidlom.
Jeho použitím si senior môže privolať pomoc z ktoréhokoľvek miesta v byte, keďže sa tak automaticky spojí s operátorkou a môže s ňou cez hlasitý odposluch komunikovať. Tá disponuje potrebnými aj zdravotnými údajmi, na základe ktorých zabezpečí pomoc. Systém nemá dosah mimo obydlia.
Ako spresnila Eva Dudová, vedúca oddelenia služieb obyvateľstvu Magistrátu mesta Košice, ďalšou podmienkou zavedenia systému je aj plná orientovanosť klienta. "Nie je vhodná pre ľudí s mentálnym postihnutím alebo so stareckou demenciou. Musia totiž vedieť zhodnotiť situáciu."
Prijali nových ľudí
Mesačné náklady predstavujú pre klienta 12 eur, zvyšok hradí mesto. V tohtoročnom rozpočte na zavedenie systému radní vyčlenili 33 194 eur, v minulom roku investovali do technického vybavenia 8 606 eur. Na zabezpečenie služby prijali cez úrad práce 5 operátoriek, ktoré vyškolili a budú robiť v trojzmennej prevádzke. Ich mzdy zatiaľ refunduje úrad.
"V minulom roku sme kúpili počítač s programom. Na tento je možné napojiť 20 - 30 klientov. V súčasnosti pripravujeme zmluvy pre prvých sedem klientov, ktorí budú od októbra monitorovaní. Predpokladáme, že v priebehu dvoch mesiacov bude zazmluvnených všetkých 30," uviedla Dudová.
Kapacita nestačí
Žiadosti o S-fon môžu obyvatelia podávať na magistráte v kancelárii prvého kontaktu alebo na oddelení služieb obyvateľstvu. Formulár je prístupný aj na stránke mesta www.kosice.sk.
Mesto si však uvedomuje, že kapacita systému je vzhľadom na asi 40-tisíc dôchodcov v metropole východu nedostatočná. Kritériá výberu klientov sú preto "ošemetné". "Budeme robiť výber zo sociálneho pohľadu a uprednostňovať tých, ktorí osamelo žijú v domácnosti," uviedla Dudová. "V budúcnosti rátame s rozšírením tejto služby. Ďalší rok plánujeme kúpiť novú počítačovú jednotku." Bude to však závisieť od záujmu verejnosti.
"Veľký význam"
A čo na to samotní dôchodcovia? "Je to dobrý nápad, ale nie pre každého. My žijeme spolu a máme syna, ktorý sa o nás postará. Takže to nepotrebujeme. No pre tých, čo bývajú sami, to bude mať veľký význam. Nie je to ani až také drahé," zhodli sa starší manželia Ladislav a Lívia Benickí.
Mesto: Nespĺňajú podmienky
Senior dom: Ukradli nám projekt
Podobný monitorovací systém už dva roky prevádzkuje aj neziskovka Senior dom. Stará sa takto o 9 klientov, ďalších 15 na zaradenie doň čaká. Jej riaditeľka Oľga Rodziňáková protestuje proti tomu, že službu teraz zavádza i mesto. "Idú duplicitne robiť ten istý projekt. Zbytočne používajú peniaze mesta, keď naša organizácia je schopná zabezpečovať projekt dobrovoľnou prácou seniorov a dotáciami od donorov. Potrebujeme len výpomoc a pochopenie od magistrátu. Považujeme to za morálnu krádež nášho projektu, pretože sme na ňom spolupracovali s mestom 4 roky." Konkurencie sa vraj neboja, chcú spoluprácu.
Podľa radnice sú výhrady neopodstatnené. Argumentuje, že mestu dáva túto kompetenciu zákon. "My sa nebránime tomu, aby aj iné organizácie, ktoré majú na to finančné, technické a legislatívne podmienky, túto službu poskytovali. Keď bude druhý poskytovateľ, bude to len ideálne pre obyvateľov, môžu si vybrať," uviedol predseda správnej rady Fondu zdravia mesta Košice Norbet Lukán (KDH). O krádež podľa neho nejde, keďže radnica aj neziskovka sa inšpirovali tým istým pražským domom sociálnych služieb. "Senior dom nemá splnené legislatívne podmienky, nemá technické, personálne ani priestorové vybavenie na poskytovanie tejto služby," dodal.
(ee)
Jednotka tiesňového volania aj s náramkom. Zariadenie bude namontované v byte, klient s ňou komunikuje cez náramok. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári