KOŠICE. Pred tri a pol rokom diagnostikovali 34-ročnému Martinovi chronickú leukémiu. V tom čase bola jeho žena v treťom mesiaci tehotenstva a rodina sa spamätávala zo smrti babičky chorej na akútnu leukémiu. Tomu, že s jeho telom nie je niečo v poriadku, nasvedčovali veľké bolesti.
"Pri vyšetrení mi zistili, že mám 350-tisíc bielych krviniek, pričom zdravý človek ich má 3- až 10-tisíc. Keď výsledky ukázali moju diagnózu, celá rodina z toho bola v šoku. K lekárovi som prišiel v poslednej chvíli."
Otázka času
O tomto vážnom ochorení a o možnostiach liečby prednášal na celoslovenskej lekárskej konferencii Košické hematologické a transfúziologické dni svetovo uznávaný odborník - taliansky profesor Gianantonio Rosti.
Ten povedal, že v skúmaní tohto ochorenia došlo k výraznému posunu. "Možno povedať, že po takmer 25 rokoch výskumu sme krôčik od zistenia, ako vyliečiť chorobu, na ktorú sa umiera. Veríme, že je len otázkou času a pacienti budú žiť bez potreby ďalšej liečby."
Diagnostika choroby a jeho ďalšie skúmanie sa oproti minulosti výrazne zlepšilo. Tento typ leukémie je podľa odborníka z hľadiska výskumu v porovnaní s ostatnými hematologickými ochoreniami o niekoľko rokov vpredu.
Odkaz
Slovenskí pacienti už niekoľko rokov užívajú liek, ktorý pomáha v boji s týmto ochorením. "Vďaka tejto liečbe až 90 percent žije dlhšie ako 7 rokov, predtým sa dožívali priemerne 4 až 5 rokov."
Teraz chorým svitá ďalšia nádej. Od budúceho roka bude na Slovensku dostupný nový liek s účinnejšími látkami ako jeho staršia verzia. Profesor upozorňuje, že liečivo nemusí byť vhodné pre všetkých.
Svetová vedecká špička z Bologne ťažko skúšaným pacientom, ale aj ich lekárom odkazuje, že musia spolupracovať. "Ak chcú dosiahnuť spoločný cieľ a pozitívne výsledky je dôležité, aby tvorili jeden tím. Ak vzájomná komunikácia zlyhá a liečba sa nebude striktne dodržiavať, nemusí sa to skončiť šťastne. Naši pacienti majú šťastie, že žijú v období, keď liečbu chronickej leukémie vieme zabezpečiť a raz ju aj azda úplne vyliečiť."
Chronická myeloidná leukémia
- hematologické onkologické ochorenie
- predtým ako sa efektívna liečba stala dostupnou, sa pacienti priemerne dožívali 4 až 5 rokov
- na rozdiel od akútnej leukémie má chronická pomalší priebeh, s dlhšími, stabilnými fázami. Po určitom čase však prechádza do akútnej formy
- jediná forma vyliečenia sa je transplantácia kostnej drene. Na úspech je potrebný kompatibilný darca. Odrádzať môže aj vysoká miera úmrtnosti pri zákroku.
- medzi jej príznaky patrí bledosť, malátnosť, bolesti hlavy, chudnutie, zvýšená teplota, zväčšené lymfatické uzliny, slezina a pečeň.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári