Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Mestský priestor v centre Košíc získal šéf bytového podniku

Manželke košického poslanca Petra Hrabovského zakazoval zákon kúpiť bez súťaže priestory mesta na Hlavnej. Firmu však previedla. „Cudzia" eseročka priestory kúpila. Nakoniec ju „vrátili" do rodiny. Už ju má syn Gabriel Hrabovský, šéf BPMK.

Gabriel Hrabovský. Šéf BPMK sa stal majiteľom lukratívnych priestorov dvojročnou okľukou.Gabriel Hrabovský. Šéf BPMK sa stal majiteľom lukratívnych priestorov dvojročnou okľukou. (Zdroj: Veronika Janušková)

Manželke poslanca Petra Hrabovského (SDKÚ-DS) zakazoval zákon kúpiť bez súťaže lukratívne priestory mesta na Hlavnej 81. Firmu však previedla. „Cudzia" eseročka potom priestory kúpila. Nakoniec ju „vrátili" do rodiny. Už ju má syn Gabriel Hrabovský (SDKÚ-DS), šéf BPMK.

KOŠICE. Exnájomníčka nebytového priestoru na Hlavnej 81 (Bistro u Andrášiho, neskôr reštaurácia Med Malina - na snímke) Zuzana Hrabovská je manželka mestského poslanca Petra Hrabovského (SDKÚ-DS).

Ako blízka osoba poslanca podľa zákona nemohla bez súťaže kúpiť majetok mesta, aj napriek prednostnému právu nájomcu. Prenájom si však „prehodila" zo živnosti na novozaloženú eseročku. Tú vzápätí predala.

Firme bez Hrabovských hladko odklepli poslanci priamy predaj.

Prešli dva roky a majiteľom firmy, už vlastniacej priestory, sa zrazu stal Hrabovskej syn, riaditeľ Bytového podniku mesta Košice (BPMK) Gabriel Hrabovský (SDKÚ-DS).

Pritom podľa zákona o majetku obcí G. Hrabovský nesmel kúpiť majetok mesta bez súťaže ani ako syn mestského poslanca (tým je od roku 2007), ani ako zástupca riaditeľa magistrátu (2007-2008), ani ako šéf BPMK (od 2009). Zákaz platil preňho aj ako fyzickú, i právnickú osobu s jeho účasťou. Lenže v tomto prípade najprv mamina exfirma bez G. Hrabovského priamo kúpila majetok mesta, a až potom firmu nadobudol G. Hrabovský.

Nájom predĺžili len žene

Peter a Zuzana Hrabovskí získali do nájmu priestory s plochou 218 m2 v roku 1996 od Starého Mesta za starostu Jána Süliho (dnes SDKÚ). V roku 1998 sa zmluvou s BPMK zmenila doba neurčitá na určitú do roku 2007.

V roku 2007, keď už bol P. Hrabovský mestským poslancom a syn Gabriel zástupcom riaditeľa magistrátu, bol podpísaný dodatok, ale už len so Zuzanou Hrabovskou, pričom nájom sa opäť zmenil na dobu neurčitú.

Zákaz pre poslanca i blízku osobu

Hrabovskí požiadali mesto o kúpu v októbri 2006. Majetková komisia informovala v roku 2007 už ako nájomníčku len Hrabovskú, že odporúča cenu necelých 209-tisíc eur. Manželka poslanca požiadala o prehodnotenie ceny. Proces potom pozastavili.

Od decembra 2006, keď bol P. Hrabovský zvolený za mestského poslanca, nebolo možné jemu ani blízkym osobám (manželke, synovi) predať majetok mesta bez súťaže. Až od júla 2009 po zmene zákona sa to už dá, ale len v prípadoch hodných osobitného zreteľa, ak to schvália poslanci trojpätinovou väčšinou.

Od mamy okľukou k synovi

V roku 2008 živnostníčka Hrabovská podľa Obchodného zákonníka predala svoj podnik vlastnej eseročke ZPX. Tú si pritom založila len v máji 2008. BPMK ju ako nového nájomcu akceptoval.

Hneď po troch mesiacoch, v auguste 2008, však Hrabovská previedla eseročku, už ako nájomcu priestorov, na podnikateľa Igora Hudáka, ktorý nie je blízkou osobou jej manžela. ZPX, už len ako Hudákova firma, vzápätí v septembri 2008 požiadala mesto o kúpu prenajatých priestorov. Priamy predaj firme bez Hrabovských schválili poslanci v decembri 2008 za cenu takmer 236-tisíc eur.

Po necelých dvoch rokoch, podľa obchodného registra v septembri 2010, previedol Hudák firmu naspäť, nie však na Hrabovskú, ale na jej syna Gabriela, súčasného šéfa BPMK.

„Nevyjadrujem sa. Ak máte pochybnosti, oslovte mesto alebo súd," poradil nám G. Hrabovský.

Hrabovský senior: Nemám o tom ani šajnu

Zmenu majiteľa firmy ZPX z Hudáka na G. Hrabovského zverejnili v obchodnom registri až minulý týždeň. Korzár sa však o vlastnícke pomery na Hlavnej 81 zaujímal už v lete 2010, keď zmena ešte nebola známa. Bolo totiž čudné, že aj dva roky po predaji Hrabovskej eseročky Hudákovi mala ZPX stále sídlo doma v byte Hrabovských.

„S Hrabovskými už nemám nič spoločné," povedal nám asi pred mesiacom vtedajší majiteľ ZPX Igor Hudák. „Dostal som ponuku kúpiť firmu a akceptoval som ju. Cenu nemôžem povedať. Je to normálna obchodná záležitosť. Prečo má firma adresu stále u Hrabovských doma, to je moja vec. Po poštu si chodím k nim domov. Zatiaľ som to nechal tak, zmením si to neskôr," tvrdil ešte v lete Hudák. Teraz sa už vyjadriť nechcel.

„Nemám už s Hlavnou 81 nič. Má to teraz ZPX," reagoval dávnejšie podobne i poslanec P. Hrabovský a vysvetľoval: „To, že sme sídlo predanej firmy stále nechali u nás doma a chodia k nám ešte obálky adresované pre ZPX, to ma netankuje. Poštu a faktúry mu (Hudákovi – pozn. red.) odnesiem alebo mu voláme." P. Hrabovský tiež tvrdil, že nevie, za koľko manželka firmu predala. „Nemontoval som sa do toho. Ani ma to nezaujímalo, lebo ja som mal vtedy problémy a nervy s cukrárňou." Poslanec P. Hrabovský totiž prevádzkuje na Hlavnej 60 cukráreň Zákusky od babičky v mestských priestoroch, ktoré tiež získal od Starého Mesta za starostu Süliho. Ako nájomca s prednostným právom chcel objekt priamo kúpiť. Zastupiteľstvo mu to v roku 2007 aj schválilo. Lenže prokurátor predaj poslancovi bez súťaže napadol a prevod stopli.

Poslanca Hrabovského sme po vyše mesiaci opäť oslovili tento týždeň, keď sa už veci zmenili. „Nemám ani šajnu, že firma už je prevedená na syna," reagoval P. Hrabovský. „Spýtam sa syna, keď bude čas. Momentálne málo komunikujeme, je zaneprázdnený, chystajú sa na voľby (G. Hrabovský je mestský šéf SDKÚ – pozn. red.). Ale ten hlúpy zákon sa vlani zmenil a už to nie je konflikt záujmov. Takže už je to celé o ničom, bezpredmetná vec. Aj ja ako poslanec si už môžem odkúpiť od mesta priestory mojej cukrárne na Hlavnej 60. Akurát, že teraz na to nemám peniaze..." prezradil P. Hrabovský.

Byt Hrabovských a sídlo ZPX. Dva roky bola firma predaná, a stále „bývala" u nich. Foto: Veronika Janušková

jav
Gamcová: Mal by sa vzdať funkcie

Viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ-DS) neodpovedal na otázku Korzára, či konanie G. Hrabovského považuje za etické. Uviedol len, že šéf BPMK zákon neporušil.

„O prípade Hlavnej 81 neviem nič," reagoval šéf koaličného klubu SDKÚ-DS v mestskom zastupiteľstve Ľuboš Pajtáš, ktorý v decembri 2008 hlasoval za predaj pre exfirmu manželky straníckeho i poslaneckého kolegu P. Hrabovského. Ten sa vtedy hlasovania zdržal. „Nepoznám pozadie, neviem, či bolo konanie Gabriela Hrabovského etické," povedal Pajtáš.

Proti predaju v roku 2008 hlasovala opozičná poslankyňa Mária Gamcová (nezávislá), pričom upozornila zastupiteľstvo, že kupujúci bol v tom čase nájomcom ešte len niekoľko mesiacov a išlo o bývalú firmu manželky poslanca. „Potvrdilo sa, že to bolo neetické. Gabriel Hrabovský by sa mal vzdať funkcie riaditeľa BPMK. Sú aj iné možnosti, napríklad odvolanie zastupiteľstvom."

jav
Poznámka

Finta chňapka

Ak família Hrabovských tak veľmi túžila kúpiť si od mesta priestory na Hlavnej 81, nik predsa nenútil otca kandidovať, ani syna ísť šéfovať na magistrát či do BPMK. No ak už sa dobrovoľne rozhodli, tak počas pôsobenia v mestských funkciách sa kupovať majetok mesta bez súťaže nesmie a hotovo. Možno napríklad 4 roky počkať a kupovať potom.

Ak by bol v roku 2008 niekto chcel, aby to dnes vyzeralo ako drzá FINTA, nebol by to spravil inak. Napríklad niekto nedočkavý, lakotný, kto dokáže prejsť Hlave XXII cez rozum... Potom, čo v roku 2007 poslanec Hrabovský senior narazil na zákaz pri kúpe mestských priestorov na Hlavnej 60, tak v roku 2008 pri Hlavnej 81 akoby už zvolili iný, „funkčnejší" model.

Nedá sa ubrániť podozreniu, že "putovná" firma ZPX poslúžila ako taká neetická, no legálna CHŇAPKA na kúpu majetku mesta v čase, keď to štandardne nejde. Politik, manažér či zamestnanec v službách mesta by síce nemal meniť svoj morálny kredit pred ľuďmi za mestský nebytový priestor, hoc aj lukratívny so vstupom z Hlavnej, ale čo už. Nedá sa všetko naraz, aj ostať celý život cnostný ako morská panna, a ešte sa aj dostať k nejakému majetku...

Otcovou srdcovkou je cukráreň na Hlavnej 60. Tak prečo by sa synátor tiež nemohol konečne plnohodnotne venovať „svojej" reštaurácii na Hlavnej 81? Však nik mu nebráni, veď nech sa páči, môže si vybrať. Napríklad dať mestskému podniku „bye-bye" a hor´ sa podnikať...

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 3. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 2. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 3. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 10. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 020
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 608
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 966
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 12 723
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 112
 6. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 050
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 906
 8. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 344
 9. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 139
 10. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 110
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

10 h

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop