KOŠICE. Podnikateľ Andrej Hajaš (46) pravdepodobne nepôjde do väzenia za svoj konflikt s košickým podsvetím. Krajský súd v Košiciach ho oslobodil spod obžaloby z vraždy a pokusu o vraždu. Pred dvoma rokmi ho za streľbu na dvoch mužov, ktorí sa mu mali dlhodobo vyhrážať, odsúdil na dvanásť rokov.
Hajaš v roku 2003 vo svojom obchode v Trebišove predával cez takzvaný inštitút osobitného príjemcu potraviny Rómom. Nakupovali u neho za lístky, ktoré dostávali od štátu namiesto dávok. Podnikateľovi potom faktúry preplácal okresný úrad. Pri výsluchoch neskôr tvrdil, že obchodníci, ktorí dostali od miestneho okresného úradu povolenie na predaj potravín Rómom, museli za to odvádzať "provízie" jeho funkcionárovi Milanovi Urbanovi.
Nechcel platiť
Keď Hajaš platiť odmietol a o praktikách porozprával súkromnej televízii, poslali na neho Radovana Franka a Safeta Hyseniho. Franko, člen zločineckého gangu Dušana Borženského, bol vtedy jedným z obžalovaných z vraždy šéfa konkurenčnej skupiny Karola Kolárika. Hyseniho polícia priraďovala k albánskej vetve košického podsvetia. Oboch kontaktoval Urbanov syn Martin, príslušník kriminálnej polície v Košiciach.
Do potravín Hajaša, kde v tom čase boli aj viacerí jeho príbuzní, vtrhla dvojica v marci 2003. Došlo k bitke, pri ktorej podnikateľ začal strieľať z legálne držanej pištole. Hyseniho ťažko zranil, Franka zastrelil šiestimi ranami.
Hajaš sa celý proces obhajoval, že konal vo veľkom strachu o život svoj a svojej rodiny. V júni 2008 krajský súd rozhodol, že nutnou obranou bola len streľba na Hyseniho, ktorý ohrozoval jeho brata nožom. Na Franka podľa rozsudku pálil, aj keď už z obchodu utekal a úmyselne ho zavraždil. Súd to zdôvodnil aj tým, že na noži, ktorý sa našiel vedľa tela zastreleného, sa nenašli žiadne odtlačky ani pachové stopy.
Najvyšší súd: Právo chráni napadnutých
V roku 2009 rozsudok s trestom dvanásť rokov väzenia zrušil Najvyšší súd. Krajskému vytkol, že skutok hodnotil veľmi úzko, len na základe balistických posudkov. Nariadil mu, aby sa v novom procese dôslednejšie zaoberal tým, či Hajaš nestrieľal v nutnej obrane aj proti Frankovi. Pripomenul, že nový Trestný zákon považuje páchateľa za beztrestného aj vtedy, keď jeho obrana bola neprimeraná útoku, ale konal v silnom rozrušení pre strach a zmätok vyvolaný útokom.
"Je nevyhnutné zdôrazniť požiadavku ochrany osôb, ktoré vo vlastnom obydlí vykonávajú zákonné aktivity a sú pritom náhle napádané nepozvanými osobami v úmysle páchať násilie voči nim a ich blízkym osobám, a to potom, čo ich už predtým zastrašovali. V takých prípadoch nemožno od napadnutého očakávať zvažovanie, či taká alebo onaká obrana je ešte namieste, alebo nie," napísal za senát Najvyššieho súdu sudca Peter Paluda.
Krajský súd na príkaz odvolacieho súdu vypočul štyroch psychiatrov. Znalci potvrdili, že Hajaš bol v takom stave, že nemohol rozpoznať, či útok Franka ešte trvá alebo už nie. „Išlo o silný vystupňovaný afekt strachu a zlosti. Jeho vedomie bolo zúžené na tieto pocity. V situácii ohrozenia jeho a jeho blízkych, ktorá sa zbehla veľmi rýchlo, nebol schopný správne vyhodnotiť konanie útočníkov a ich úmysel," povedal psychiater Juraj Lexman.
Hajaš: Strieľal by každý
Zisteniami znalcov nakoniec krajský súd odôvodnil svoj druhý rozsudok. „Podľa nich stav silného rozrušenia u neho skutočne nastal. Ovládacie a rozpoznávacie schopnosti boli zachované, ale blížili sa k vymiznutiu. Preto sme ho oslobodili v celom rozsahu," povedal predseda senátu sudca Miroslav Osif.
Hajaš po rozsudku povedal, že je rád, že sa po rokoch preukázala jeho nevina. „Každý by konal tak ako ja, keby bol na mojom mieste," hovoril. Jeho oslobodenie musí ešte potvrdiť Najvyšší súd.
Odvolal sa prokurátor, ktorý trval na tom, že obžalovaný Franka prenasledoval a strieľal na neho, hoci už nemusel. Aj on však navrhoval trest za vraždu „výrazne znížiť" pod dolnú hranicu trestnej sadzby z dôvodu „dlhodobého nátlaku" na podnikateľa.
Úplatky úradníkovi nedokázali
Po streľbe v Trebišove sa vyšetrovanie uberalo aj k štátnemu zamestnancovi Urbanovi. Preverovanie podozrení, že sa dopustil korupcie a zneužitia právomoci, polícia zastavila s tým, že sa nepreukázali.
Urban starší sa bránil trestným oznámením na Hajaša pre údajné ohováranie. Aj toto stíhanie polícia zastavila.
Obvinený nebol ani kriminalista Urban, ale styky s podsvetím ho stáli miesto. V apríli 2003 ho prepustili zo zboru. Ako dôvod sa v rozhodnutí o skončení služobného pomeru uvádzalo, že pri "riešení rodinných sporov" požiadal o pomoc „osoby z kriminálneho prostredia".
Udalosti v Trebišove preverovalo aj ministerstvo práce. Zistilo, že pri rozhodovaní štátnych úradníkov o tom, kto z podnikateľov bude takzvaným osobitným príjemcom sociálných dávok, sa "vytvára pristor pre trestnú činnosť". V máji 2003 vydalo usmernenie, že osobitným príjemcom môžu byť len obce a mestá.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári