Korzár logo Korzár Košice

Košičan Martin Bohinský má zaujímavú záľubu, zbiera podpisy slávnych ľudí

Azda každý bežný smrteľník aspoň raz v živote zatúžil skontaktovať sa so skutočne slávnou a významnou celebritou. Či už je to spevák, herec alebo osobnosť, ktorá sa svojím prínosom výrazným spôsobom zaslúžila o zlepšenie kvality života alebo technický pok

Niektoré podpisy má v knihách, iné na fotkách.Niektoré podpisy má v knihách, iné na fotkách. (Zdroj: Veronika Janušková)

rok. Košičanovi Martinovi Bohinskému len snívanie o idoloch nestačí. Prostredníctvom svojej záľuby sa s nimi dostáva nezriedka do bezprostredného kontaktu. Jeho vášňou je totiž zbieranie autogramov od celebrít svetového významu.

Sympatický dlhovlasý chlapík je povolaním umelecký kováč. Jeho životná náplň však siaha za hranice tohto remesla. Realizáciu nachádza i vo svojom zaujímavom zberateľskom koníčku. Autogramy od známych ľudí zbiera už takmer pätnásť rokov. Za ten čas sa mu kolekcia utešene rozrástla na úctyhodných sedemtisíc podpisov! Ku svojmu hobby sa dostal ešte ako násťročný, keď "frčal" na populárnych časopisoch. V jednom z nich objavil článok o zbieraní podpisov. Zaujal ho natoľko, že sa tejto činnosti začal seriózne venovať.

„Aj ja som chcel mať podpisy slávnych hercov a spevákov, lebo je to spôsob, ako s nimi nadviazať kontakt. V článku bol spomínaný klub zberateľov, tak som sa im hneď ozval a prihlásil sa. Slovenský zberateľský klub však bohužiaľ medzitým zanikol, ten český stále funguje," vysvetľuje Martin. Klub poskytne pre začiatočníkov cenné kontakty na osobnosti či ďalších zberateľov, čo je hádam najdôležitejšou vecou pri pestovaní tohto koníčka. Informuje tiež o aktuálnych autogramiádach či iných pre zberateľov zaujímavých podujatiach. Martin je však už natoľko ostrieľaný, že v súčasnosti klub u svojej činnosti nepotrebuje. Za dlhé roky si prácne vybudoval vlastnú sieť kontaktov. Objavil i finty, pomocou ktorých sa k podpisom dostane jednoduchšie.

Najprv využíval oficiálne zverejnené adresy, na ktoré poštou zasielal listy. Stretával sa však s neúspechom, niektoré osobnosti ho ignorovali alebo ich fankluby pýtali za autogram nehorázne sumy. Časom však zistil ako na vec. K posielanej žiadosti priloží i obálku s vypísanou adresou a známkou danej krajiny, prípadne podpisovú kartu, aby celebrite nevznikali žiadne náklady. V prípade inštitúcií ako NASA alebo univerzít tak nerobí, pretože poštovné zvykne hradiť štát.

Martin si vždy zachováva trpezlivosť a nenechá sa len tak ľahko odradiť. „Základ je mať dobrú adresu. Ale keď osobnosť nereaguje a neposiela podpis, dôležité je vymyslieť spôsob, ako ju zaujať. Zvyknem im kresliť a posielať portréty. Presvedčil som tak napríklad Barbru Streisand. Niekedy priložím aj pohľadnicu Košíc alebo fotografiu," vraví skúsený zberateľ. "Občas posielam emaily, je to jednoduchšie a hlavne lacnejšie. Niektorí zareagujú aj tak, no list je stále osobnejší a vhodnejší." Najviac píše do USA, kedže tam pôsobí najviac celebrít. Americké známky však u nás nedostať, preto hľadá cestičky, ako ich získať. Ak vie o niekom, čo sa do USA chystá vycestovať, nechá si ich doniesť aj do zásoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kompletizuje kozmonautov

V zberateľských začiatkoch neselektoval známych ľudí, od ktorých sa pokúšal získavať autogram. Doteraz si pamätá na svoj prvý podpis. Opýtal si ho s roztrasenými kolenami od Lucky Vondráčkovej na jednej z obyčajných autogramiád. Dnes sa však viac sústreďuje na osobnosti, ktoré sú mimo bežného vnímania celebrít. Oslovuje vedcov, literátov či vynálezcov. Azda s najväčším nadšením sa vyberá za astronautmi, aj keď sám by sa do vesmíru vraj nevybral. „Nechcel som byť nikdy kozmonautom. Ale tí ľudia mi učarovali. Fascinuje ma, že opustili planétu a lietali v beztiažovom stave. Správajú sa pritom ako úplne normálni smrteľníci, ktorí si len robia svoju prácu. Prináša síce popularitu, ale nie je taká masová ako u hercov či spevákov. Väčšina z tých, s ktorými som sa stretol, neboli vôbec namyslení," zhodnotil Martin.

Naposledy na lov astronautiockých podpisov vycestoval na pražský kongres, ktorý organizovalo České vysoké učení technické. „Zúčastnilo sa ho vyše 50 kozmonautov, získať podpisy od všetkých bolo náročné. Nebol som tam jediný zberateľ. Prišli aj iní z celej Európy. Navzájom sme si pomáhali identifikovať ľudí, lebo väčšina sa od posledných fotografií zmenila. Podpísali sa mi všetci okrem jedného, Russella Schweickarta z Apolla 9. Má zmluvu s nejakou agentúrou, ktorá predáva jeho podpisy za asi 250 dolárov a potom výťažok dávajú na charitu," vysvetľoval nadšenec.

Najviac si Martin cení, že sa mu podarilo získať podpis Alexeja Leonova, ktorý bol prvým človekom vôbec, čo vystúpil do otvoreného vesmíru. „Je už starší, hrozilo, že nepríde, lebo prekonal infarkt. Ale nakoniec sa dal dokopy a bol veľmi ochotný." Doteraz letelo do vesmíru len zhruba 500 ľudí z celého sveta, Martinovi sa podpísalo už 350 z nich. Jeho snom je, aby raz skompletizoval všetkých kozmonautov. V jeho zbierke už hviezdi napríklad prvý kozmonaut Jurij Gagarin, jeho podpis získaval veľmi ťažko, Valentína Tereškovová či prvý čínsky kozmonaut Jang Li-wej. Ten ako ako jeden z mála využíva ochranku.

SkryťVypnúť reklamu

Nobelovi laureáti

Okrem astronautov Martin obľubuje i nositeľov Nobelových cien, hlavne vedcov, literátov či vynálezcov. Vďaka svojmu koníčku nadobudol priam encyklopedické vedomosti o skutočných osobnostiach, ktoré však nepatria medzi hviezdy titulných stránok šoubiznisových plátkov. „Cením si ich, pretože prispeli svetu niečím, čo pomáha nám všetkým. Niekto niečo objavil, čo používa každý a my ani nepoznáme človeka, čo za tým stojí. Oslovujem najmä ľudí, ktorí ma upútali svojimi výsledkami," nadchýnal sa. „Ale cením si každého, koho mám v zbierke. Aj keď popularita hercov a spevákov je odlišná."

Z nositeľov Nobelových cien sa Martinovi podarilo získať tibetského Dalai Lamu, spisovateľov Czeslawa Milosza, Jaroslava Seiferta, ale aj Elieho Wiesela. Pýši sa tiež vynálezcom laseru Charlesom Townesom, objaviteľmi vírusu HIV, bývalým anglikánskym biskupom Desmondom Tutuom, matematikom Johnom Nashom, takisto štátnikmi Lechom Walesom a Jimmym Carterom. Martina zaujal tiež otec mobilného telefónu Martin Cooper, konštruktér samopalov Michail Kalašnikov, konštruktér vodíkovej bomby Edward Teller, pilot lietadla, čo zhodilo bombu na Hirošimu Paul Tibbets alebo lovec nacistov Simon Wiesenthal. Výnimočný je podpis poslednej žijúcej pasažierky Titanicu, ktorá mala v čase plavby len dva mesiace.

V jeho kolekcii nájdete aj množstvo slávnych horolezcov, cestovateľov, dobrodruhov ako Zikmunda a Hanzelku alebo Reinholda Messnera popri prvom lekárovi, ktorý transplantoval srdce Christiana Barnarda. Na jednom mieste sa tak pomyselne stretli zdanlivo nekombinovateľní ľudia - kubánsky vodca Fidel Castro, Kofi Annan, Margaret Thatcher, Bill Gates, hitlerov strážca, pápež Ján Pavol II. a ďalší. Výnimočne sa teší z práve posledného spomínaného. „Podpis nebohého pápeža som získal krkolomnou cestou cez jednu Bratislavčanku, ktorá ho získala z brazílskeho veľvyslanectva. Pochádza z roku 1980 a stál ma nemálo peňazí," prezratil Martin. Pochválil sa, že Juan Antonio Samaranch mu dokonca vrele poďakoval za list, pretože sám zbiera známky.

Podobným osobnostiam väčšinou píše listy, keďže stretnúť sa s nimi býva často nemožné. "Najviac si však cením osobný kontakt. Vtedy mám aj stopercentnú istotu, že podpis je pravý a nepochádza napríklad z tzv. autopenu. Využívajú ho najmä herci a speváci. Je to automatické zariadenie, ktoré celebritám vyrába za radom stovky podpisov. Dá sa však odhaliť. Podľa rovnakého tlaku písma vidno, že nebolo písané rukou. Taký autogram nemá žiadnu hodnotu. K niektorým podpisom znalci vydávajú dokonca certifikáty originality, ktoré by mali zaručovať autenticitu."

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdy šoubiznisu

Spomínané certifikáty Martin získal napríklad k podpisom všetkých hereckých predstaviteľov z obľúbeného seriálu Priatelia, Lise Stansfield, ale aj k mnohým ďalším. „Skoro som skompletizoval predstaviteľov Winetoua. Všetci sa mi podpísali, chýba len Lex Barker, ktorý už žiaľ, nežije," smúti 31-ročný košický zberateľ. "Snažím sa sústreďovať na skutočne známe celebrity, ktoré keď spomeniem, každý vie, kto to je. Ide skôr o akúsi kvalitu osobností. Napríklad zbierať slovenských politikov sa mi zdá zbytočné, mám akurát prezidentov," dodal s úsmevom.

V jeho prehľadne usporiadaných šanónoch majú čestné miesta herci ako Jeff Bridges, Sylvester Stallone, Kirk Douglas, Kevin Costner, Sean Connery, sexidol Johnny Depp alebo Harrison Ford. Martin uvažoval, že vycestuje za Tomom Cruisom, ktorý práve v Prahe nakrúca. Šťastie mal aj na vychytené módne návrhárky Vivienne Westwood i Donatellu Versace, ktorá mu s podpisom zaslala aj katalóg svojej najnovšej kolekcie. Nezanedbáva ani športovcov, získal Rogera Federera, Carla Lewisa, Michaela Schumachera, Pelého ale aj československého atléta Emila Zátopka.

S českými a slovenskými celebritami má len dobré skúsenosti, aj keď Česi sú vraj o niečo ústretovejší. „Výnimočné posedenie som zažil s Jiřím Schmitzerom, keď hral v Košiciach. Poprosil som ho v divadle o podpis. Aj keď nevedel kto som, tak ma pozval k sebe do šatne. Kým sme spoločne čakali na Chantal Poulain, pýtal sa na Košice a veľa iných vecí." Príjemnú skúsenosť má i s Luciou Bílou. Tiež sa mu podarilo dostať k jej šatni. Namiesto toho, aby ho vyhodila, potešila sa záujmu a dokonca ho ponúkla vínom. Taký Pavel Pavel mu spolu s odpoveďou na list zaslal aj DVD približujúcu jeho teóriu o pohybe starodávnych sôch. Jan Saudek si zase dal takú námahu, že vlastnoručne vyrobil pohľadnicu. Na druhej strane, vôbec sa nepodpisuje napríklad Ivan Tásler.

A čo by chcel Martin vo svojom koníčku ešte dosiahnuť? "Zbieranie je nikdy sa nekončiaci príbeh. Jeden podpis získam a chcel by som hneď mnoho ďalších. Pre mňa má moja zbierka nevyčísliteľnú hodnotu. Mojím snom je získať autogram Matky Terezy a princeznej Diany. Raz v živote túžim usporiadať aj výstavu svojej zbierky, len je to veľmi nákladné."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 096
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 782
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 029
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 372
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 930
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 204
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 862
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 499
  1. Marián Gunár: Dnes je 8. apríl deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 772
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 333
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 095
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 683
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 427
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 703
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 735
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 600
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Dnes je 8. apríl deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 772
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 333
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 095
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 683
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 427
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 703
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 735
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 600
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu