Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Košičan Martin Bohinský má zaujímavú záľubu, zbiera podpisy slávnych ľudí

Azda každý bežný smrteľník aspoň raz v živote zatúžil skontaktovať sa so skutočne slávnou a významnou celebritou. Či už je to spevák, herec alebo osobnosť, ktorá sa svojím prínosom výrazným spôsobom zaslúžila o zlepšenie kvality života alebo technický pok

Niektoré podpisy má v knihách, iné na fotkách.Niektoré podpisy má v knihách, iné na fotkách. (Zdroj: Veronika Janušková)

rok. Košičanovi Martinovi Bohinskému len snívanie o idoloch nestačí. Prostredníctvom svojej záľuby sa s nimi dostáva nezriedka do bezprostredného kontaktu. Jeho vášňou je totiž zbieranie autogramov od celebrít svetového významu.

Sympatický dlhovlasý chlapík je povolaním umelecký kováč. Jeho životná náplň však siaha za hranice tohto remesla. Realizáciu nachádza i vo svojom zaujímavom zberateľskom koníčku. Autogramy od známych ľudí zbiera už takmer pätnásť rokov. Za ten čas sa mu kolekcia utešene rozrástla na úctyhodných sedemtisíc podpisov! Ku svojmu hobby sa dostal ešte ako násťročný, keď "frčal" na populárnych časopisoch. V jednom z nich objavil článok o zbieraní podpisov. Zaujal ho natoľko, že sa tejto činnosti začal seriózne venovať.

„Aj ja som chcel mať podpisy slávnych hercov a spevákov, lebo je to spôsob, ako s nimi nadviazať kontakt. V článku bol spomínaný klub zberateľov, tak som sa im hneď ozval a prihlásil sa. Slovenský zberateľský klub však bohužiaľ medzitým zanikol, ten český stále funguje," vysvetľuje Martin. Klub poskytne pre začiatočníkov cenné kontakty na osobnosti či ďalších zberateľov, čo je hádam najdôležitejšou vecou pri pestovaní tohto koníčka. Informuje tiež o aktuálnych autogramiádach či iných pre zberateľov zaujímavých podujatiach. Martin je však už natoľko ostrieľaný, že v súčasnosti klub u svojej činnosti nepotrebuje. Za dlhé roky si prácne vybudoval vlastnú sieť kontaktov. Objavil i finty, pomocou ktorých sa k podpisom dostane jednoduchšie.

Najprv využíval oficiálne zverejnené adresy, na ktoré poštou zasielal listy. Stretával sa však s neúspechom, niektoré osobnosti ho ignorovali alebo ich fankluby pýtali za autogram nehorázne sumy. Časom však zistil ako na vec. K posielanej žiadosti priloží i obálku s vypísanou adresou a známkou danej krajiny, prípadne podpisovú kartu, aby celebrite nevznikali žiadne náklady. V prípade inštitúcií ako NASA alebo univerzít tak nerobí, pretože poštovné zvykne hradiť štát.

Martin si vždy zachováva trpezlivosť a nenechá sa len tak ľahko odradiť. „Základ je mať dobrú adresu. Ale keď osobnosť nereaguje a neposiela podpis, dôležité je vymyslieť spôsob, ako ju zaujať. Zvyknem im kresliť a posielať portréty. Presvedčil som tak napríklad Barbru Streisand. Niekedy priložím aj pohľadnicu Košíc alebo fotografiu," vraví skúsený zberateľ. "Občas posielam emaily, je to jednoduchšie a hlavne lacnejšie. Niektorí zareagujú aj tak, no list je stále osobnejší a vhodnejší." Najviac píše do USA, kedže tam pôsobí najviac celebrít. Americké známky však u nás nedostať, preto hľadá cestičky, ako ich získať. Ak vie o niekom, čo sa do USA chystá vycestovať, nechá si ich doniesť aj do zásoby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kompletizuje kozmonautov

V zberateľských začiatkoch neselektoval známych ľudí, od ktorých sa pokúšal získavať autogram. Doteraz si pamätá na svoj prvý podpis. Opýtal si ho s roztrasenými kolenami od Lucky Vondráčkovej na jednej z obyčajných autogramiád. Dnes sa však viac sústreďuje na osobnosti, ktoré sú mimo bežného vnímania celebrít. Oslovuje vedcov, literátov či vynálezcov. Azda s najväčším nadšením sa vyberá za astronautmi, aj keď sám by sa do vesmíru vraj nevybral. „Nechcel som byť nikdy kozmonautom. Ale tí ľudia mi učarovali. Fascinuje ma, že opustili planétu a lietali v beztiažovom stave. Správajú sa pritom ako úplne normálni smrteľníci, ktorí si len robia svoju prácu. Prináša síce popularitu, ale nie je taká masová ako u hercov či spevákov. Väčšina z tých, s ktorými som sa stretol, neboli vôbec namyslení," zhodnotil Martin.

Naposledy na lov astronautiockých podpisov vycestoval na pražský kongres, ktorý organizovalo České vysoké učení technické. „Zúčastnilo sa ho vyše 50 kozmonautov, získať podpisy od všetkých bolo náročné. Nebol som tam jediný zberateľ. Prišli aj iní z celej Európy. Navzájom sme si pomáhali identifikovať ľudí, lebo väčšina sa od posledných fotografií zmenila. Podpísali sa mi všetci okrem jedného, Russella Schweickarta z Apolla 9. Má zmluvu s nejakou agentúrou, ktorá predáva jeho podpisy za asi 250 dolárov a potom výťažok dávajú na charitu," vysvetľoval nadšenec.

Najviac si Martin cení, že sa mu podarilo získať podpis Alexeja Leonova, ktorý bol prvým človekom vôbec, čo vystúpil do otvoreného vesmíru. „Je už starší, hrozilo, že nepríde, lebo prekonal infarkt. Ale nakoniec sa dal dokopy a bol veľmi ochotný." Doteraz letelo do vesmíru len zhruba 500 ľudí z celého sveta, Martinovi sa podpísalo už 350 z nich. Jeho snom je, aby raz skompletizoval všetkých kozmonautov. V jeho zbierke už hviezdi napríklad prvý kozmonaut Jurij Gagarin, jeho podpis získaval veľmi ťažko, Valentína Tereškovová či prvý čínsky kozmonaut Jang Li-wej. Ten ako ako jeden z mála využíva ochranku.

SkryťVypnúť reklamu

Nobelovi laureáti

Okrem astronautov Martin obľubuje i nositeľov Nobelových cien, hlavne vedcov, literátov či vynálezcov. Vďaka svojmu koníčku nadobudol priam encyklopedické vedomosti o skutočných osobnostiach, ktoré však nepatria medzi hviezdy titulných stránok šoubiznisových plátkov. „Cením si ich, pretože prispeli svetu niečím, čo pomáha nám všetkým. Niekto niečo objavil, čo používa každý a my ani nepoznáme človeka, čo za tým stojí. Oslovujem najmä ľudí, ktorí ma upútali svojimi výsledkami," nadchýnal sa. „Ale cením si každého, koho mám v zbierke. Aj keď popularita hercov a spevákov je odlišná."

Z nositeľov Nobelových cien sa Martinovi podarilo získať tibetského Dalai Lamu, spisovateľov Czeslawa Milosza, Jaroslava Seiferta, ale aj Elieho Wiesela. Pýši sa tiež vynálezcom laseru Charlesom Townesom, objaviteľmi vírusu HIV, bývalým anglikánskym biskupom Desmondom Tutuom, matematikom Johnom Nashom, takisto štátnikmi Lechom Walesom a Jimmym Carterom. Martina zaujal tiež otec mobilného telefónu Martin Cooper, konštruktér samopalov Michail Kalašnikov, konštruktér vodíkovej bomby Edward Teller, pilot lietadla, čo zhodilo bombu na Hirošimu Paul Tibbets alebo lovec nacistov Simon Wiesenthal. Výnimočný je podpis poslednej žijúcej pasažierky Titanicu, ktorá mala v čase plavby len dva mesiace.

V jeho kolekcii nájdete aj množstvo slávnych horolezcov, cestovateľov, dobrodruhov ako Zikmunda a Hanzelku alebo Reinholda Messnera popri prvom lekárovi, ktorý transplantoval srdce Christiana Barnarda. Na jednom mieste sa tak pomyselne stretli zdanlivo nekombinovateľní ľudia - kubánsky vodca Fidel Castro, Kofi Annan, Margaret Thatcher, Bill Gates, hitlerov strážca, pápež Ján Pavol II. a ďalší. Výnimočne sa teší z práve posledného spomínaného. „Podpis nebohého pápeža som získal krkolomnou cestou cez jednu Bratislavčanku, ktorá ho získala z brazílskeho veľvyslanectva. Pochádza z roku 1980 a stál ma nemálo peňazí," prezratil Martin. Pochválil sa, že Juan Antonio Samaranch mu dokonca vrele poďakoval za list, pretože sám zbiera známky.

Podobným osobnostiam väčšinou píše listy, keďže stretnúť sa s nimi býva často nemožné. "Najviac si však cením osobný kontakt. Vtedy mám aj stopercentnú istotu, že podpis je pravý a nepochádza napríklad z tzv. autopenu. Využívajú ho najmä herci a speváci. Je to automatické zariadenie, ktoré celebritám vyrába za radom stovky podpisov. Dá sa však odhaliť. Podľa rovnakého tlaku písma vidno, že nebolo písané rukou. Taký autogram nemá žiadnu hodnotu. K niektorým podpisom znalci vydávajú dokonca certifikáty originality, ktoré by mali zaručovať autenticitu."

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdy šoubiznisu

Spomínané certifikáty Martin získal napríklad k podpisom všetkých hereckých predstaviteľov z obľúbeného seriálu Priatelia, Lise Stansfield, ale aj k mnohým ďalším. „Skoro som skompletizoval predstaviteľov Winetoua. Všetci sa mi podpísali, chýba len Lex Barker, ktorý už žiaľ, nežije," smúti 31-ročný košický zberateľ. "Snažím sa sústreďovať na skutočne známe celebrity, ktoré keď spomeniem, každý vie, kto to je. Ide skôr o akúsi kvalitu osobností. Napríklad zbierať slovenských politikov sa mi zdá zbytočné, mám akurát prezidentov," dodal s úsmevom.

V jeho prehľadne usporiadaných šanónoch majú čestné miesta herci ako Jeff Bridges, Sylvester Stallone, Kirk Douglas, Kevin Costner, Sean Connery, sexidol Johnny Depp alebo Harrison Ford. Martin uvažoval, že vycestuje za Tomom Cruisom, ktorý práve v Prahe nakrúca. Šťastie mal aj na vychytené módne návrhárky Vivienne Westwood i Donatellu Versace, ktorá mu s podpisom zaslala aj katalóg svojej najnovšej kolekcie. Nezanedbáva ani športovcov, získal Rogera Federera, Carla Lewisa, Michaela Schumachera, Pelého ale aj československého atléta Emila Zátopka.

S českými a slovenskými celebritami má len dobré skúsenosti, aj keď Česi sú vraj o niečo ústretovejší. „Výnimočné posedenie som zažil s Jiřím Schmitzerom, keď hral v Košiciach. Poprosil som ho v divadle o podpis. Aj keď nevedel kto som, tak ma pozval k sebe do šatne. Kým sme spoločne čakali na Chantal Poulain, pýtal sa na Košice a veľa iných vecí." Príjemnú skúsenosť má i s Luciou Bílou. Tiež sa mu podarilo dostať k jej šatni. Namiesto toho, aby ho vyhodila, potešila sa záujmu a dokonca ho ponúkla vínom. Taký Pavel Pavel mu spolu s odpoveďou na list zaslal aj DVD približujúcu jeho teóriu o pohybe starodávnych sôch. Jan Saudek si zase dal takú námahu, že vlastnoručne vyrobil pohľadnicu. Na druhej strane, vôbec sa nepodpisuje napríklad Ivan Tásler.

A čo by chcel Martin vo svojom koníčku ešte dosiahnuť? "Zbieranie je nikdy sa nekončiaci príbeh. Jeden podpis získam a chcel by som hneď mnoho ďalších. Pre mňa má moja zbierka nevyčísliteľnú hodnotu. Mojím snom je získať autogram Matky Terezy a princeznej Diany. Raz v živote túžim usporiadať aj výstavu svojej zbierky, len je to veľmi nákladné."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na krásnom, modrom Jadrane
 2. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 3. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 4. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 5 762
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 257
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 2 969
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 396
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 905
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 707
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 482
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 263

Blogy SME

 1. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 2. Zuzana Cascino: Tiché chápadlá vojny.
 3. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 4. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 5. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 6. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 7. Irena Šimuneková: Turovský sopúch a vodopád
 8. Dana Janebová: Kódujem svoje slzy
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 926
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 747
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 6 034
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 099
 5. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 015
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 231
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 183
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 557
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čoraz izolovanejší Vladimir Putin.

Ukrajinskí tajní hovoria o pokuse o atentát na ruského prezidenta.


20 h
Lokalita, v ktorej vlastní pozemky spoločnosť Vamax-X.

Majetok podnikateľa stále rozpredávajú, do dražby idú pozemky v Budči.


14 h
Léa Seydoux a Viggo Mortensen pri operácii vo filme Davida Cronenberga Zločiny budúcnosti.

Očakáva, že ľudia z jeho filmu odídu.


24. máj
Ukrajinský vojak na tanku v Irpini neďaleko Kyjeva.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 12 h

Blogy SME

 1. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 2. Zuzana Cascino: Tiché chápadlá vojny.
 3. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 4. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 5. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 6. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 7. Irena Šimuneková: Turovský sopúch a vodopád
 8. Dana Janebová: Kódujem svoje slzy
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 926
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 747
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 6 034
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 099
 5. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 015
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 231
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 183
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 557
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu