Netypický a na Košice odvážny projekt Biela noc prilákal v sobotu do mesta tisícky zvedavcov. Niektorí neskrývali nadšenie, iní nešetrili slovami kritiky, no všetci sa zhodli na jednom. Vrcholom podujatia boli svietiace lyžičky v Mestskom parku, ktoré návštevníkom svojou nádherou vyrazili dych.
KOŠICE. Metropola východu sa stala súčasťou renomovaného európskeho projektu Bielych nocí prvýkrát, preto nik netušil, čo od nej čakať. Organizátori sľubovali noc svetla a zvuku, ktorá sprístupní súčasné umenie v netradičných priestoroch. Tri desiatky stanovíšť napokon ponúkli šokujúco nádherné či zaujímavé a prekvapivé zážitky, no niektoré boli pre divákov sklamaním.
Park sa zmenil na lyžičkovú rozprávku
Košice sa stali súčasťou projektu prvýkrát, a to vďaka získanému titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Verejnosť každého veku sa v čase medzi 19.00 a 2.00 hod. premávala mestom s mapkami v rukách a nadšene objavovala nové stanovištia. Pri fosforeskujúcej kresbe Svetlany Fialovej na chodníku pred vstupom na železničnú stanicu sme zastihli dvojicu zrelých dám.
"Prišli sme tu dnes cielene. Zdržíme sa, kým budeme vládať. Je to veľmi zaujímavé. Ocenili by sme viac takýchto podujatí. Jednoznačne naj sú svietiace lyžičky," prezradili nám Košičanky Alena a Gabriela a za pravdu im priamo pri inštalácii Petra Vrábľa z tisícov lyžičiek dala i trojica kamarátok Hana, Alena a Dominika.
"Lyžičky sú jednoznačne najlepšie zo všetkého. Boli sme ešte napríklad v divadle, kde nám na plátne premietali nejaké video, bolo tam však veľa ľudí, tak sme skoro nič nevideli. Sú však stanovištia, ktoré si organizátori mohli odpustiť. Kaplnke sv. Michala sme vôbec nerozumeli, čakali sme pri nej pol hodinu a nič tam nebolo. Určite by však takéto podujatia mohli byť častejšie."
Nadšenie i sklamanie
Podujatie vzbudilo nielen záujem laikov, ale i odbornej verejnosti. Košický výtvarník Miro Mižák s ním bol nadmieru spokojný.
"Ako výtvarník to považujem každopádne za výbornú akciu, ktorá by mohla byť v Košiciach častejšie. Napríklad v rámci Dní mesta Košice či Košického kultúrneho leta. Záujem verejnosti o niečo také je očividne veľký, mne sa už napríklad neušla mapka stanovíšť."
Bez mapky sa na podujatie vybrala i tridsiatnička Judita, no odchádzala sklamaná. "Išli sme s mamkou naslepo a tešili sa, že niečo zaujímavé uvidíme, no napokon sa nám jednotlivé stanovištia nepodarilo nájsť a odchádzali sme sklamané."
Jemné medzery v zviditeľnení stanovíšť nám potvrdil aj jeden z dobrovoľníkov, ktorý musel do "bicykla Leonadra da Vinci" od Petra Kalmusa vkladať svetielkujúce balóny, aby ho ľudia v tme neprehliadli.
Trošku lepšia organizácia
Otecko Ivan Rozdobuďko sa na podujatie vybral s dcérou Irinou a jej kamarátkou Danielkou Fusekovou. "Ako celok sa nám to veľmi páči. Ale niektoré veci sú trošku divné. Napríklad pre mňa stromy otočené naopak a vybraté zo zeme nie sú v poriadku, ale každý má svoj názor. Park bol výborný, lyžičky sú krásne, aj hudba. Nádhera. Negatívne veci vlastne ani veľmi nevidíme, len také naše bežné, ako že by to mohlo byť trošku viac organizované," podelil sa s nami o svoje dojmy pri inštalácii Mariána Straku Strom v meste.
Inštalácia Strom v meste. Ivan Rozdobuďko s dievčatami z nej až takú veľkú radosť nemal, no podujatie sa mu páčilo.
Foto: Veronika Janušková
Fosforeskujúca kresba Svetlany Fialovej. Ocenila ju mládež i vekovo zrelší Košičania.
Foto: Veronika Janušková
Bicykel Leonarda da Vinci. Niektoré zo stanovíšť bolo v tme náročné nájsť.
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári