Vedenia košických univerzít s takýmto krokom súhlasia. Upozorňujú však na dôslednú ochranu autorských práv. Vysokoškoláci to vnímajú rôzne.
KOŠICE. K obhajobe záverečných prác a prác vedecko-pedagogických pracovníkov majú po novom pristúpiť len tí autori, ktorí predložia súhlas s ich zverejnením.
Tieto práce sa majú publikovať vo formáte umožňujúcom iba čítanie. Ich povinné zverejňovanie na internete tak už nadväzuje na v súčasnosti existujúci centrálny register záverečných a kvalifikačných prác.
Výnimka sa má vzťahovať len na autorov habilitačných prác, ktoré už knižne vyšli a sú verejne dostupné.
Vedenia košických univerzít s uverejňovaním prác na internete v zásade problém nemajú. Hovoria však o dôkladnej ochrane autorských práv. Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ladislav Mirossay v nej vidí viac negatív ako pozitív.
"Uľahčuje plagiátorstvo, a to nielen v rámci Slovenska, ale celého sveta. Podotýkam preto, že momentálne si dôslednú ochranu týchto práv pri neobmedzenom zverejnení na internete neviem predstaviť," tvrdí rektor.
Navrhuje preto iné riešenia. "Časovo posunuté zverejnenie napríklad 1 až 3 roky po obhajobe alebo zverejnenie iba rozšírených výťahov z týchto prác," informoval Mirossay.
"Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach výraznejší problém v zverejňovaní záverečných prác na internete nevidí," reagoval rektor Univerzity Emil Pilipčinec. Systém ich evidencie s následnou kontrolou ich originality Pilipčinec pokladá za dostatočný.
Väčšia transparentnosť a kontrola
Vedenie rezortu školstva si od povinného zverejňovania prác sľubuje väčšiu transparentnosť a verejnú kontrolu. Má to podľa predkladateľa, poslanca parlamentu Miroslava Beblavého (SDKÚ), prispieť k zabráneniu plagiátorstva a podvodov pri získavaní vysokoškolských, ako aj vedecko-pedagogických titulov.
Má tiež umožniť verejnosti a nezávislým odborníkom posudzovať kvalitu záverečných prác, ako aj prác potrebných na získanie vedecko-pedagogického titulu.
"Je to pozitívny signál k morálke, keďže prispeje k zabráneniu odpisovania myšlienok a prác iných autorov," skonštatoval minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).
Pripája sa k nemu aj rektor Emil Pilipčinec. "Zvýši sa verejná kontrola samotného plagiátorstva a vyhnutiu sa tém, ktoré sa už riešili."
Rovnaký názor má aj rektor Technickej univerzity v Košiciach Anton Čižmár. "Zvýši sa transparentnosť, ale aj kontrola zo strany verejnosti." Tvrdí však, že kontrola prác na internete nemá patriť medzi najdôležitejšie. "Prvá kontrola je na vedúcom, druhá na oponentovi a tretia na komisii, pred ktorou sa práca obhajuje." Tieto zložky tak podľa neho budú naďalej patriť medzi najdôležitejšie.
Názory študentov sú rôzne
Korzárom oslovení študenti majú rôzne názory. "Nie je to nič zlé. Je to krok k lepšiemu školstvu na Slovensku," povedal študent baníckej fakulty Marcel.
Iný názor má študent fakulty elektrotechniky a informatiky Roman. "Tá práca má istú hodnotu. Je to duševné vlastníctvo, či už moje alebo samotnej univerzity. Nemalo by to byť takto verejné."
"Je to v pohode, keď to zverejním. Tak či tak je to aj pre druhých, či nie," reagoval študent baníckej fakulty Ľuboš.
Slovenské univerzity každoročne vyprodukujú od 50- do 100-tisíc všetkých záverečných prác. Na internete majú byť podľa predloženej novely až 70 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári