Nachladené dieťa automaticky nepotrebuje silné lieky. Ničí sa tak jeho prirodzená imunita.
KOŠICE.
S prosbou rodičov o antibiotiká sa počas svojej praxe stretla aj pediatrička Beáta Nemčoková. Hovorí, že viac ako 90 percent malých pacientov, ktorí prichádzajú do jej ambulancie, trpí vírusovým ochorením a na to tieto liečivá nezaberajú.
"U týchto detí v žiadnom prípade netreba použiť antibiotiká, pretože tie slúžia na bakteriálne nákazy. Niektorí lekári zvyknú povedať, že preventívne nasadia antibiotiká, čo považujem za odbornú chybu. Rodičia si ich žiadajú, pretože nevedia, ako danú infekciu liečiť."
Po novom testy
Ak dieťa užíva antibiotiká a nepotrebuje to, ničí sa tým jeho prirodzená imunita. Tá sa v detstve vyvíja a jej narušenie môže poškodiť prirodzený obranný mechanizmus na celý život.
Peter Krcho, prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a poverený riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice, hovorí, že používanie antibiotík na Slovensku je často zbytočné.
"Mnohí rodičia trvajú na predpísaní antibiotík len preto, že dieťa má dlhší čas teplotu, inokedy treba antibiotiká nasadiť preto, že rodičia sú nespoľahliví, inokedy sa predpíšu preto, že pediater nemá možnosti, čas alebo chuť pacienta vyšetriť znova o niekoľko hodín, prípadne vyšetruje dieťa v piatok poobede."
K problematike sa odborník vyjadril na webe www.novorodenec.sk už v roku 2005, keď detskí lekári neboli povinní robiť takzvané CRP testy. Tie vykonávali priamo v ambulancii alebo vzorky posielali do laboratórií. Testovanie má predísť zbytočnému užívaniu antibiotík tým, že rozlíši, či dieťa trpí vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Stačí na to kvapka krvi a výsledok by mal byť do piatich minút.
Od roku 2011 budú musieť pediatri testy vykonávať priamo v ambulancii. Vlani o tom nariadením rozhodlo ministerstvo zdravotníctva.
Niekedy sú antibiotiká zbytočné
Podľa prednostu Krcha síce priniesli antibiotiká mnoho pozitívneho napríklad v podobe zachráneného života, ale viedlo to k dezinformácii verejnosti. "Ak som chorý, potrebujem lieky, ak som chorý, potrebujem antibiotiká, za všetko môžu baktérie, vírusy, parazity. Nie je to však tak. Ak sú antibiotiká indikované, mali by sa používať tie, ktoré majú čo najužšie spektrum účinku a sú cielené voči vyvolávateľovi infekcie. Ak sú nasadené zbytočne, ich nežiaduce účinky prevládajú nad pozitívnymi."
Na liečbu niekedy stačí menej ako viac, myslí si Nemčoková. Častokrát pomôžu symptomatické lieky, teda ak dieťa soplí, treba užívať nosné kvapky. Vhodná je aj podpora imunity v podobe zinku či vitamínu C.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári