Do augusta bol vypustený Ružín od priehradného múru smerom do Košíc, stále vidno na dno nádrže v Margecanoch. Dôvodom sú rekonštrukčné práce na technologickom zariadení. Rekordné množstvo nebezpečného odpadu však z dna nezmizne. Niet peňazí. Aj poškodené brehy Hornádu zostávajú preto takmer nedotknuté.
KOŠICE. Minimum vody v Ružíne zostane až do ukončenia rekonštrukcie. "Investícia sa pripravovala od roku 2004 a v tomto roku sa podarilo na ňu získať prostriedky z eurofondov. Predpokladané ukončenie je v auguste budúceho roka. Časť technologického zariadenia je úplne vyradená z prevádzky," uviedol Dušan Mydla z dispečingu košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Na dne je nebezpečný odpad
Vyprázdnená nádrž poskytuje ideálne možnosti aj na jej vyčistenie. Podľa odhadov sa tam nachádza asi 10 miliónov metrov kubických nánosov. Ich odstraňovanie však nie je zahrnuté do tejto investície. Náklady by sa neúnosne zvýšili, s čím tento projekt nepočíta. Podľa D. Mydlu je hlavný problém v tom, že sú kontaminované ťažkými kovmi v dôsledku priemyselnej činnosti v povodí Hnilca. Otázkou, čo s haldami nebezpečného odpadu, sa síce zaoberajú, ale doriešené nie je jeho uskladnenie, sekundárne využitie a najmä financovanie.
Množstvo odpadu pláva aj na hladine Ružína. Kvôli terajšiemu nízkemu stavu sa však zbierať ani nedá. Keďže je vypustený, vyčistia sa aspoň brehy, ale ani na to sa zatiaľ ešte nenašli peniaze. Vodohospodári tvrdia, že "upratovať" určite budú z prevádzkových nákladov ako každý rok, ale nie všetko. Také znečistenie, ako je v súčasnosti, totiž ešte podľa nich nebolo. Podiel na tomto stave majú povodne, ale poriadok by sa mal urobiť v prvom rade v povodí. Tu je na ťahu hlavne štátna správa a samosprávy obcí, aby riešili nepovolené skládky.
Poškodené brehy zostanú
Odstraňovanie škôd po povodniach nenapreduje ani na Hornáde pod priehradou. Pohľad na vodou zdevastované nedávno zregulované brehy Hornádu v košickom Vyšnom Opátskom, či z rieky trčiace uviaznuté stromy s koreňmi pod mostom je hrozný a veľmi živo pripomína nedávne povodne. Vrátenia do pôvodného stavu sa tak skoro nedočkáme.
"V prvom rade sa robili zabezpečovacie práce počas povodní, ktoré boli naliehavé a nevyhnutné a hradí ich štát. Až následne sa majú odstraňovať povodňové škody. Samozrejme, žiadame financie aj na tieto práce prostredníctvom ministerstva, pretože vlastné zdroje na to nemáme. Žiaľ, ani v budúcoročnom rozpočte nie sú zahrnuté položky na odstraňovanie povodňových škôd. Zachytené naplavené materiály, ktoré v Hornáde sú, sa chystáme odstrániť. Hladina je v súvislosti s opravami na Ružíne aj teraz veľmi vysoká a nevieme sa k tomu dostať," vysvetlil riaditeľ Povodia správy Hornádu a Bodvy Marián Miščík.
Riešili iba najnutnejšie opravy
Situáciu majú zmapovanú a požiadavky na odstránenie narušených miest spracované. Teraz už len čakajú, či sa podarí získať financie zo štátnych zdrojov. Ani veľkí optimisti nemôžu veriť, že sa s tým začne ešte v tomto roku. Keby znovu prišli povodne, voda by vymyla brehy ešte viac.
Prednostne sa doteraz riešili podľa Miščíka úpravy na ľavej strane Hornádu na Opátskom, v Sadoch nad Torysou, robila sa sanácia poškodeného brehu na Ružíne a na ochrannej hrádzi v Gyňove. Ostatné miesta čakajú na financie.
Zdevastované brehy. Prívalová voda narušila brehy Hornádu. Oprava bude musieť počkať. Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári