Ak bude v okrese len jedna pohotovosť, bude mať dostatok lekárov aj peňazí, presadzuje úradník samosprávneho kraja. V praxi ide o pohotovosť jeho príbuzných.
KOŠICE/MICHALOVCE. Pred štyrmi mesiacmi Košický samosprávny kraj v odpovediach pre denník Korzár nepripúšťal, že by sa jeho krajský lekár a vedúci zdravotníckeho odboru mohol dostať pri výkone funkcie do konfliktu záujmov.
V tom čase už Štefan Lipčák rozhodoval, či v Michalovciach bude lekársku službu prvej pomoci prevádzkovať naďalej len firma jeho blízkych, alebo k nej pribudne ďalší poskytovateľ.
Ambulancia pohotovosti funguje v Michalovciach pod spoločnosťou Konsenzus, ktorú vlastní Lipčákova manželka a dcéra. Firmu v roku 2005 ako jediný spoločník zakladal Lipčák, v tom istom roku ju prepísal na príbuzných, ale dodnes ju fakticky riadi.
Súkromní lekári sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti. Časť z lekárov, ktorí slúžili v ambulancii firmy Konsenzus, sa v lete rozhodla, že zriadia vlastnú pohotovosť a založili firmu LSPP Michalovce. Tvrdia, že hlavnými dôvodmi odchodu boli "dehonestujúca" hodinová mzda vo výške necelých troch eur, nevyhovujúce pracovné podmienky a extrémna vyťaženosť v službe.
Pohotovosť bez územia
Žiadosť LSPP Michalovce o prevádzkovanie ambulancie posudzoval ako krajský lekár Lipčák. V júni jej povolenie na činnosť vydal, keďže splnila všetky zákonom prepísané podmienky. Novej pohotovosti však v auguste odmietol určiť územie, v ktorom by zdravotnú starostlivosť poskytovala.
Bez vymedzeného spádového územia nechcú zdravotné poisťovne uzavrieť s LSPP Michalovce zmluvy. "Vyžadujeme to ako jednu z podmienok. Spádové územie pre pohotovosť štandardne vymedzuje samosprávny kraj oznámením, mimo rozhodnutia o povolení, čo akceptujeme," povedala Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Pohotovosť bez spádového územia má obmedzené príjmy. Nedostáva paušálne platby za každého poistenca ani platby za výjazdy k pacientom. Vystačiť si musí len s platbami za poskytnuté zdravotné výkony a s poplatkami pacientov za návštevu pohotovosti.
Lekári: Nechce konkurenciu
"Určenie územia pre poskytovateľa lekárskej služby prvej pomoci je pre zdravotné poisťovne rozhodujúce pre určenie platby za poskytovanú zdravotnú starostlivosť," potvrdzuje Katarína Zollerová, hovorkyňa ministra zdravotníctva.
Podľa lekárov z novej pohotovosti Lipčák odmietol prerozdeliť zdravotný obvod zámerne. "Sme na trhu konkurenti voči firme Konsenzus. Odčerpali by sme jej časť zdravotných výkonov a platieb. Navyše, ak by sme lekárom, sestrám a vodičom dokázali poskytnúť lepšie podmienky, mohli by odísť k nám," hovorí za dvanástich lekárov LSPP Michalovce Dušan Goda.
Lipčák pripúšťa, že sa môže zdať, že bráni vzniku konkurencie, ale podľa neho to tak nie je. Hovorí, že v Michalovciach druhá pohotovosť nie je potrebná, preto novému poskytovateľovi neurčil spádové územie. Tvrdí, že z podobných dôvodov neplánujú rozdeliť zdravotný obvod medzi viacerých poskytovateľov ani v iných okresoch kraja.
Lipčák: Pohotovostí je veľa
"Analýza ministerstva zdravotníctva dospela v roku 2009 k záveru, že sieť pohotovostí je predimenzovaná. Je potrebné ju optimalizovať, a to najmä v zmysle zníženia ich počtu. Pohotovosti majú malé obvody a nízky objem výkonov. Na druhej strane lekárov je nedostatok a na jedného pripadá vysoký počet služieb," povedal.
Podľa Lipčáka vznik ďalšej pohotovosti v okrese Michalovce nie je na prospech lekárov ani pacientov. "Ak je v okrese jedna centrálna pohotovosť, lekári majú menej služieb a zároveň sa lepšie využívajú prostriedky zdravotných poisťovní na primeranejšie ohodnotenie lekárov," tvrdí.
Lekári z novej pohotovosti upozorňujú, že v praxi sa odmena slúžiaceho lekára neodvíja od objemu výkonov. V skutočnosti poisťovne výkony preplácajú firme, ktorá prevádzkuje pohotovosť, a tá potom určuje, koľko z nich dá lekárom ako hodinovú mzdu.
Inde sa dohodnú
"Majiteľmi a konateľmi našej spoločnosti sú službukonajúci lekári. Peniaze tak idú cez poisťovne priamo k lekárom a personálu, bez zbytočných medzičlánkov, ktorými sú vlastníci pohotovostí s ich neprimeranými ziskami. Tento model je spravodlivý pre pacienta, poisťovňu, poskytovateľa aj zamestnancov pohotovosti," hovorí Goda
Nie vo všetkých krajoch pri vzniku viacerých pohotovostí v jednom meste postupujú rovnako ako Lipčák. "Podobné prípady sa nám zatiaľ podarilo vyriešiť vzájomnou dohodou všetkých strán," povedala Ľudmila Lysinová, vedúca odboru zdravotníctva Banskobystrického samosprávneho kraja. Zároveň však dodáva, že pri viacerých držiteľoch povolenia na prevádzkovanie pohotovosti môže kraj spádové územie medzi ne rozdeliť, alebo nie.
Dušan Goda. "Rozhodnutie, že našej pohotovosti nebude vymedzené spádové územie, je diskriminačné," hovorí. Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári