KOŠICE. Košice boli dlhé roky odstrašujúcim príkladom svojvôle, rodinkárstva, klientelizmu a nikdy nedokázanej korupcie pri prideľovaní a predaji bytov.
Škandály otriasali stoličkou bývalého starostu Starého Mesta Jána Süliho i radnicou počas pôsobenia Rudolfa Schustera a Zdenka Trebuľu vo funkcii primátora.
Až pod tlakom médií a verejnej mienky zastupiteľstvo schválilo jasné pravidlá hry.
Voľné nájomné byty mesto predáva formou dražby, sociálne byty prideľuje komisia na základe poradovníka záujemcov, ktorí musia spĺňať prísne kritériá, alebo žrebovaním.
Poradovníky sú zverejnené na internete, nájomné zmluvy mesto uzatvára len na dobu určitú.
Bližšia košeľa
Prvé podozrenia o svojvoľnom prideľovaní bytov v košickom Starom Meste sa objavili v polovici 90. rokov minulého storočia. Veľkometrážne byty v centre mesta dostávali do nájmu rôzni prominenti, smrteľníci boli bez šance.
Miestny úrad pridelil pod vedením starostu Jána Süliho celkovo 278 bytov, ktoré si nájomníci mohli dodatočne odkúpiť po 200 korún za meter štvorcový. Bez akýchkoľvek pravidiel, verejných súťaží, či dražieb.
Exstarosta sa dodnes odvoláva na platnú legislatívu a aje presvedčený, že práve vďaka tomuto spôsobu prideľovania a predaja bytov nájomníci v centre mesta dali schátralý bytový fond do poriadku.
Tak sa k luxusnému bývaniu za lacný peniaz dostali napríklad aj bývalý člen predstavenstva Východoslovenských železiarní Pavol Miškov, bývalý krajský šéf Aliancie nového občana Vladimír Šnír, príbuzní poslancov miestneho zastupiteľstva, vedúcej bytového odboru, vedúcej odboru správy daní a poplatkov, ba dokonca aj kontrolórky miestneho úradu.
Nepoučiteľní
Netransparentné prideľovanie bytov v Starom Meste pobúrilo Rudolfa Schustera, ktorý sa v roku 1994 po pôsobení na československej ambasáde v Kanade vrátil do kresla primátora, i poslancov mestského zastupiteľstva.
Košická radnica sa rozhodla rázne konať - odňala Starému Mestu kompetencie a prevzala právo rozhodovať, kto a za akých podmienok dostane od mesta byt.
Skončilo sa to fiaskom. Námestník primátora Štefan Andrejko, ktorý bol za bytovú politiku v meste zodpovedný, musel v roku 1998 odstúpiť z funkcie.
Pridelil štyri byty v starom obytnom dome spolumajiteľom realitnej kancelárie, ktorí ich odkúpili za zákonom stanovenú cenu po 200 korún za meter štvorcový, teda celkovo za 100-tisíc.
Vzápätí realitná kancelária ponúkala dom aj s pozemkom za 5 miliónov korún.
Ani na tomto prípade sa košická samospráva nepoučila. V rokoch 1998 až 2002, keď bol primátorom Zdenko Trebuľa, mesto netransparentne pridelilo 107 obecných bytov. Rozhodovali o tom námestník primátora Jozef Filas a vedúca sociálneho referátu Gabriela Harčárová.
Bez toho, aby jestvovali nejaké kritériá a pravidlá na výber žiadateľov. Kontrolór mesta okrem iného zistil, že jeden záujemca dostal dva sociálne byty, ktoré vzápätí predal za trhovú cenu, ďalšie byty mesto pridelilo na základe nepravdivých údajov, ktoré žiadatelia uviedli.
Filas vydržal v kresle do konca volebného obdobia v roku 2002, Harčárová dala po dlhodobej práceneschopnosti v marci 2003 výpoveď. Prípad pre podozrenie z korupcie prešetrovala aj polícia, nikoho však neobvinila.
Podľa odborníkov prišla košická samospráva počas rokov šafárenia s bytmi o niekoľko sto miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári