Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na Luniku IX zbúrajú pre narušenú statiku ďalší blok. Viac ako 400 obyvateľov zdevastovaného 9-poschodového činžiaka na Podjavorinskej ulici si malo dnes prevziať kľúče od náhradných bytov prevažne na Hrebendovej ulici. Rómovia chceli sťahovanie bojkotovať, lebo ako tvrdia, majú ísť do horšieho.
KOŠICE. Náhradné byty sú zväčša bez okien, niektoré aj bez balkónov, elektriny, vody a všeobecne v dezolátnejšom stave ako tie, v ktorých žili doposiaľ. Za najväčší problém však viacerí považujú, že by v náhradných bytoch mali žiť spoločne s inými rodinami.
"Po 30 rokoch máme stále byty v poriadku, s oknami, bytovými jadrami, so všetkým. Mám osem detí, s manželom je nás desať, teraz ma chcú dať do rozbitého bytu na Hrebendovej k rodine, ktorá má jedenásť detí," posťažovala sa nám Erika Kroková. "Podľa mňa je to nevhodné, veď na jeden záchod či kúpeľňu nás bude skoro 25."
Krokovci, Horváthovci a mnohí ďalší sa sťažujú aj na to, že namiesto doterajších štvor či trojizbových bytov im pridelili oveľa menšie a najmä totálne zničené, vraj najhoršie na Luniku IX. Tvrdia, že cez tzv. inštitút osobitného príjemcu pritom väčšina zo sťahovaných riadne platila nájomné.
Sťažujúci sa pritom odvolávajú na slová Gabriela Hrabovského, konateľa Bytového podniku mesta Košice (BPMK), ktorý v septembri vyhlásil, že náhradný byt dostane každá vysťahovaná rodina zvlášť.
Hrabovský zatiaľ mlčí
Starosta mestskej časti Ladislav Šaňa nám ešte v utorok povedal, že ľudia z Podjavorinskej neopustia svoje príbytky dovtedy, kým nedostanú ako náhradu adekvátne byty.
"Byty prideľoval BPMK spoza stola naslepo, mal to riešiť podľa počtu ľudí v rodinách," uviedol Šaňa. "S nami o tom nikto nerokoval. Ak ich budú chcieť vysťahovať pomocou polície, začneme dávať trestné oznámenia." Včera napokon prebiehalo všetko relatívne hladko.
BPMK na tvrdenia Rómov odmieta zatiaľ reagovať. Konateľ Hrabovský dnes pre TASR uviedol, že "informácie poskytnem až na tlačovej konferencii na budúci týždeň".
Zatiaľ je teda jasné len to, že dom na Podjavorinskej chcú zbúrať do konca roka, náklady na demolačné práce sú odhadnuté na 250-tisíc eur.
"Vysťahovávanie obyvateľov je náročný proces," uviedla Katarína Jantošovičová, hovorkyňa košického magistrátu. "Mesto analyzuje, akým spôsobom im môžeme zabezpečiť náhradné ubytovanie. Termín začatia sťahovania záleží od ukončenia administratívnych úkonov súvisiacich so samotným sťahovaním."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári