Korzár logo Korzár Košice

Štátnu budovu chcel predať za tretinovú cenu

Predchádzajúce vedenie Obvodného úradu (ObÚ) Košice-mesto odobrilo štyri dni pred júnovými parlamentnými voľbami predaj budovy vo vlastníctve štátu na Kmeťovej 20 za tretinovú cenu oproti znaleckému posudku.

Budova na Kmeťovej 20. Košická neziskovka ju mala získať za necelú tretinu znaleckej hodnoty.Budova na Kmeťovej 20. Košická neziskovka ju mala získať za necelú tretinu znaleckej hodnoty. (Zdroj: Judita Čermáková)

Predaj sa zatiaľ nezrealizoval, stopol ho nový minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) kvôli podozreniu, že išlo o neštandardný priamy predaj bez vypísania osobitného ponukového konania. Exprednosta Peter Derevjaník (Smer) sa obhajuje tým, že postupoval podľa zákona a nebyť neho, cena by bola ešte nižšia.

KOŠICE. Vyše 32-tisíc občanov zo 44 obcí v okrese Košice-okolie si tak svoje úradné záležitosti naďalej môžu vybavovať na Spoločnom obecnom úrade (SOÚ) obce Beniakovce, ktorý sídli práve v tejto budove. Hoci beniakovský SOÚ dostal z Kmeťovej 20 výpoveď k 30. júnu 2010, pri našej návšteve sme sa presvedčili, že zatiaľ je všetko tak, ako bolo doteraz. "Denne vybavíme aj okolo 50 ľudí. Tí sú radi, že to nemajú ďaleko zo stanice," dozvedeli sme sa od pracovníčok úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Exprednosta tajil detaily zmluvy

O predaji budovy na Kmeťovej 20 sme už v našom denníku informovali koncom júna. Vtedajší prednosta ObÚ Peter Derevjaník (Smer) nám vtedy nechcel prezradiť žiadne detaily zmluvy a ani to, komu a za akú cenu by ju ObÚ mal predať. Slovami, že zákon im to neukladá, zdôvodnil aj to, prečo nevypísali výberové konanie, resp. neuverejnili ani žiaden inzerát v tlači. Na otázku, prečo v takom prípade radšej neponúkli nehnuteľnosť na odkúpenie Spoločnému úradu obce Beniakovce, ktorý viacnásobne prejavil záujem kúpiť ju za trhovú cenu, odpovedal formuláciou zo zákona, podľa ktorej to urobiť nemuseli, lebo "nehnuteľnosti na Kmeťovej 20 sa nenachádzajú v územnom obvode obce Beniakovce ani žiadnej inej, pre ktoré poskytuje spoločný obecný úrad služby. Ten tak nemá predkupné právo."

Nad takýmto rozhodnutím vtedy krútili hlavami viacerí starostovia dotknutých obcí, ktorí sa o predaji dozvedeli až vtedy, keď im došiel list z obvodného úradu, aby vypratali priestory. Ponúkol im ako náhradu kancelárie s rovnakou rozlohou na dvoch poschodiach budovy na Hroncovej 13, no tie boli podľa starostu Beniakoviec Milana Rabatina (SDKÚ) nevyhovujúce, keďže okrem horšej dopravnej dostupnosti by napríklad museli rozdeliť stavebný, ale aj školský úrad na viacero poschodí.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic ukázal zmluvu

Ministerstvo vnútra nám tento týždeň sprístupnilo detaily zmluvy. "O budovu prejavila záujem nezisková organizácia Atromac z Košíc. K podpisu zmluvy došlo 8. júna 2010. Znalcom určená cena predstavovala 279 972 €, Artromac ju mal získať za 83 700 €. Naše ministerstvo ako zriaďovateľ ObÚ Košice-mesto momentálne prehodnocuje postupy, ktoré obvodný úrad uplatnil pri uzatváraní tejto zmluvy. Išlo o neštandardný priamy predaj bez vypísania osobitného ponukového konania," dozvedeli sme od Aleny Koišovej z ministerstva vnútra.

Neziskovka Artromac prevádzkuje na Werferovej 3 v Košiciach reaumatologickú ambulanciu. Jej riaditeľka Želmíra Macejová má vypísané ordinačné hodiny pre pacientov len v utorok, v ostatné dni neordinuje. Druhý zo zakladateľov neziskovky Jozef Szilasi vlastní spolu so Ž. Macejovou aj firmu Szilcar, ktorá v Košiciach predáva automobily.

SkryťVypnúť reklamu

Exprednosta Derevjaník (Smer): Kupujúcich nepoznám

Bývalý prednosta ObÚ Peter Derevjaník (Smer) si nemyslí, že v prípade Kmeťova 20 pochybil, resp. predal majetok štátu pod cenu. Ak by sa však predaj zrealizoval, Artromac by získal poschodovú budovu za cenu dvojizbového bytu.


KOŠICE. Derevjaník tvrdí, že vďaka nemu bola predajná cena ešte vyššia, než ponúkala neziskovka Artromac. Ak by sa však predaj zrealizoval, Artromac by získal rodinný dom, do ktorého je síce potrebné investovať, no leží v centre mesta, za cenu zrekonštruovaného 2-izbového bytu v danej lokalite. Minimálne 5 rokov by tam musel poskytovať zdravotnícke služby, no potom by mohol dom predať za trhovú cenu, ktorá by bola minimálne trojnásobkom kúpnej ceny.

Domy na Kmeťovej stoja niekoľkonásobne viac

Priamo na Kmeťovej sa nedávno predával aj 3-izbový holobyt za 64 000 eur, no dom na rovnakej ulici asi o 25 metrov ďalej stál aj s pozemkom 333-tisíc eur. "Spoločnosť Artromac nás najprv žiadala o kúpu predmetnej nehnuteľnosti za ešte nižšiu cenu, no tú som sa po porade s odborným personálom úradu rozhodol navýšiť. Cena 30 percent zo znaleckej hodnoty sa mi zdala primeraná. Spoločnosť sa zaviazala poskytovať služby v zdravotníctve a išlo tak o verejný záujem," tvrdí exprednosta.

Exprednosta: Diera je v legislatíve

Exprednosta Derevjaník tvrdí, že to nebol dohodnutý kšeft, lebo nepozná nikoho z konateľov neziskovej organizácie Artromac a Želmíru Macejovú videl jediný raz v živote, keď prišli podpísať zmluvu na ObÚ. "Osobne vidím najväčšiu dieru v legislatíve, ktorá pripúšťa také riešenia. Predaj sa udial v súlade s právnou úpravou. Slovenský parlament by sa mal pokúsiť o predĺženie povinnej doby viazanosti účelu kúpy z 5 na 10 rokov a potom by som bol spokojný aj ja," dodal Derevjaník.

Marián Kizek

Poznámka

Murphyovský Derevjaník

Obvodný úrad Košice-mesto pod vtedajším vedením Petra Derevjaníka (Smer-SD) chcel predať budovu na Kmeťovej 20 v Košiciach za tretinu ceny podľa znaleckého posudku. Sme nenormálni my, že to nepovažujeme za normálne? To nie! To len pokryteckí sociálni verklikári považujú ľudí za takých hlupákov, že im arogantne klamú do očí. Exprednosta Derevjaník sa pritom ako hrdina ešte bije do pŕs. Vraj vyrokoval dokonca vyššiu cenu za predaj štátnej budovy, ako pôvodne núkala neziskovka Artromac. To má akú argumentačnú hodnotu? Veď predsa nebola jeho povinnosť predať jej tú budovu. A už vôbec nie za tretinovú cenu. Pritom práve on sám na otázku, prečo nepredal budovu spoločnému úradu pre 44 obcí za ešte oveľa vyššiu - trhovú cenu, odpovedal, že to nebola jeho povinnosť.

Rodina legendárnych Murphyho zákonov sa zrejme rozrastie o jednu z najväčších perál - Derevjaníkovu úradnícku logiku: "Ak nemá úradník povinnosť niečo predať, zásadne to predá tomu, kto ponúkne nižšiu cenu." Len idiot by sa však mohol nádejať, že by k nej pribudla aj Derevjaníkova súkromná logika: "Ak Derevjaník predáva vlastný byt, zásadne ho predá tomu, kto ponúkne nižšiu cenu." Tragédia tejto krajiny je v tom, že Derevjaník a spol. považujú za nenormálnu len tú druhú logiku. Ešteže k nim minimálne v tomto prípade nepatrí aj minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), ktorý túto škandalóznu absurdnosť stopol kvôli podozreniam, že išlo o neštandardný predaj.

Derevjaníkova úradnícka schizofrénia však ponúka okrem murphyovskej ešte jednu oslepujúcu perlu. Neziskovke Artromac by stačilo využívať za babku kúpenú štátnu budovu podľa zákona 5 rokov na zdravotnícke účely a potom ju s 200-percentným ziskom hocikomu predať. "Osobne vidím najväčšiu dieru v legislatíve, ktorá pripúšťa uvedené riešenia," povedal - a teraz sa podržte - Derevjaník. Dodal tiež, že parlament by sa mal pokúsiť o predĺženie povinnej lehoty viazanosti účelu kúpy z 5 na 10 rokov. "A potom by som bol spokojný aj ja," uviedol opäť Derevjaník. Takže si to zhrňme: nespokojných je 44 obcí s 32-tisíc obyvateľmi a ministerstvo. Ale tvrdí to aj Derevjaník. Tak na kieho elementa tú budovu vlastne predával? Dokázateľný je tu totiž len luxusný zisk a spokojnosť Artromacu. Koho ešte, to nech posúdia na to príslušné orgány.

Peter Jabrik

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 34 034
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 704
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 420
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 362
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 045
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 624
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 506
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 278
  1. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 512
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 442
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 831
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 770
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 873
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 498
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 893
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 299
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 512
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 442
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 831
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 770
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 873
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 498
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 893
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 299
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu