.
KOŠICE. Dnes je už situácia iná. Bol síce urobený projekt, ako veci dať späť do pôvodného stavu, hotový je aj pamiatkový výskum, zvyšok objektu sa mal podoprieť. Ale už niet čo podopierať, všetko je zbúrané a sutiny odvezené. Všetko sa udialo potajomky bez vedomia pamiatkarov.
Všetko zbúrali potichu
"V prípade, že došlo k protiprávnemu konaniu, Krajský pamiatkový úrad bude postupovať štandardným spôsobom v zmysle pamiatkoveho zákona o ochrane pamiatkového fondu. Bol to historicky vzácny objekt a jeho hodnota bola vysoká. Skladala sa naň celá monarchia," vyjadril sa k udalosti zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Radoslav Mokriš.
Protiprávne zásahy do kultúrnych pamiatok nie sú ojedinelé a strácajú sa nám pred očami. Mnoho budov má majiteľov, ktorí sa o budovy príkladne starajú, opravujú ich a riadia sa literami zákona. Ale stále je dosť barbarov, ktorým pojem pamiatka veľa nehovorí.
V minulom roku boli zaznamenané dve nenapraviteľné škody na mestskom pamiatkovom fonde. Okrem časti väznice bol zlikvidovaný aj dom na Hviezdoslavovej ulici, tzv. Remnitzkého vila. Ani v jednom prípade nešlo o náhodné spadnutie a narušenie statiky pri výkopových prácach, ale o zámerné poškodenie. Mnoho škôd sa pácha vo vnútri nehnuteľností, keď sa z pivníc pri rekonštrukčných prácach vynáša do kontajnerov stredoveké murivo.
Pokuta podlieha zložitému systému
"Pred 20 rokmi sa za prehrešky udeľovali pokuty veľmi nízke. Hovorili sme tomu 'kultúra za pětset'. Boli skôr motivačné ako represívne. Zaplatili a bolo všetko v poriadku. Rozhodli sme sa, že ich budeme ukladať radšej menej, ale vyššie, aby čiernych stavebníkov odradili od pokračovania protiprávneho konania. Za podstatné veci, a nie napríklad za to, či niekto neodovzdal projektovú dokumentáciu načas. Najväčšie za to, keď niekto niečo zničí, lebo o pár rokov už nebude na čo sa pozerať," povedal zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Radoslav Mokriš.
Prax je taká, že uloženie sankcie nie je jednoduché. Najprv treba začať správne konanie, spísať zápisnicu, urobiť dokazovanie, vypočuť svedkov, zdokumentovať stav, ale stáva sa, že niektorí majitelia budov nechcú pamiatkarov pustiť dovnútra a potrebujú pomoc polície. Keď chcú niečo dokázať, je potrebný znalecký posudok. Každý sa môže odvolať voči rozhodnutiu, robiť obštrukcie. Pritom celé priestupkové konanie musí byť právoplatné do 12 mesiacov. Keď sa to nestihne, pamiatkari strácajú právomoc. Obvinený má možnosť na súde namietať dôvod priestupkového konania.
Búračky ničia históriu
"Chceme pamiatky chrániť. Keď sme zistili vykonávanie nepovolených stavebných prác, požiadali sme políciu o pomoc a predpokladali sme, že polícia zabráni pokračovaniu protiprávnej činnosti. Policajti síce ochotne prejavili súčinnosť, ale po preštudovaní zákona sami zistili, že nemôžu fyzicky zabrániť búraniu alebo čiernej stavbe, pretože ani polícia nemôže zabrániť pohybu osôb, pokiaľ nejde o ohrozenie života a zdravia, prípadne majetku iných osôb. Za priestupkové konanie KPÚ ukladá sankcie. V praxi to preto vždy dopadne tak, že až keď obvinený protiprávne konanie dokoná, potom mu vystavíme účet. Dostane síce mastnú pokutu, ale nepriaznivý stav pamiatok ostáva," vysvetlil zdĺhavý proces R. Mokriš.
Neúčinný zákon
Právomoc síce KPÚ má, ale cieľ je až na konci cesty, keď už sa nedá veľa zachrániť. Novelizovaný zákon o ochrane pamiatkového fondu je iba časť mozaiky. Prispôsobili sme sa európskym podmienkam, ale chýba ešte veľa k tomu, aby bol účinný. V starých štátoch Európskej únie už desaťročia existuje stavebná polícia, ktorá ukladá nielen sankcie, ale najmä preventívne predchádza protiprávnemu konaniu. Keď zistí, že stavebné práce robí niekto bez povolenia, pozastavia stavbu a zapečatia ju, takže sa v devastácii pokračovať nemôže. Vinníka by obvinili z marenia úradného rozhodnutia. U nás prevenciu nikto nerobí, čakáme rok na vydanie rozhodnutia a za ten čas sa búra ďalej.
Vysoké sankcie vedú aspoň k tomu, aby vrátili stavebníkov k rokovaciemu stolu a došlo k dohode na ďalšom postupe. Podľa Mokriša sa v mnohých prípadoch dosiahne náprava, aj keď to niekedy dlhšie trvá. Napriek tomu je situácia v pamiatkovom fonde v centre mesta podľa pamiatkarov celkom dobrá. Schátralých budov ubúda.
Čaká sa na rozhodnutie súdu
"V prípade Remnitzkého vily sme vydali rozhodnutie o opatreniach na nápravu. Je právoplatné. Podľa neho má vlastník postaviť repliku. Ďalej sme konali o správnom delikte, pri ktorom sme uskutočnili rozsiahle dokazovanie. Vlastník sa proti rozhodnutiu odvolal. Na krajskom súde dosiahol odklad pokuty a žaloval pamiatkový úrad za neodôvodnené rozhodnutie. Uvidíme, aký verdikt vynesie súd," uviedol Radoslav Mokriš.
Sankcie za priestupky
Krajský pamiatkový úrad uloží právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom, pokutu
od 100 eur do 200 000 eur, ak napr. nechráni hnuteľnú alebo nehnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku pred ohrozením a poškodením
od 200 eur do 400 000 eur, ak spôsobuje svojím konaním nepriaznivé zmeny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári