Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 16:44 nahradili autorským článkom SME
KOŠICE. O vine desiatich košických policajtov, ktorí vlani v marci na policajnej stanici týrali a ponižovali maloletých a mladistvých rómskych chlapcov, definitívne rozhodne súd.
Trestný senát Okresného súdu Košice II v piatok na predbežnom prejednaní prijal obžalobu a určil termín hlavného pojednávania na 5. novembra tohto roku. Šiesti obžalovaní podali návrh na vylúčenie verejnosti z procesu.
Spravili si nahrávku
Prípad surového mučenia detí sa začal 21. marca minulého roku. Šiesti chlapci zo sídliska Luník IX za bieleho dňa prepadli pred jedným z nákupných centier v Košiciach 66-ročnú ženu. Z pleca jej ukradli kabelku s peňaženkou. Bezmocnú dôchodkyňu s vykĺbeným ramenom a rozbitým kolenom museli po lúpeži ošetriť v nemocnici.
Policajná hliadka krátko po čine zadržala sedemnásťročného Miroslava B., o rok mladších Ondreja H. a Tibora Ž., Ivana K. (14), Ondreja Ž. (12) a Kevina Z. (11) a odviezli ich na policajnú stanicu.
Na chodbe obvodného oddelenia nútili mladých Rómov pod hrozbou „kopačiek" navzájom sa fackovať a bozkávať, prikázali im vyzliecť sa donaha a nechali ich stáť s rukami nad hlavou, huckali na nich psy, ktoré údajne troch chlapcov aj pohrýzli, jedného z nich zavesili za ruky na zábradlie schodišťa, nadávali im do „bandy cigánskej". Ponižovanie si nahrávali na mobilný telefón.
Nahrávky z brutálneho ponižovania a trýznenia dostal o niekoľko dní denník SME a zverejnil ich na svojej webovej stránke. O bezprecedentom správaní policajtov informovali domáce i zahraničné médiá.
Chlapcov potrestal súd
O osude lúpežníkov už súd rozhodol vlani v novembri. Tibor Ž., ktorý spáchal zločin v podmienke, si odpykáva dva a polročný trest vo väzení pre mladistvých. Ďalší dvaja dostali podmienečné tresty, troch najmladších ochránil pred rozsudkom nízky vek.
Siedmi policajti sú už mimo služby. Služobný pomer im ukončil bývalý minister vnútra Robert Kaliňák hneď po prepuknutí kauzy. Prepustení policajti podali žaloby pre neplatnosť výpovede. Jednému z nich súd vyhovel. Zvyšní traja obžalovaní sú naďalej v radoch polície.
Všetci policajti, vrátane jednej ženy, sú obžalovaní zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, štyria z nich aj z vydierania. Priťažujúcou okolnosťou sú podľa obžaloby aj rasová nenávisť ako osobitný motív ich konania a vek obetí. Obžalovaným hrozia nepodmienečné tresty odňatia slobody na štyri až dvanásť rokov.
Obavy z verejnosti
Právna zástupkyňa šiestich obžalovaných na predbežnom prejednaní obžaloby požiadala senát o vylúčenie verejnosti z hlavného pojednávania. Jej klienti údajne majú obavy, že prítomnosť novinárov môže ovplyvniť objektívnosť súdu a spravodlivosť rozhodnutia.
Podľa nich bol prípad „neobvyklým spôsobom medializovaný". Médiám vyčítajú predovšetkým nerešpektovanie prezumpcie neviny a ovplyvňovanie poškodených kúpou športových potrieb, oblečenia a iných darov.
„Máme obavu, že prítomnosť médií môže mať negatívny vplyv na výpovede svedkov na hlavnom pojednávaní...Obávame sa, že účasťou verejnosti na hlavnom pojednávaní nebude dôsledne rešpektovaná zásada zdržanlivosti v trestnom konaní, ktorá vyžaduje, aby sa do základných práv a slobôd obvinených zasahovalo len v nevyhnutnej miere na dosiahnutie účelu trestného konania, pričom sa má rešpektovať dôstojnosť osôb a ich súkromie."
Zástupca generálnej prokuratúry Rastislav Remeta s návrhom nesúhlasí: „Podľa nášho názoru nie sú splnené podmienky na vylúčenie verejnosti."
Súd rozhodne o návrhu pred začiatkom hlavného pojednávania.
Obžalovaní zároveň žiadajú aj o zmenu prokurátora. Podľa nich poskytol médiám informácie, ktoré obsahovali ich osobné údaje. Remeta to popiera. „Na tlačovej besede generálnej prokuratúry sme žiadne osobné údaje neuviedli. Obžalobu sme poskytli jedine súdu."
Otázne je, či súd bude na hlavnom pojednávaní považovať videonahrávku za dôkaz. Podľa obhajcu Ivana Vanka bolo video získané nezákonným spôsobom. „Nezákonne získaný dôkaz nie je možné použiť."
Prokurátor oponuje, že videonahrávka poskytnutá médiám bola zabezpečená v súlade so zákonom, navyše, samotná obžaloba nie je postavená len na tomto dôkaze. „Videonahrávka len potvrdzuje a dokresľuje všetky zistené skutočnosti."
Archívne videá
Slotu súd šokoval, Nicholsonová si ho váži
BRATISLAVA. Rozhodnutie Okresného súdu v Košiciach prijať obžalobu Generálnej prokuratúry SR na desiatich policajtov za šikanovanie maloletých a mladistvých páchateľov lúpeže šokovalo predsedu SNS Jána Slotu: „Je absurdné, že sa kauza dostala do štádia súdneho konania a obrátila sa proti tým, ktorí v súčasnosti nemajú efektívne prostriedky na boj s kriminalitou maloletých Cigánov a sami sa stávajú obeťami svojej profesie," uviedol vo svojom vyhlásení.
Slota vyzýva súčasnú vládu, zvlášť rezort vnútra, aby policajtom vytvorili podmienky na prácu, ktoré by im umožnili „v medziach legislatívy, ale razantne a efektívne zasahovať proti akýmkoľvek formám násilia a páchania trestných činov."
Slovenská národná strana má eminentný záujem na tom, aby sa všetci občania na Slovensku cítili bezpečne, dodáva predseda SNS vo svojom vyhlásení.
Podľa splnomocnenca vlády pre rómskej komunity Miroslava Poláka Slota si protirečí a nechápe, o čo mu vlastne ide: „Každý trestný čin treba vyšetriť a potrestať. Kvitujem, že súdy v tomto prípade konajú. Koniec koncov obete týrania policajtov a zároveň páchatelia lúpeže už boli potrestaní."
„Ja som šokovaná, že taký človek, ako je pán Slota, sedí dvadsať rokov po revolúcii v parlamente a nie niekde inde," komentovala reakciu Slotu štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová.
Nicholsonová si váži rozhodnutie súdu. „Dôkazy o správaní policajtov sú nespochybniteľné."
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári