Vydalo ju vydavateľstvo Vienala Košice a verejná prezentácia sa uskutočnila koncom septembra v kultúrnom dome Rubín v MČ Košice - Krásna.
Kniha vznikla spoluprácou MČ Košice - Krásna a spisovateľov z Literárnej spoločnosti Pravé orechové (LSPO). Cieľom autorov bolo od najstarších obyvateľov niekdajšej dediny - dnes mestskej časti - zaznamenať desať príbehov, ktoré potom spracovali do poviedok. Dielo po konzultáciách s historikmi a etnografmi verným spôsobom zobrazuje fragmenty obecných dejín a ich vývoj od 20. rokov po začiatok 70. rokov 20. storočia.
„Miestna história v podaní beletrie má zvyčajne početnejšiu cieľovú skupinu čitateľov než strohý dokument plný mien a dát," priblížil charakter knihy predseda LSPO Slavomír Szabó. "Vnáranie sa do zašlých čias a opätovné priblíženie chvíľ, keď v Krásnej obesili koňa, alebo keď bola oslobodená na konci II. svetovej vojny, takto nadobúda nový emotívny rozmer. Samozrejme, poviedky nevynechávajú ani príbehy o údajných bosorkách a zjaveniach, ktoré z etnologického hľadiska rovnako patria k miestnej histórii."
Jednotlivé poviedky z knihy "...aká sa mi Krásna" majú názov napríklad Bosorácka pravda a lož, Tajomstvo kamennej studne, Neveriaci Imro či Veľkonočný kôň. Autormi poviedok sú S. Szabó, Jiří Zaťovič, Soňa Jakešová a Ján Mičuch. Dielo ilustroval košický výtvarník Vladimír Ondo. Kniha, rovnako aj tie predošlé, vznikla ako beletristická rekonštrukcia tradovaných a historických príbehov jednotlivých obcí východného Slovenska.
„Vďaka iniciatíve občanov obce i kvartetu spisovateľov čitatelia spoznajú spôsob myslenia, hierarchiu životných hodnôt i kultúru našich niekdajších obyvateľov, ale aj to, čomu verili, z čoho sa tešili a čoho sa báli. Poviedky okrem udalostí, ktoré sa v obci odohrali, zachytávajú aj staré zvyky upadajúce do zabudnutia. Autori verne zachytili rituály spojené so starými Vianocami, Veľkou nocou a Andrejom. Som rád, že sa týmto spôsobom príbehy zachovajú aj pre ďalšie generácie," uviedol starosta obce JUDr. Marek Kažimír.
Košice-Krásna patrí medzi najstaršie mestské časti Košíc. Prvá písomná zmienka o Krásnej pochádza z roku 1143, teda je takmer o 90 rokov staršia než prvá písomná zmienka o samotných Košiciach. Od roku 1990 je jednou z 22 mestských častí Košíc, avšak v kultúrnom živote stále dbá na zachovávaní miestnych tradícií z čias, kedy bola ešte samostatnou dedinou. V súčasnosti tu žije
4 076 obyvateľov.
V spolupráci s LSPO ponúkame súťaž o knihu "...aká si mi Krásna". Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Meno výhercu zverejníme na druhý deň.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári