Taký nápor klientov, aký včera zažil Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), si nepamätajú ani historici s najlepšou pamäťou. Hlavnú budovu na Bardejovskej ulici aj pobočku na Rooseveltovej (na snímke) atakovali tisíce záujemcov o vrátenie cestovného, ktoré zaplatili, no nemuseli, počas nedávneho Dňa bez áut.
Ako každý rok, aj tentoraz prišiel DPMK s imidžovou akciou v rámci Európskeho dňa mobility. V stredu 22. septembra, ktorá bola "Dňom bez áut", premávala mestská hromadná doprava zadarmo. Kým za iných okolností by to bolo zo strany najväčšieho košického dopravcu pekné gesto, šlo skôr o imidžovku, než o skutočnú snahu ušetriť verejnosti náklady na jednodňové cestovné. Prečo?
"Mrzí nás, že prospech z tejto akcie mala len malá časť cestujúcich," tvrdí Dušan Jutub, predseda Spolku nespokojných cestujúcich košickej MHD (SNCKMHD). "Po prvé preto, že väčšina klientov DPMK, keďže majú predplatené čipové karty, po starom mesačníky, už cestovné zaplatila. Či je teda v nejaký deň cestovanie zadarmo, sa ich nijako nedotkne. Aj tak si ho na ten deň pri nabíjaní čipových kariet už zaplatili. Druhý sporný moment je ten, že prístroje na označovanie cestovných lístkov či sťahovanie kreditu z kreditných kariet fungovali. Teda ten, kto o akcii nevedel, si lístok 'orazil' prípadne každou jazdou znížil kredit." Podľa predsedu SNCKMHD mali byť tieto prístroje v MHD 22. septembra vypnuté alebo prelepené páskou s nápisom napríklad: DNES CESTUJETE ZADARMO!
Ako sme sa z dobre informovaného zdroja z vnútra DPMK dozvedeli, od štvrtka 23. septembra ich zasypávala jedna šťažnosť za druhou. Zo začiatku si ich nevšímali, no keď počet presiahol päť tisíc a na internete sa začali šíriť výzvy na jednomesačné ignorovanie cestovania v MHD, čo by malo za následok fatálny výpadok v príjmoch za cestovné vo výške dva milióny eur, vedenie DPMK sa rozhodlo konať. "Rozhodli sme sa, že cestujúcim, ktorí sa preukážu označeným cestovným lístkom zo stredy 22. septembra, ho vymeníme za nový. Pôvodne sme uvažovali o vyrovnaní sa v eurách či centoch, no potom sme sa zhodli na tom, že výmena papierika za papierik bude pre pokladnicu DPMK menej bolestivá," vysvetlil nám postup DPMK zástupca vedúceho Oddelenia prijímania nadávok a sťažností Tomáš Zamietavý. Odškodniť sa rozhodli dobitím o príslušnú čiastku aj cestujúcich, ktorí 22. septembra prišli o časť kreditu.
Včera, kedy DPMK tieto dve operácie vykonával, sa pred budovou na Bardejovskej i Rooseveltovej ulici kľukatil dlhý rad cestujúcich. Hlavne v centre mesta sa ich zišlo neúrekom, koniec sme objavili až pri hoteli Hilton. Nikto však nereptal, všetci boli radi, že spravodlivosť predsa len zvíťazila.
"Aby neprišli skrátka ani tí naši klienti, ktorí si nabíjajú čipové karty, uvažujeme nejako odškodniť aj ich. Na najbližšej porade prejednáme návrh, aby boli všetky 30, 90 a 180-dňové čipové karty pri najbližšom dobíjaní lacnejšie o alikvotnú čiastku jedného dňa. Teda napríklad v prípade zľavnenej študentskej tarify za 9,10 eura by bola zľava asi 30 centov," dodal na záver T. Zamietavý.
Ako napokon DPMK rozhodne, budeme aktuálne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári