Ľudia bez domova, ktorí sa prichádzajú v zime do mesta zohriať, tu však potom ostávajú aj na leto, zapĺňajú ulice a obťažujú ľudí. Na poslednom rokovaní MZ sa proti tomu poslanci ohradili, preto nás zaujímalo, ako bude mesto riešiť situáciu túto zimu.
Posledné rokovanie MZ 7. septembra sa nezaobišlo bez bodov, ktoré vyvolali búrlivú diskusiu. V jednom z nich sa poslanci sťažovali na prácu mestskej polície a poukazovali na mnohé prípady, keď zlyháva. Poslanec Igor Jutka načal problém bezdomovcov. Spomenul situáciu, keď obyvatelia bloku, v ktorom býval, v lete zistili, že im tam v pivniciach istý čas prespáva bezdomovec. Pripojil sa aj Alfonz Halenár. „Problém bezdomovcov je veľmi zložitý, ale treba nájsť nejaké riešenie. Nemôžeme im v zime dávať nocľah a v lete ich máme plné mesto."
Zisťovali sme teda, či a aký má mesto plán. „Skúsenosti z predchádzajúceho obdobia, keď mesto otváralo dočasnú ubytovňu pre 100 bezdomovcov v období zimných mesiacov poukázali aj na niektoré negatívne stránky," potvrdila hovorkyňa magistrátu Katarína Jantošovičová. „Dočasné zvýšenie kapacít znamenalo aj prílev osôb bez domova z iných okresov do Košíc. Na základe týchto negatívnych zistení mesto v minulom roku vytvorilo iba 50 dočasných miest, a to výlučne pre osoby, ktoré mali posledný trvalý pobyt v Košiciach. Mesto sa touto situáciou v rámci svojich možností a kompetencií zaoberá aj bez pripomienok poslancov."
Cestou znižovania lôžok sa mesto bude uberať aj tohto roku. „Tento trend sa začal v roku 2009. V tomto roku budú vytvorené podmienky pre dočasné ubytovanie ďalších 40 bezdomovcov." Nezisková organizácia Oáza - nádej pre nový život zabezpečuje útulok v Bernátovciach pri spaľovni. Trvalá kapacita 40 bude v zimných mesiacoch dočasne zvýšená, práve o 40 spomínaných miest. Snáď to pomôže a v zime ostane menej bezdomovcov, čo by sa premietlo aj do situácie v lete.
Tak ako minulý rok, aj tohto roku bude pre bezdomovcov platiť pravidlo, že ak budú chcieť v Bernátovciach prespať, musia mať posledný trvalý pobyt v Košiciach. Bezdomovcov je tu však veľa. Čo v prípade, že je mínus 15 stupňov a na dvere nocľahárne zaklope bezdomovec, ktorý má trvalý pobyt niekde v Humennom? Pošlú ho preč? Čo ak zamrzne? „Určite ho nevyhodia. V prípade mimoriadnej situácie a silných mrazov je aktívny aj štát - úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, civilná ochrana, otvárajú sa stanice, stavajú sa stany..." V roku 2009 bolo na starostlivosť ľudí bez domova vyčlenených 101 241 eur, v tomto roku 80-tisíc eur a v návrhu na rok 2011 je plánovaných 90-tisíc eur.
O bezdomovcov sa v zime nepostará iba mesto. Kapacity majú aj iné zariadenia. Na území mesta prevádzkujú útulky a nocľahárne dve mimovládne organizácie - Arcidiecézna charita na Bosákovej ulici (kapacita cca 80) a Fialkovej ulici (kapacita 27). Mesto Košice obom subjektom prenajíma objekty a podľa možností poskytuje aj finančné prostriedky na ich prevádzku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári