Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Mestskému futbalovému klubu hrozí konkurz

Futbalovému klubu odkleplo mesto Košice za 5 rokov 3,33 milióna eur a za korunu pozemky na VŠA v hodnote 4 až 8 miliónov eur. MFK má teraz rozpočet 2 milióny eur, a dlhy po lehote splatnosti jeden milión eur.

Štadión MFK by mal vyrásť na mieste Blšáku. Na zámene mestských pozemkov za už súkromný exareál 1. FC kvôli stavbe štadióna sa mesto a Penta nedohodli.Štadión MFK by mal vyrásť na mieste Blšáku. Na zámene mestských pozemkov za už súkromný exareál 1. FC kvôli stavbe štadióna sa mesto a Penta nedohodli. (Zdroj: Róbert Sándor)

Firme hrozí konkurz, klubu zánik a mestu, že príde o cenné nehnuteľnosti.

KOŠICE. Akciová spoločnosť Mestský futbalový klub (MFK), kde má mesto 50 percent, neplatí riadne odvody, dane ani záväzky dodávateľom. Firme po piatich rokoch existencie hrozí konkurz.

Mesto môže prísť o 80-tisíc štvorcových metrov pozemkov pri Cassosporte a pod Blšákom v znaleckej hodnote 4 milióny eur, ktoré za korunu previedlo na akciovku na výstavbu štadióna. Tá je v nedohľadne.

Predposledný v tabuľke, neplatič odvodov

MFK je predposledný v tabuľke Corgoň ligy. Spolu napríklad s mestskou časťou Lunik IX figuruje v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne (11-tisíc eur). Neplatil ani zdravotným poisťovniam.

"Z čoho máme platiť odvody, keď mesto škrtá zo svojho príspevku? Klub teraz financujem už len ja," tvrdí prezident a predseda predstavenstva MFK Blažej Podolák, ktorého občianske združenie FC Steel Trans Ličartovce je druhým 50-percentným akcionárom MFK.

Mesto založilo MFK v júni 2005 za primátora Zdenka Trebuľu (Smer). Vtedajšie zastupiteľstvo, kde mala väčšinu pravica, schválilo pre klub akcionársky vklad 166-tisíc eur a prevádzkovú polročnú dotáciu 249-tisíc eur.

V roku 2006 dalo mesto na ročný chod klubu 498-tisíc eur, v roku 2007 už 730-tisíc eur, v roku 2008 to bolo 664-tisíc eur a vlani 595-tisíc eur. Tento rok aj pre krízu dotuje mesto klub "len" sumou 430-tisíc eur, pritom pôvodný návrh bol dokonca 0 eur.

Spolu za necelých 6 rokov odkleplo mesto pre MFK 3,33 milióna eur, priemerne ročne vyše 500-tisíc eur. Napríklad zoo dostáva tento rok od mesta 546-tisíc eur, knižnica pre mládež 446-tisíc eur a trebárs na súvislé opravy ciest ide iba 181-tisíc eur.

Podolák: Môže to byť koniec MFK

Podolák sa s mestom v memorande o založení MFK dohodol, že obaja akcionári budú prispievať na chod klubu každoročne rovnakou sumou. Tvrdí však, že tento rok dáva viac ako mesto. Kritizuje, že hoci tohtoročný rozpočet MFK vo výške okolo 2 miliónov eur, schválený predstavenstvom vrátane zástupcov mesta (primátor Knapík, poslanci Béreš a Grega), počíta, že každý akcionár dá po 660-tisíc eur, tak mestské zastupiteľstvo schválilo menej, 430-tisíc eur, čo je v rozpore s memorandom.

"Súčasné problémy môžu znamenať i koniec MFK, ak mesto nezmení prístup. Už včera bolo neskoro..."

Podolák priznáva, že celkové dlhy akciovky po lehote splatnosti sa šplhajú k 1 miliónu eur a MFK už spĺňa zákonné podmienky, aby naň súd vyhlásil konkurz.

Aj v správe o minuloročnom hospodárení MFK bolo upozornenie, že veriteľské riziko vysoko prekračuje odporúčanú hodnotu, klub používa na svoje financovanie viac cudzieho ako vlastného kapitálu a má veľmi vysoké nesplatené záväzky.

Šéf MFK: Už sme mali byť v konkurze

V konkurze by pohľadávky veriteľov vysporiadali peniazmi z predaja majetku firmy, do ktorého patria i pozemky od mesta. Podať súdny návrh na konkurz môže sám dlžník i jeho veriteľ, za istých podmienok má dlžník zo zákona aj povinnosť dať návrh.

"Ak sa s mestom rýchlo nedohodneme na financovaní, budem musieť dať návrh na súd ja. Už sme mali byť v konkurze, ale ešte to môžeme zachrániť, urobím preto maximum. Ak však akcionári aspoň najakútnejšie záväzky vo výške niekoľko stotisíc eur nevysporiadajú, môže nastať katastrofický scenár."

Podolák upozorňuje, že krachom klubu by utrpeli aj mládežnícke družstvá MFK, prípravky, žiaci a dorast s asi 300 hráčmi.

V piatok sa stretol s primátorom. "Dohodli sme sa zatiaľ, že spolu urobíme maximum pre dofinancovanie tohto roka. Očakávam, že mesto čo najskôr zabezpečí z vlastných alebo iných zdrojov 250- až 300-tisíc eur, a ja toľko, aby obaja akcionári prispeli rovnako. Nech sa prioritne uhradia záväzky hlavne za mzdy, odvody či dopravu. S ostatnými veriteľmi sa snažíme dohodnúť," povedal šéf MFK.


Šéf a 50-percentný akcionár MFK Blažej Podolák. Tvrdí, že s projektom mestského futbalového klubu ho oslovil primátor Trebuľa a on jeho ponuku akceptoval.
Foto: Judita Čermáková

Poslanec Boritáš: "Predajme 40 percent akcií"

Boritas1veja-200x200.jpg

Pôvodný návrh tohtoročného mestského rozpočtu, ktorý v decembri 2009 predložil primátor, už nerátal so žiadnou dotáciou mesta pre MFK. Zastupiteľstvo však schválilo pozmeňujúci návrh predsedu najsilnejšieho poslaneckého klubu Martina Boritáša (KDH) na 330-tisíc eur. "Je to iba 50 percent z plánovanej sumy, aspoň na prvý polrok," zdôvodnil vtedy Boritáš, veľký fanúšik košických futbalistov.

V júnovej úprave rozpočtu na rok 2010 navrhol magistrát dať MFK ďalších 200-tisíc eur, ale iba ak klub vráti mestu pozemky. Boritáš však predložil, opäť úspešne, iný návrh, pridať len 100-tisíc eur bez podmienky vrátenia pozemkov, s úlohou, aby magistrát pripravil do septembra alternatívy ďalšieho postupu mesta vo vzťahu k MFK.

"Zastupiteľstvo rozhodne, ako ďalej. Mesto urobilo dobrý krok, že zachránilo futbal v Košiciach, ale taký spôsob financovania ďalej nevládzeme znášať." Magistrát chystá materiál až na októbrové zastupiteľstvo.

Boritáš odporúča predaj časti, napríklad 40 percent akcií mesta vo verejnej medzinárodnej súťaži, mesto by si mohlo nechať 10 percent. "Výstavbu štadióna by som nezavrhoval. Aj čo sa týka otázky vrátenia pozemkov, akákoľvek alternatíva musí byť pripravená za účasti a so súhlasom oboch akcionárov."

Na margo záväzkov MFK Boritáš reagoval, že "sú to dlhy oboch akcionárov, aj mesta, najmä ak do MFK neprispieva v plnej výške dohodnutou čiastkou v zmysle memoranda. Zánik MFK by bol najhorším riešením. Je nutné urýchlene urobiť kroky na ´záchranu futbalu´ v meste!"

Podľa Kataríny Jantošovičovej z komunikačného referátu magistrátu mesto má snahu MFK udržať, keďže od existencie klubu sa odvíjajú aj aktivity mládežníckeho futbalu v Košiciach.

"Hľadáme zdroje na pokrytie najzákladnejších potrieb klubu a vyrovnanie jeho dlhov. Strata pozemkov na VŠA nehrozí. Pripravujeme riešenie, ako s nimi transparentne a pod verejnou kontrolu nakladať. Podľa zmluvy nie je možné pozemky využívať na iný účel ako výstavbu štadióna," uviedla Jantošovičová.

jav, Foto: Veronika Janušková
Stavať nezačali, pozemky už mali vrátiť...

Na výstavbu štadióna, ktorá bola jedným z cieľov založenia MFK, schválilo mestské zastupiteľstvo pre klub 1-korunové prevody (spolu 80-tisíc m2 v rokoch 2005 a 2006) a 50-ročný symbolický prenájom (30-tisíc m2 v roku 2008) nehnuteľností na VŠA.

Uznesenia z rokov 2006 a 2008, prijaté pravicovým zastupiteľstvom už za primátora Františka Knapíka (KDH), zaviazali vrátiť pozemky mestu, ak sa nezačne stavať do dvoch rokov. Termíny uplynuli, a nový štadión nestavajú...

Podľa listu vlastníctva MFK nebolo predkupné právo mesta zriadené na všetko, len na 20-tisíc m2 prevedených v roku 2006. Pre nedoplatky MFK na dani z nehnuteľností (vyše 2-tisíc eur) zriadilo mesto ako správca dane na jeden z pozemkov klubu aj záložné právo.

Nedávno mali poslanci rokovať o spätnom prevode nehnuteľností z klubu na mesto. Rozhodnutie však odložili, kým magistrát nepripraví návrh alternatív, ako ďalej s MFK, napríklad či má mesto znížiť podiel alebo úplne vycúvať. Zastupiteľstvo to má riešiť tento mesiac.

Jaroslav Vrábeľ
POZNÁMKA - Koniec flámu?

Plody Trebuľovej "záchrany" futbalu v Košiciach sú kyslé a účet za ňu, vystavený všetkým Košičanom, je mastný. Ako po fláme. Aj pravica v meste musela byť, možno nesplnenými chlapčenskými futbalovými snami, opitá. Vytriezvenie z opice, že MFK nadopovaný mestskými miliónmi a pozemkami, je fasa projekt, im trvalo celých päť rokov. Nedá sa však vylúčiť, že aj teraz by niektorí poslanci stále "nafúkali"...

Lenže kto ani dnes nechápe, ten nepochopí už nikdy. Košičania potrebujú stovky iných vecí viac, než hrejivý pocit (či čudné pichanie) pri srdci, že za ich peniaze kdesi pobehuje 11 dospelých profesionálov. Futbalovú mládež môže predsa mesto podporovať aj inak, transparentnejšie a bezpečnejšie, ako cez každoročne finančne neistý podnik.

Treba rýchlo zachrániť majetok mesta, minimalizovať náklady na jeho dôstojné vycúvanie z MFK a v rámci bozku na rozlúčku dať klubu šancu napríklad vstupom investorov. Dobrý futbalový projekt prežije aj bez mesta. A zlý raz zakape tak či tak, navyše so sebou do pekla stiahne ešte i mestské peniaze a nehnuteľnosti. Nech si drahé futbalové zábavky platia zo svojho tí, čo na to majú.

Flám skončil. Rozíďte sa. Alebo pijeme ďalej.

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 868
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 695
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 959
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 691
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 940
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 089
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 580
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 490
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 334
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop