Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky

Mestskému futbalovému klubu hrozí konkurz

Futbalovému klubu odkleplo mesto Košice za 5 rokov 3,33 milióna eur a za korunu pozemky na VŠA v hodnote 4 až 8 miliónov eur. MFK má teraz rozpočet 2 milióny eur, a dlhy po lehote splatnosti jeden milión eur.

Štadión MFK by mal vyrásť na mieste Blšáku. Na zámene mestských pozemkov za už súkromný exareál 1. FC kvôli stavbe štadióna sa mesto a Penta nedohodli.Štadión MFK by mal vyrásť na mieste Blšáku. Na zámene mestských pozemkov za už súkromný exareál 1. FC kvôli stavbe štadióna sa mesto a Penta nedohodli. (Zdroj: Róbert Sándor)

Firme hrozí konkurz, klubu zánik a mestu, že príde o cenné nehnuteľnosti.

KOŠICE. Akciová spoločnosť Mestský futbalový klub (MFK), kde má mesto 50 percent, neplatí riadne odvody, dane ani záväzky dodávateľom. Firme po piatich rokoch existencie hrozí konkurz.

Mesto môže prísť o 80-tisíc štvorcových metrov pozemkov pri Cassosporte a pod Blšákom v znaleckej hodnote 4 milióny eur, ktoré za korunu previedlo na akciovku na výstavbu štadióna. Tá je v nedohľadne.

Predposledný v tabuľke, neplatič odvodov

MFK je predposledný v tabuľke Corgoň ligy. Spolu napríklad s mestskou časťou Lunik IX figuruje v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne (11-tisíc eur). Neplatil ani zdravotným poisťovniam.

"Z čoho máme platiť odvody, keď mesto škrtá zo svojho príspevku? Klub teraz financujem už len ja," tvrdí prezident a predseda predstavenstva MFK Blažej Podolák, ktorého občianske združenie FC Steel Trans Ličartovce je druhým 50-percentným akcionárom MFK.

Mesto založilo MFK v júni 2005 za primátora Zdenka Trebuľu (Smer). Vtedajšie zastupiteľstvo, kde mala väčšinu pravica, schválilo pre klub akcionársky vklad 166-tisíc eur a prevádzkovú polročnú dotáciu 249-tisíc eur.

V roku 2006 dalo mesto na ročný chod klubu 498-tisíc eur, v roku 2007 už 730-tisíc eur, v roku 2008 to bolo 664-tisíc eur a vlani 595-tisíc eur. Tento rok aj pre krízu dotuje mesto klub "len" sumou 430-tisíc eur, pritom pôvodný návrh bol dokonca 0 eur.

Spolu za necelých 6 rokov odkleplo mesto pre MFK 3,33 milióna eur, priemerne ročne vyše 500-tisíc eur. Napríklad zoo dostáva tento rok od mesta 546-tisíc eur, knižnica pre mládež 446-tisíc eur a trebárs na súvislé opravy ciest ide iba 181-tisíc eur.

Podolák: Môže to byť koniec MFK

Podolák sa s mestom v memorande o založení MFK dohodol, že obaja akcionári budú prispievať na chod klubu každoročne rovnakou sumou. Tvrdí však, že tento rok dáva viac ako mesto. Kritizuje, že hoci tohtoročný rozpočet MFK vo výške okolo 2 miliónov eur, schválený predstavenstvom vrátane zástupcov mesta (primátor Knapík, poslanci Béreš a Grega), počíta, že každý akcionár dá po 660-tisíc eur, tak mestské zastupiteľstvo schválilo menej, 430-tisíc eur, čo je v rozpore s memorandom.

"Súčasné problémy môžu znamenať i koniec MFK, ak mesto nezmení prístup. Už včera bolo neskoro..."

Podolák priznáva, že celkové dlhy akciovky po lehote splatnosti sa šplhajú k 1 miliónu eur a MFK už spĺňa zákonné podmienky, aby naň súd vyhlásil konkurz.

Aj v správe o minuloročnom hospodárení MFK bolo upozornenie, že veriteľské riziko vysoko prekračuje odporúčanú hodnotu, klub používa na svoje financovanie viac cudzieho ako vlastného kapitálu a má veľmi vysoké nesplatené záväzky.

Šéf MFK: Už sme mali byť v konkurze

V konkurze by pohľadávky veriteľov vysporiadali peniazmi z predaja majetku firmy, do ktorého patria i pozemky od mesta. Podať súdny návrh na konkurz môže sám dlžník i jeho veriteľ, za istých podmienok má dlžník zo zákona aj povinnosť dať návrh.

"Ak sa s mestom rýchlo nedohodneme na financovaní, budem musieť dať návrh na súd ja. Už sme mali byť v konkurze, ale ešte to môžeme zachrániť, urobím preto maximum. Ak však akcionári aspoň najakútnejšie záväzky vo výške niekoľko stotisíc eur nevysporiadajú, môže nastať katastrofický scenár."

Podolák upozorňuje, že krachom klubu by utrpeli aj mládežnícke družstvá MFK, prípravky, žiaci a dorast s asi 300 hráčmi.

V piatok sa stretol s primátorom. "Dohodli sme sa zatiaľ, že spolu urobíme maximum pre dofinancovanie tohto roka. Očakávam, že mesto čo najskôr zabezpečí z vlastných alebo iných zdrojov 250- až 300-tisíc eur, a ja toľko, aby obaja akcionári prispeli rovnako. Nech sa prioritne uhradia záväzky hlavne za mzdy, odvody či dopravu. S ostatnými veriteľmi sa snažíme dohodnúť," povedal šéf MFK.


Šéf a 50-percentný akcionár MFK Blažej Podolák. Tvrdí, že s projektom mestského futbalového klubu ho oslovil primátor Trebuľa a on jeho ponuku akceptoval.
Foto: Judita Čermáková

Poslanec Boritáš: "Predajme 40 percent akcií"

Boritas1veja-200x200.jpg

Pôvodný návrh tohtoročného mestského rozpočtu, ktorý v decembri 2009 predložil primátor, už nerátal so žiadnou dotáciou mesta pre MFK. Zastupiteľstvo však schválilo pozmeňujúci návrh predsedu najsilnejšieho poslaneckého klubu Martina Boritáša (KDH) na 330-tisíc eur. "Je to iba 50 percent z plánovanej sumy, aspoň na prvý polrok," zdôvodnil vtedy Boritáš, veľký fanúšik košických futbalistov.

V júnovej úprave rozpočtu na rok 2010 navrhol magistrát dať MFK ďalších 200-tisíc eur, ale iba ak klub vráti mestu pozemky. Boritáš však predložil, opäť úspešne, iný návrh, pridať len 100-tisíc eur bez podmienky vrátenia pozemkov, s úlohou, aby magistrát pripravil do septembra alternatívy ďalšieho postupu mesta vo vzťahu k MFK.

"Zastupiteľstvo rozhodne, ako ďalej. Mesto urobilo dobrý krok, že zachránilo futbal v Košiciach, ale taký spôsob financovania ďalej nevládzeme znášať." Magistrát chystá materiál až na októbrové zastupiteľstvo.

Boritáš odporúča predaj časti, napríklad 40 percent akcií mesta vo verejnej medzinárodnej súťaži, mesto by si mohlo nechať 10 percent. "Výstavbu štadióna by som nezavrhoval. Aj čo sa týka otázky vrátenia pozemkov, akákoľvek alternatíva musí byť pripravená za účasti a so súhlasom oboch akcionárov."

Na margo záväzkov MFK Boritáš reagoval, že "sú to dlhy oboch akcionárov, aj mesta, najmä ak do MFK neprispieva v plnej výške dohodnutou čiastkou v zmysle memoranda. Zánik MFK by bol najhorším riešením. Je nutné urýchlene urobiť kroky na ´záchranu futbalu´ v meste!"

Podľa Kataríny Jantošovičovej z komunikačného referátu magistrátu mesto má snahu MFK udržať, keďže od existencie klubu sa odvíjajú aj aktivity mládežníckeho futbalu v Košiciach.

"Hľadáme zdroje na pokrytie najzákladnejších potrieb klubu a vyrovnanie jeho dlhov. Strata pozemkov na VŠA nehrozí. Pripravujeme riešenie, ako s nimi transparentne a pod verejnou kontrolu nakladať. Podľa zmluvy nie je možné pozemky využívať na iný účel ako výstavbu štadióna," uviedla Jantošovičová.

jav, Foto: Veronika Janušková
Stavať nezačali, pozemky už mali vrátiť...

Na výstavbu štadióna, ktorá bola jedným z cieľov založenia MFK, schválilo mestské zastupiteľstvo pre klub 1-korunové prevody (spolu 80-tisíc m2 v rokoch 2005 a 2006) a 50-ročný symbolický prenájom (30-tisíc m2 v roku 2008) nehnuteľností na VŠA.

Uznesenia z rokov 2006 a 2008, prijaté pravicovým zastupiteľstvom už za primátora Františka Knapíka (KDH), zaviazali vrátiť pozemky mestu, ak sa nezačne stavať do dvoch rokov. Termíny uplynuli, a nový štadión nestavajú...

Podľa listu vlastníctva MFK nebolo predkupné právo mesta zriadené na všetko, len na 20-tisíc m2 prevedených v roku 2006. Pre nedoplatky MFK na dani z nehnuteľností (vyše 2-tisíc eur) zriadilo mesto ako správca dane na jeden z pozemkov klubu aj záložné právo.

Nedávno mali poslanci rokovať o spätnom prevode nehnuteľností z klubu na mesto. Rozhodnutie však odložili, kým magistrát nepripraví návrh alternatív, ako ďalej s MFK, napríklad či má mesto znížiť podiel alebo úplne vycúvať. Zastupiteľstvo to má riešiť tento mesiac.

Jaroslav Vrábeľ
POZNÁMKA - Koniec flámu?

Plody Trebuľovej "záchrany" futbalu v Košiciach sú kyslé a účet za ňu, vystavený všetkým Košičanom, je mastný. Ako po fláme. Aj pravica v meste musela byť, možno nesplnenými chlapčenskými futbalovými snami, opitá. Vytriezvenie z opice, že MFK nadopovaný mestskými miliónmi a pozemkami, je fasa projekt, im trvalo celých päť rokov. Nedá sa však vylúčiť, že aj teraz by niektorí poslanci stále "nafúkali"...

Lenže kto ani dnes nechápe, ten nepochopí už nikdy. Košičania potrebujú stovky iných vecí viac, než hrejivý pocit (či čudné pichanie) pri srdci, že za ich peniaze kdesi pobehuje 11 dospelých profesionálov. Futbalovú mládež môže predsa mesto podporovať aj inak, transparentnejšie a bezpečnejšie, ako cez každoročne finančne neistý podnik.

Treba rýchlo zachrániť majetok mesta, minimalizovať náklady na jeho dôstojné vycúvanie z MFK a v rámci bozku na rozlúčku dať klubu šancu napríklad vstupom investorov. Dobrý futbalový projekt prežije aj bez mesta. A zlý raz zakape tak či tak, navyše so sebou do pekla stiahne ešte i mestské peniaze a nehnuteľnosti. Nech si drahé futbalové zábavky platia zo svojho tí, čo na to majú.

Flám skončil. Rozíďte sa. Alebo pijeme ďalej.

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 3. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 4. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 5. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 8. Aká je pravda o francúzskych autách?
 9. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80%
 10. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 1. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 2. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 3. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 4. Bakalárske študijné programy na FVT
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. McDonald’s spustil službu McDelivery už aj v Prešove
 7. Slovak model of the short - time work (Kurzarbeit)
 8. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 9. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 10. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 1. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 704
 2. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 10 280
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 9 932
 4. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 9 344
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 9 102
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 147
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 145
 8. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 453
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 706
 10. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 604
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Festival Európskeho ľudového remesla opäť o rok presúvajú.

Cez leto sú v Kežmarku plánované menšie kultúrne akcie.

2 h
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Platia pre všetkých, ktorým nedošla SMS.

58m
Dušan Borženský pri jednom zo starších pojednávaní na košickom súde (vražda K. Kolárika).

Za mrežami si odpykával trest za tri mafiánske vraždy.

1 h
Dušan Borženský v čase, keď začal svoj boj o podmienečné prepustenie.

Po prepustení z väznice strávil posledných desať dní v hospici.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár s Kolíkovej návrhom nesúhlasí.

Boris Kollár nemá hanbu. Veď je Boris Kollár.

16. máj
Peter Sagan dnes na Giro d'Italia 2021 - 10. etapa LIVE cez online prenos.

Sledujte online prenos s nami.

7 h

Veronika Remišová bez hanby tvrdí, že nikto nemohol vedieť, že pandémia potrvá rok. Naozaj nikto?

Dnes píše Nataša Holinová

Čistý deň sa ozýva z kanála

Exposlankyňa Natália Blahová po prerušení súdneho pojednávania v kauze Čistý deň na Okresnom súde v Trnave vo štvrtok 13. mája 2021.

Keby ich bol niekto hnal na zodpovednosť, mohlo to byť inak.

16. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop