KOŠICE. Nový príspevok „na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie" zaviedla septembrová novela zákona o službách zamestnanosti. Umožňuje tým hlavne obciam, župám či vodohospodárom zamestnať ľudí bez práce.
„Štát poskytne na zamestnanie takýchto ľudí obciam príspevok až 95 percent z ich celkovej ceny práce, maximálne do výšky dvojnásobku životného minima. Ak by bola mzda najnižšia, teda na úrovni minimálnej mzdy, dostane zamestnanec 307,70 eura brutto, pričom obec, resp. zamestnávateľ prispeje sumou 20,78 eura," uvádza ministerstvo. "Ak by bola mzda maximálna, teda na úrovni dvojnásobku životného minima, dostane zamestnanec 370,76 eura brutto, pričom obec dá 25,05 eura." Príspevok sa poskytne najviac na pol roka.
Novela zaviedla i príspevok na nákup náradia do 40 eur na jedného nového pracovníka.
Zatiaľ nik nežiadal
Oprávnení už môžu o príspevky na úradoch práce žiadať, a to do pol roka od vyhlásenia mimoriadnej situácie. "Pre krátky čas platnosti novely zákona úrad neeviduje žiadosti o poskytnutie príspevku," uviedol hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
V Sadoch nad Torysou, časť Zdoba, je najväčším problémom hrádza popri Hornáde. „Tá nie je majetkom obce, ale v správe vodohospodárskeho podniku. My o peniaze žiadať nebudeme, lebo by sme ich aj tak nemohli investovať do cudzieho majetku," povedal starosta Jozef Adamkovič (nezávislý). „Budeme čakať, či sa vodohospodárom podarí tie peniaze získať. Vedia, že to súri, potrebujeme úpravy hrádze a koryta rieky."
Ani Nižná Myšľa o príspevok nepožiadala. „Ale uvažujeme nad tým, veď každé euro je dobré. Nie je to však jednoduché vybaviť a niekto musí činnosť zamestnancov koordinovať a starať sa o bezpečnosť," vyjadril sa zástupca starostu Ľudovít Grega (nezávislý). Nové možnosti prerokujú na obecnom zastupiteľstve.
Vodohospodári budú zamestnávať
Záujem o príspevok majú vodohospodári, aj keď zatiaľ oň nepožiadali. Podmienky však už prekonzultovali s úradmi práce. Nových zamestnancov by chceli prijímať z obcí, kde budú robiť. „Prednostne ide o čistenie prietokových profilov drobných vodných tokov od nánosov a naplavenín, čiastočnú stabilizáciu brehových nátrží, odstraňovanie náletových drevín a pod. Práce budú riadené našimi zamestnancami," uviedol Dušan Mydla z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Ešte v júli na východe vytypovali 84 lokalít, kde môžu zamestnať nízkokvalifikovanú pracovnú silu, asi polovica je v Košickom kraji. "Zoznam bude po vymedzení podmienok zo strany úradov práce upresňovaný," uviedol Mydla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári