KOŠICE. Štatistici poukazujú na zaujímavý paradox. Kým rozvodovosť dlhodobo rastie, podiel s maloletými deťmi neustále klesá. "Stúpa počet rozvodov po dlhšom čase trvania. Je možné preto predpokladať, že manželstvá postihnuté rozvratom odkladajú rozvod na obdobie, keď sa ich deti stávajú plnoletými," uvádza Emília Čičváková z košického pracoviska Štatistického úradu.
Sudcovia: problémom sú manželstvá s deťmi!
Sudcovia s tým nesúhlasia. "Najväčším problémom sú práve tie manželstvá, kde sú maloleté deti," hovorí sudkyňa košického krajského súdu Ludvika Bodnárová. "Doba je veľmi hektická. Počas prvých desiatich rokov riešia manželia nielen vzťah, ale aj bývanie a deti." Podiel rozvedených manželstiev s maloletými deťmi postupne klesal zo 66,4 % v roku 2001 na súčasných 62,2 v minulom roku, argumentuje Čičváková štatistikami. V priemere bola dĺžka trvania jedného rozvedeného manželstva v Košiciach v minulom roku takmer 15 rokov s priemerne 1,6 maloletých detí.
Rozvod je obrovský zásah do života
Sudcovia aj psychológovia sa v otázke, čo rozvod pre manželov znamená, vzájomne zhodujú. Tvrdia, že ide o obrovskú zmenu a zásah do života. "Už pre nich neplatia povinnosti vyplývajúce zo zákona o rodine. Medzi ne napríklad patrí vernosť, vzájomné rešpektovanie dôstojnosti i vzájomné spolužitie," povedala predsedníčka senátu Krajského súdu v Košiciach Anna Dugová. Pripája sa k nej psychológ Jozef Ihnacik. "Je to záťažová situácia a tie každý z nás rieši rôzne. Každá zmena je nejakým emocionálnym napätím." Sudcovia, najmä pri dlhoročných manželstvách, sa odvolávajú aj na ich ekonomickú funkciu. "Manželky, ktoré zarábajú málo, s rozvodom nesúhlasia," hovorí sudkyňa Ludvika Bodnárová. Obrovský zásah do života platí aj pre samotné deti. Potvrdzujú to nielen psychológovia, ale aj sudcovia. "Je to pre nich veľká záťaž. Práve zákon na to pamätá, že rozvod musí byť vždy v záujme maloletých detí," hovorí sudkyňa Dugová. Upozorňuje však, že nie každý rozvod je proti záujmu dieťaťa. "Sú aj manželstvá, kde rodičia vytvárajú zlú atmosféru a deti doslova trpia. Môžu tak mať aj zdravotné problémy. Chodia za psychológmi či psychiatrami."
Menej svadieb, menej rozvodov
Najvyššia rozvodovosť bola pred dvoma rokmi, najnižšia, naopak, pred deviatimi. Medziročne však došlo k výraznému poklesu, a to zhruba až o dvanástinu. "Index rozvodovosti sa však medziročne zvýšil o 0,4 bodu, čo je spôsobené nižším počtom uzavretých manželstiev v minulom roku," uviedla Emília Čičváková zo štatistického úradu. "Z dlhodobejšieho hľadiska bol tento index najnižší v roku 2004 a najvyšší dva roky nato. Kým pred deviatimi rokmi sa rozviedlo viac ako 40 % manželstiev, pri existujúcej intenzite rozvodovosti sa v súčasnosti rozvádza zhruba 45 %," spresnila Čičváková.
V rozvodoch je odvolaní málo
Pravidlá rozvodov upravuje zákon o rodine. Ten stanovuje podmienky, kedy a za akých podmienok môže súd manželstvo rozviesť. Sudcovia však upozorňujú, že nárok naň neexistuje. "Súd môže manželstvo rozviesť, a to len vtedy, ak sú splnené zákonné podmienky a niet žiadnej objektívnej nádeje na jeho obnovu," dodáva predsedníčka senátu Krajského súdu v Košiciach Anna Dugová.
V drvivej väčšine prípadov sú partneri s rozvodom spokojní. Stanú sa však aj prípady, keď odvolanie príde na súd. "Napríklad pri nevere. Partner argumentuje tým, že išlo len o chvíľkovú slabosť," konštatuje Bodnárová. Sú však aj novodobejšie príčiny manželského rozvratu. "Medzi ne patrí napríklad gamblerstvo. Väčšinou muži sa pri týchto prípadoch odvolávajú," hovorí sudkyňa Bodnárová. Najviac odvolaní je však pri výživnom na maloleté deti. "Stanovená suma je zväčša pre mužov veľká a pre ženy zväčša nízka," ozrejmuje sudkyňa najčastejšie dôvody.
Minimálne výživné
Od roku 2005 môže súd stanoviť minimálne výživné. V súčasnosti ide o sumu okolo 25 eur. Nezáleží tak, či bývalý partner má, alebo nemá príjem. Na základe takéhoto rozsudku môže napríklad matka žiadať od štátu náhradné výživné, a prípadne podať aj trestné oznámenie pre neplatenie výživného. Polícia tak môže neplatiča hľadať a súd ho následne odsúdiť z trestného činu zanedbania povinnej výživy.
Kto a prečo sa najčastejšie rozvádza
Z hľadiska pohlavia je typická nižšia rozvodová aktivita u mužov ako u žien. Manželky podávajú až dve tretiny všetkých návrhov
Štatistici sledujú až deväť príčin manželského rozvratu. Medzi ne patrí nevera, alkohol, nezáujem o rodinu či sexuálne nezhody.
V súčasnosti sa však vypovedajúca schopnosť týchto údajov znižuje. Viac než dve tretiny rozvádzajúcich sa párov uvádzajú ´rozdielnosť pováh, názorov, záujmov´. Takéto dôvody sú pre rozvádzajúcich sa spoločensky najakceptovateľnejšie.
Za nimi tak nasleduje nevera u mužov i žien a alkoholizmus mužov
por
Kuriózne prípady
Sudkyňa Ludvika Bodnárová spomenula aj jeden z kurióznych rozvodov. "Mala som asi 60-ročný manželský pár. Na moju otázku, že v takom veku, si majú už užívať manželský život, manželka odpovedala takto: 25 rokov som čakala na tento okamih. V manželstve už neostanem ani minútu. Jej dnes už bývalý manžel nechápal, sedel a bol veľmi prekvapený." Sudkyňa manželstvo nakoniec rozviedla. Manžel sa ani neodvolal.
O jednom kurióznom prípade hovorí aj právnik Marián Varga. "Mal som klienta, ktorý sa rozvádzal druhýkrát. Prvý raz to bolo z dôvodu nezhôd v manželstve. Mal pocit, že partnerka je nadradená nad ním. Keď sa rozviedol, našiel si vzťah, ktorý sa skončil rozvodom pre ten istý dôvod, ako jeho prvé manželstvo."
por
Ako rozvod prežívajú deti
"Deti v predškolskom veku rozchod svojich rodičov veľmi nevnímajú ako kategorický odchod z partnerstva a bývania," hovorí psychológ Jozef Ihnacik. Dôvod vidí najmä vo väčšej viazanosti dieťaťa na matku ako otca.
"Emociálnu neprítomnosť otca si tak ani neuvedomuje," spresňuje Ihnacik. Dieťa od šiesteho roku života rozchod svojich rodičov prežíva rôzne. "Matka alebo otec mu zadefinuje vzťahy či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle.
Pokiaľ vzťahy jeden z rodičov vymedzí negatívne, dieťa sa tak často voči rodičovi, ktorý z rodiny odišiel, vymedzí a nevie sa voči nemu správať."
Pri 14- až 15-ročných deťoch dochádza k zvláštnemu fenoménu. Dieťa začína vyčítať matke alebo otcovi, že mu nezabezpečil oboch rodičov. Často preto zo vzbury odchádzajú k druhému z nich.
Psychológ tvrdí, že ratolesti po dovŕšení plnoletosti racionálne využívajú oboch rodičov. "Mladí dospelí si vedia svoje vzťahy upraviť. Už vedia, ktoré témy môžu otvoriť, ktoré so svojimi rodičmi môžu živiť a ktoré môžu byť s oboma rodičmi spoločné tak, aby nevznikali konflikty," uzavrel Jozef Ihnacik.
por
ANKETA
Podľa Štatistického úradu rozvodovosť z dlhodobého hľadiska stúpa.
Najhorším bol rok 2008, keď sa v meste rozviedlo najviac manželstiev za
posledných deväť rokov. Korzár sa preto Košičanov opýtal:
Myslíte si, že teraz sa ľudia častejšie rozvádzajú?
Pripravil: Marek Poracký
Foto: Veronika Janušková
Ešte som sa nerozvádzal, preto na túto otázku odpovedať neviem. Nemyslím si však, že ľudia sa častejšie rozvádzajú ako v minulosti. Východné Slovensko sa mi predsa len zdá viac konzervatívnejšie ako jeho
zvyšok. Ľudia podľa mňa preto tu majú väčší vzťah k rodine, deťom ako napríklad na západe krajiny. Dbajú tak viac o hodnoty.
Martin, sieťový inžinier
Myslím, že tej rozvodovosti je oproti posledným desiatim až pätnástim rokom dosť. Je to najmä výchovou, ale aj nedostatkom tolerancie. Ľudia tiež uzatvárajú takzvané neuvážené manželstvá. V každom prípade ani
spoločenské záležitosti a ťarcha celej situácie neprispieva manželstvám najmä tam, kde nie je pevný základ.
Alžbeta, učiteľka na hudobnej škole
Nárast rozvodovosti neviem posúdiť. Som z malej dedinky, kde však takmer každé druhé manželstvo je rozvedené. Je to veľmi smutné a veľmi bolestné. Zvlášť pre kresťana a veriaceho človeka ide doslova o pohromu. Z môjho pohľadu je rozvod najväčšou hlúposťou. Rodina je tak rozbitá a deti sú vychované ulicou.
Michal, grekokatolícky kňaz na dôchodku
Neviem, keďže moji rodičia sa zatiaľ nerozviedli a ani to veľmi nesledujem. Na druhej strane si však myslím, že tých rozvodov je na Slovensku dosť. Z môjho pohľadu je to najmä pre nedostatok času partnerov či ich komunikácie. Následne sa tak hádajú a pre hádky a nezhody dochádza k rozvodom.
Erika, študentka žurnalistiky
Myslím, že väčšie mestá majú väčší vplyv na rozvodovosť partnerov ako tie menšie. Neviem, či práve v Košiciach to tak je, ale rámec je v podstate jasný. Vzťahy vo väčších mestách sú trochu iné ako v menších
obciach. Neviem, čo ďalej k tomu povedať, keďže vzťahmi medzi partnermi, rozvodmi a rozvodovosťou ako takou som sa nikdy nezaoberala.
Lenka, politologička
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári