KOŠICE. Počas jesene zvonia telefóny určené na spovedanie utrápených ľudí častejšie. V Košiciach funguje na dvoch psychiatrických klinikách Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Linka dôvery a Linka nádeje.
"Jeseň je obdobie, keď registrujeme zvýšenú frekvenciu telefonátov na Linke dôvery ako počas iných období," hovorí Štefan Safko, primár II. psychiatrickej kliniky.
"Našimi klientkami sú zvyčajne ženy v strednom veku. Trápia ich manželské problémy ako nevera, alkohol či rodinné dlhy. Stretávame sa nielen s prípadmi psychickými, ale aj zdravotnými a sociálnymi, ako je riešenie nezamestnanosti."
Deti a mladistvých ročné obdobie v ich psychickom stave neovplyvňuje. Na Linke detskej dôvery v tomto čase nezaznamenávajú vyšší počet volaní než obvykle. Klienti liniek sa o svoje bezpečie obávať nemusia, pretože ich anonymita je plne zaručená.
Častá porucha
Depresia patrí medzi najčastejšie psychické poruchy. "Počas života postihne takmer každého piateho človeka a rôzne príznaky depresie sa môžu vyskytnúť až u tretiny obyvateľstva. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, únavy, znížené sebahodnotenie, poruchy spánku a rôzne bolesti," vysvetľuje prednostka I. psychiatrickej kliniky Eva Palová. V najzávažnejších stavoch sa človeku nechce jesť, hýbať, rozprávať, nevie sa o seba postarať.
Podľa odborníčky sa verejnosť tomuto ochoreniu venuje len okrajovo. Pritom práve ľudia s podlomenou psychikou sú na Slovensku treťou najčastejšou príčinou invalidizácie. Pred nimi sú onkologické a srdcovo-cievne ochorenia. V Košickom kraji vzrástol výskyt depresií o viac ako 30 percent.
Pred dvomi rokmi bolo v Košiciach a ďalších piatich okresoch kraja kvôli rôznym psychickým poruchám hospitalizovaných takmer 9-tisíc ľudí, čo bolo zo Slovenska najviac.
Najmä ženy
V košických psychiatrických ambulanciách je v priemere vykonaných 34 vyšetrení na 100 obyvateľov, čo nie je veľa. Napríklad v Bratislave pripadá na 100 obyvateľov 66 vyšetrení. Vyplýva to zo Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska.
Depresia je síce bežná porucha, ale je jednou z najčastejších príčin samovrážd. Zhruba dvakrát častejšie ňou trpia ženy. Päťdesiat percent depresívnych pacientov sa po prvej liečbe, ktorá zvyčajne trvá 6 až 9 mesiacov, vracia do života.
Košičania si v týchto dňoch pripomínajú Európsky deň depresie, ktorý vyvrcholí verejnou zbierkou počas Svetového dňa zdravia. Od 11. do 13. októbra môže verejnosť kúpou nezábudky v uliciach Košíc podporiť ľudí s psychickou poruchou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári