Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Hydináreň zamestnala vyše sto ľudí načierno, dostala symbolickú pokutu

Za nelegálne zamestnávanie 132 ľudí vyrúbil úrad práce pokutu 5-tisíc eur. Za „čierne" zamestnávanie jednej osoby rozdával pritom sankcie po 2-tisíc eur.

Exšéf úradu Juraj Briškár: Bola to najvyššia pokuta na Slovensku.Exšéf úradu Juraj Briškár: Bola to najvyššia pokuta na Slovensku. (Zdroj: Veronika Janušková)

Za nelegálne zamestnávanie 132 ľudí vyrúbil úrad práce „rekordnú" pokutu 5-tisíc eur. Za „čierne" zamestnávanie jednej osoby rozdával sankcie po 2-tisíc eur. Odvolanému šéfovi úradu Jurajovi Briškárovi (Smer-SD) sa to už vysvetľovať nechce.

KOŠICE. Spoločnosť Podtatranská hydina nelegálne zamestnávala v podniku na košickom Jazere 132 osôb. Z toho 70 neprihlásila do Sociálnej poisťovne a 62 nemalo ani zmluvy. Kontrolou to zistil úrad práce.

Podľa zákona musel uložiť sankciu v rozpätí minimálne 2-tisíc, maximálne 200-tisíc eur. Dal pokutu 5-tisíc eur. Podtatranská hydina, firma podnikateľa Pavla Konkoľa, ktorý bol vlani nominovaný na manažéra roka, sa ani neodvolala.

U ďalších 6 subjektov zistil košický úrad čiernu prácu spolu 7 osôb. Zamestnávateľom uložil minimálne pokuty, každému po 2-tisíc eur.

Môže sa to „oplatiť"...

Napríklad ak zamestnávateľ jeden mesiac nezaplatí odvody za 132 zamestnancov s minimálnymi mzdami (vyše 300 eur), môže „ušetriť" viac ako 13-tisíc eur mesačne. Pokutu 5-tisíc eur „naparil" hydinárni ešte bývalý riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Juraj Briškár (Smer-SD), ktorého po zmene vlády nedávno odvolali.

„Už nie som riaditeľ, otázky adresujte úradu. Bola to najvyššia pokuta v prvom polroku 2010 na celom Slovensku zo všetkých úradov práce za nelegálne zamestnávanie," reagoval Briškár, keď sme sa ho spýtali, prečo nedal vyššiu pokutu.

Košická Hydina ZK v likvidácii vlani hromadne prepustila asi 350 zamestnancov. Jej zariadenia v areáli na adrese Napájadlá 1 prebrala koncom minulého roka Podtatranská hydina (šéf predstavenstva Konkoľ) a prijala späť okolo 130 ľudí. V súčasnosti podnik na Jazere funguje pod firmou Hydina Košice (vlastníci Konkoľovci).

Kovačič: Došlo k náprave

„Keď sa začína, sú aj problémy. Ale došlo k náprave. Znamenalo to opäť prácu pre vyše 100 ľudí, napriek veľmi ťažkému obdobiu," komentoval nelegálne zamestnávanie riaditeľ prevádzky Hydiny Košice Dušan Kovačič, ktorý v minulosti pôsobil v Hydine ZK.

Problémy s čiernou prácou v hydinárni zistil úrad v závere roka 2009. Kontrolu uzavrel pokutou v prvom polroku 2010. Ako dlho v závere vlaňajška protiprávny stav trval, napríklad či menej alebo viac ako mesiac, Kovačič ani úrad neprezradili.

Odvody riadne neplatia

Podtatranská Hydina i Hydina Košice momentálne figurujú v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Podľa jej stránky má prvá firma nedoplatky na odvodoch 53-tisíc, druhá 60-tisíc eur.

Kovačič sa k tomu vyjadriť nechcel, Konkoľ si čas na Korzár nenašiel.

Zamestnanci z hydinárne na Jazere, ktorých sme oslovili, tvrdia, že mzdy majú vyššie ako minimálne a výplaty dostávajú riadne. „Práce máme teraz viac. Ale sme radi, že máme zamestnanie," povedala jedna z pracovníčok.

Úrad práce: Pokuta nemá zamestnávateľa zlikvidovať

Exriaditeľ Briškár, ktorý 5-tisícovú pokutu podpísal, jej výšku vysvetľovať nechcel. Odkázal nás na úrad. Ten uviedol, že prihliadal na závažnosť nedostatkov a následkov. „Správny orgán však zvážil, že išlo o prvé zistenie porušenia právnych predpisov. Zobral do úvahy administratívnu náročnosť spustenia prevádzky. Prihliadol na to, že protiprávny stav sa vo väčšine prípadov týkal obdobia od spustenia prevádzky a netrval ku dňu začatia kontroly. Ďalšia časť nedostatkov bola odstránená pred ukončením kontroly," zdôvodnila vedúca oddelenia kontroly Mária Kováčová.

Účelom pokuty nie je podľa nej likvidačný dopad na zamestnávateľa, ale hlavne preventívny a výchovný cieľ a má zvýšiť právne vedomie zamestnávateľa. „Výška pokuty bola primeraná škodlivým následkom protiprávneho konania. Účinnosť opatrení a dosiahnutie účelu uloženou výškou pokuty je možné preveriť ďalšími opakovanými kontrolami."

(jav)
Fakty

Každý druhý „čierny" pracovník bol z hydinárne

Za prvý polrok 2010 zistili úrady práce na Slovensku 81 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali 269 osôb. Z toho hydináreň v Košiciach 132 (49%), pritom ďalších 80 subjektov spolu 137 (51%)...

Po „rekordnej" košickej pokute 5-tisíc eur dal druhú najvyššiu (3-tisíc eur) úrad v Nových Zámkoch za oneskorené prihlásenie 3 osôb do Sociálnej poisťovne. Tretiu najvyššiu (2 200 eur) uložil úrad v Prešove kvôli 1 zamestnancovi bez zmluvy. Najviac nelegálnych zamestnávateľov zistil prievidzký úrad (10). Druhý bol košický (7), ktorý „načapal" najviac nelegálnych zamestnancov (139), druhý bratislavský 19.

Do marca 2010 zákon neurčoval minimum pokuty pre nelegálneho zamestnávateľa (teraz 2-tisíc eur), ani povinnosť uložiť ju. Bolo na zvážení úradu, či ju dá. Strop sankcie od marca zvýšili z 33-tisíc na 200-tisíc eur. Podľa správy ministerstva práce sa pokuta stala pre niektorých podnikateľov likvidačná, keďže predtým kontrolóri ukladali v mnohých prípadoch nižšie sankcie ako 2-tisíc eur.

„Čierna práca" má vážny dopad na štátny rozpočet, nelegálni zamestnávatelia ani pracovníci neplatia dane a odvody. Kto vykonáva nelegálnu prácu, stráca nárok na mzdu, dovolenku, stravné, nemocenské dávky a môže mať problémy pri uplatnení nároku na dôchodok. Kto sa dopustí nelegálneho zamestnávania, nedostane potvrdenie, bez ktorého sa nemôže uchádzať o štátnu pomoc.

(jav)
Poznámka

Zlé firmy, "traste" sa!

Domáca úloha z matematiky: Ak za 132 nelegálnych zamestnancov dal úrad práce pokutu 5-tisíc eur, za koľko nelegálnych zamestnancov uloží maximálnu sankciu 200-tisíc eur podľa zákona? Odpoveď: Za vyše 5 000 zamestnancov. To je napríklad asi tretina pracovníkov U. S. Steelu. Mesačná „úspora" na nezaplatených odvodoch by pri 5 000 zamestnancoch bola minimálne 500-tisíc eur, no maximálna pokuta iba 200-tisíc eur. To bol extrémny, nereálny príklad, pritiahnutý za vlasy... Alebo žeby nie?

Úrad práce akoby v prípade hydinárov verejnosti zvestoval, že aj počet 130 nelegálnych zamestnancov môže byť ešte v pohode a s pokutou sa dá zmestiť do 5 000 eur. Kedy nejaký „nespravodlivo, neprimerane tvrdo" potrestaný nelegálny zamestnávateľ na Slovensku vytiahne v odvolaní proti výške pokuty ako obhajobu tento košický precedens aj s matematickou priamou úmerou? Možno už čoskoro...

Ak skrachované hydinárne prepustili 350 pracovníkov, je fajn, že podnik prevzal nový majiteľ a dal naspäť prácu aspoň 130 zamestnancom. Možno chápať, že úrad práce na to prihliadal. Ale pre čiernu prácu by nemali byť poľahčujúce okolnosti. Nešlo totiž o sociálny podnik, ale podnikateľa, ktorý prišiel do Košíc zarábať, nie zachraňovať zamestnanosť...

Aj tento prípad bol príležitosťou ukázať všetkým s nekalými úmyslami, že riskovať s čiernou prácou sa za žiadnych okolností nemôže vyplatiť. Ukázal opak. Už sa všetky zlé firmy iste trasú od strachu zo „sociálnej" pokuty...

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 206
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 257
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 488
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 4 387
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 776
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 006
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 713
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 303

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 7. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 422
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 6 091
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 777
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 772
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 837
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 830
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 740
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Marián Varga z Collegium Musicum.

V Skalici bude v sobotu spomienkový koncert na počesť skvelého muzikanta.


12 h
Ilustračná fotografia

Pozrite si model obsadenia regionálnych súťaži po reorganizácii.


19 h
Ukrajinské armádne vozidlá prechádzajú okolo vraku ruského tanku na severe Charkova.

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.


a 3 ďalší 7 h

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 7. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 422
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 6 091
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 777
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 772
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 837
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 830
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 740
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu