KOŠICE. Dvadsaťročný Filip sa mal údajne nakaziť HIV vírusom z darovanej krvi pred tromi rokmi v košickej univerzitnej nemocnici, kde ho niekoľkokrát operovali kvôli vážnemu úrazu.
Na to, že je infikovaný, sa prišlo po hospitalizácii v rámci následných kontrol. "Keďže raz odpadol, opäť sme navštívili nemocnicu, kde mu robili rôzne testy. Lekári na základe výsledkov vyjadrili podozrenie, že by mohlo ísť o HIV. Následné testy to potvrdili," spomína si Filipova mama.
Ona aj jej syn vylučujú, že sa mohol infikovať pohlavným stykom či braním drog. Filip má tetovanie, ktoré by mohlo byť možným zdrojom nákazy, avšak podľa jeho mamy si ho dal spraviť v čase, keď už vírus v krvi mal.
Krv nebola z Košíc
Po prešetrení všetkých transfúznych staníc a darcov, ktorých krv použili pri Filipových operáciách, sa zistilo, že jeden z darcov bol zrejme infikovaný vírusom.
„Je veľká pravdepodobnosť, že to bola táto transfúzia, ale 100-percentný dôkaz nemáme," povedal v relácii Lampáreň televízie Markíza a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva Mirko Peprný.
Darovaná krv nepochádzala z košickej transfúzky.
Krv potrebnú na operáciu poskytuje Národná transfúzna služba, ktorá pochybenie odmieta. Testy, ktoré sa robia pred odberom, totiž HIV u darcu nepreukázali.
Podľa odborníkov sa to, že nebezpečný vírus koluje v krvi darcu dva či tri týždne po infikovaní, nedá dokázať. Ide o obdobie takzvaného sérologického okna.
"Veľmi to poznačilo našu rodinu. Každý deň vstávam a zaspávam s myšlienkou, prečo sa to stalo a že sa to nemalo stať," dodáva Filipova mama. Rodina je v náročnej finančnej situácii a zišla by sa jej akákoľvek pomoc.
Prešetroval úrad
So žiadosťou o prešetrenie prípadu sa obrátila na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten skontroloval postup Univerzitnej nemocnice L. Pasteura počas operácie a nezistil žiadne pochybenie. Potvrdila to jeho hovorkyňa Radoslava Miklášová.
To, že nemocnica konala správne, zdôrazňuje aj jej nová riaditeľka Iveta Marinová. "Úrad potvrdil, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti vrátane liečby krvnými preparátmi bol zachovaný štandardný a správny postup a nedošlo k porušeniu predpisov."
Konanie transfúzky úrad nepreveril. Miklášová zdôvodňuje, že nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, a tak nemajú kompetencie na to, aby činnosť transfúznej služby prešetril.
Pomôže test?
Odpoveď na otázku, či bol Filip skutočne nakazený vírusom HIV od infikovaného darcu, by mohlo dať genotypové vyšetrenie, ktoré robí Národné referenčné centrum pre HIV/AIDS. Testovanie funguje tak, že sa porovnajú vzorky krvi darcu a príjemcu.
"Týmto vyšetrením to je možné dokázať, avšak nie na sto percent. U infikovaného človeka sa HIV vírus v priebehu života mení a čím je čas od infikovania dlhší, tým menšia je istota, že sa dokáže, od koho sa pacient nakazil," vysvetľuje Pavol Jarčuška, vedúci lekár HIV/AIDS centra v univerzitnej nemocnici.
O špeciálny test by mohol požiadať košický regionálny úrad verejného zdravotníctva. V jeho oficiálnom stanovisku z júna tohto roku sa uvádza, že nie je možné v súčasnosti používanými diagnostickými metódami jednoznačne potvrdiť možnú cestu prenosu nákazy.
Filipova mama bude naďalej žiadať, aby úrad celú vec došetril a vzorky na genotypové vyšetrenie poslal.
Ako sa prejavuje HIV
Vírus HIV napáda imunitný systém človeka a tak znižuje jeho obranyschopnosť voči ochoreniam.
Prvé príznaky infekcie sú ľahko zameniteľné s chrípkovým ochorením a objavujú sa 2 - 3 týždne od infikovania.
Človek nakazený vírusom HIV nemusí mať dlho, napríklad niekoľko rokov, vôbec žiadne zdravotné problémy.
Výsledok HIV pozitív automaticky neznamená, že človek ochorie na AIDS.
U neliečených pacientov sa však AIDS vyvinul takmer u všetkých.
HIV doteraz prenášal sex
Jediný spôsob infikovania sa zákerným ochorením bol doteraz pohlavný styk.
KOŠICE. Vírusom HIV sa doteraz Košičania nakazili len kvôli nechránenému sexu. Vlani si informáciu o infikovaní vypočuli tri osoby - dve ženy a jeden muž. U všetkých sa ochorenie zistilo počas preventívneho vyšetrenia.
Od roku 1985 evidujú epidemiológovia 21 prípadov infekcie HIV. U dvoch ľudí prešla nákaza do štádia AIDS a dvaja na ochorenie aj zomreli.
Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pastuera sú celkové štatistiky vyššie. Evidujú tu 41 pacientov.
Väčšinou mladí muži
Rozdiely v číslach tohto pracoviska a epidemiológov spôsobuje fakt, že na kliniku často prichádzajú aj ľudia z celého Slovenska a zahraničia. Infikovaní Košičania sa zase môžu liečiť v inom meste.
Nakazení vírusom bývajú ľudia od 20 do 30 rokov. Jarčuška hovorí, že u nakazených prevažujú muži, väčšinou homosexuáli.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári