KOŠICE. Po viac ako dvoch rokoch od podania žiadosti má firma Interhotel Košice v rukách povolenie na výrub stromov v historickom parku v košickej mestskej časti Barca. Chátrajúci barokový kaštieľ v ňom plánuje zrekonštruovať na päťhviezdičkový hotel a prepojiť ho s päťpodlažnou budovou s podzemnými parkoviskami.
Referát životného prostredia košického magistrátu vydal v septembri súhlas na odstránenie 48 drevín a takmer 400 metrov štvorcových kríkov. Investor pôvodne žiadal o výrub až 81 stromov.
Zeleň v Barci od výrubu neochránili ani dve všeobecne záväzné nariadenia mesta Košice z roku 1991 a 1994. Prvé hovorí o „absolútnej nedotknuteľnosti" chránených parkov, vrátane toho v Barci, a druhé toto územie zaraďuje medzi „biocentrá územného systému ekologickej stability".
Mestské nariadenia neplatia
Podľa mesta totiž tieto dve normy na park v Barci už neplatia. Dôvodom je, že v roku 2009 zastupiteľstvo Košíc schválilo zmeny územného plánu mesta aj územného plánu zóny Barca, ktoré zásahy do parku, teda aj výstavbu, fakticky dovoľujú. Zmeny územných plánov sa schvaľujú vo forme všeobecne záväzných nariadení.
„Keď je územie riešene viacerými právnymi normami rovnakej právnej sily, je potrebné využiť interpretačné pravidlo - neskorší zákon ruší skorší zákon... Prednosť má neskoršie, novšie ustanovenie," píše sa v rozhodnutí.
Mesto tiež tvrdí, že pri rozhodovaní o výruboch aj tak nie podriadené všeobecne záväzným nariadeniam schváleným zastupiteľstvom. Odvoláva sa pritom na to, že ochranu drevín vykonáva v rámci preneseného výkonu štátnej správy. „Pojem absolútna nedotknuteľnosť nemožno absolutizovať."
Park je biocentrom
Podľa ochranárskeho združenia Sosna, ktoré mestské nariadenia od začiatku používala ako základný argument proti výrubu, magistrát nakoniec našiel spôsob, ako vyhovieť komerčným záujmom namiesto záujmov verejnosti.
„Čisto z právneho hľadiska je možné novým predpisom zrušiť starý... Ale mesto, pokiaľ by chcelo, určite by právne vedelo obhájiť aj rozhodnutie nepovoliť výrub," hovorí predseda združenia Štefan Szabó (na snímke).
Rozsah povoleného výrubu aj priamo na mieste preskúma podľa riaditeľa jej košického pracoviska Petra Bohuša Slovenská agentúra životného prostredia. Ako odborná organizácia ministerstva životného prostredia zostavuje takzvané územné systémy ekologickej stability, v ktorých určuje, ktoré časti krajiny sú biocentrami, teda ekologicky najvýznamnejšími lokalitami.
V roku 2008 vypracovala takýto dokument pre štyri košické okresy a park v Barci v ňom zaradila medzi mestské biocentrá regionálneho významu „s veľmi dobrým potenciálnym stavom na reprodukciu drevín". Postoj agentúry k výrubu však na ňom pravdepodobne nič nezmení.
Jej dokumenty ochrany prírody totiž nie sú pre orgány záväzne, majú len povahu odporúčaní. „Je to pre nich signál, že v určitej lokalite sa nachádza zeleň iného významu, čo by ich malo nútiť zamyslieť sa nad tým, ako sa k nej správať... Agentúra však nie je v kontrolnej ani nadriadenej pozícii k mestu," povedal Bohuš.
Za stromy zaplatia
Mesto v rozhodnutí uvádza, že postavenie parku ako biocentra zohľadnilo v tom, že nepovolilo výrub šiestich najväčších a najstarších stromov na mieste plánovanej výstavby. Všetky sú staršie ako sto rokov s obvodom kmeňa aj tri metre.
Firma Interhotel tiež musí za výrub uskutočniť náhradnú výsadbu v hodnote vyše 45-tisíc eur a okrem toho zaplatiť ďalších 35-tisíc, ktoré sa použijú na ošetrenie a sadbu novej zelene v parku.
Podľa rozhodnutia mesta môže firma začať s likvidáciou stromov „bezprostredne pred začatím stavebných prác".
Zatiaľ tak nemôže urobiť, lebo povolenie na výrub nie je zrejme právoplatné. Magistrát potvrdil, že Interhotel sa proti nemu odvolal na Obvodný úrad životného prostredia. Dôvodom môže byť, že nesúhlasí s výškou finančnej náhrady alebo s tým, že nedostal súhlas na výrub v takom rozsahu, ako žiadal.
Fakty
Začať stavať musia do konca októbra
Presne 10 dní má Interhotel Košice na to, aby začal s výstavbou luxusného hotela v Barci. Taký čas bude ešte totiž v platnosti stavebné povolenie, ktoré mesto pre investora vydalo v októbri 2008. Rozhodnutie o povolení stavby stráca platnosť do 2 rokov od jeho právoplatnosti, ak sa so stavbou nezačalo.
Či firma lehotu stihne, nie je jasné. Predseda predstavenstva Alexander Varady sa nechce pre Korzár vyjadrovať. Povedal len, že stavebné povolenie je stále platné, aj keď konanie o výrube podľa neho trvalo neprimerane dlho.
Desaťpercentným akcionárom spoločnosti Interhotel je Košický samosprávny kraj. V orgánoch firmy sú stále István Zachariaš (SMK) a Martin Boritáš (KDH), hoci od minulého roka už nie sú krajskými poslancami. O možnom začiatku výstavby nič nevedia. „Povolenie výrubu je pre mňa v každom prípade príjemnou správou. Investícia bude znamenať záchranu kultúrnej pamiatky a hotel bude lákadlom pre návštevníkov parku," zopakoval svoje stanovisko Boritáš.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári