Nesmú však konať bez odborného posudku, na ktorý mesto zatiaľ nemá peniaze. Ochranári oponujú, že všetky topole sa vyrúbať nemôžu.
KOŠICE. Obyvatelia sa obávajú hlavne topoľov z aleje pri Slaneckej. „Tam autom ísť, keď fúka, to je katastrofa! Konáre sú popadané na ceste, je to veľmi nebezpečné. Mali by s tým niečo robiť," zhodnotila Jazerčanka Eva Nováková.
Problém riešilo i miestne zastupiteľstvo. „Hrozí vyvrátenie stromov na Slaneckej v takom rozsahu, že môže dôjsť k poškodeniu zdravia alebo až k úmrtiu občanov počas nepriaznivého počasia," interpeloval Norbert Borovský (KDH). Na posledné rokovanie preto samospráva prizvala zástupcov Správy mestskej zelene, ktorých žiadali o odvrátenie nebezpečenstva.
Najproblematickejšia Slanecká
„Najproblematickejšou sa javí situácia na Slaneckej ceste," skonštatoval riaditeľ SMS František Tampl. „Každý deň odkladu môže potenciálne ohroziť človeka."
Okrem 335 topoľov v aleji rastie medzi blokmi ďalších 265 rôzneho veku. „Už dávno tam nemali byť. Sú to výplňové dreviny. Vysádzajú sa na dobu určitú, maximálne na 40 rokov. Majú sa podsádzať dlhodobými drevinami, ktoré sa perspektívne dožívajú 100 rokov," uviedol riaditeľ.
Vek stromov okolo Slaneckej pritom dosiahol polstoročie. Podľa SMZ sa ich životný cyklus končí, koruny usychajú a konáre sa ulamujú. Na sídlisku sa nachádza spolu 9 349 stromov a krov. V tomto roku už SMZ zlikvidovala 85 zväčša suchých drevín, na 295 orezali konáre. Naplánovali výrub ďalších 38.
Zdravotný stav stromov záhradníci hodnotia len vizuálne, naposledy koncom septembra. „Došlo k podrobnému posúdeniu drevín v celej mestskej časti s týmito odporúčaniami - vykonať opätovný orez suchých konárov na topoľoch, odstrániť 15 suchých alebo inak poškodených drevín," uviedol krajinný architekt SMZ Peter Bali.
Nevedia však zhodnotiť statiku stromov. „Pri extrémne nepriaznivých poveternostných podmienkach došlo k zlomeniu či vyvráteniu aj zdanlivo zdravých jedincov," tvrdí Bali.
SMZ potrebuje posudok
Záhradníci preto požiadali Technickú univerzitu vo Zvolene o predloženie ponuky na „posúdenie zdravotného stavu a biometrickej stability topoľov rastúcich pri Slaneckej".
Najpresnejší posudok by stál zhruba 18 400 eur, peniaze nato v tomto roku nemajú. „V rozpočte na rok 2011 plánujeme vyčleniť finančné zdroje na expertízu stavu topoľov," uviedla Katarína Angelovičová z košického magistrátu.
Podľa SMZ však ani ten nevylúči vyvrátenie pri kalamitách. Jazerčania preto uvažovali, či to nebudú vyhodené peniaze, aj kvôli plánovanému rozširovaniu Slaneckej. To je však zrejme v nedohľadne. Borovský dokonca navrhol prostriedky na expertízu investovať rovno do vyťaženia topoľov.
„Hodnota stromov na Slaneckej a na Jazere je takmer nulová. Keby sa zrezali, boli by dobré len na vykurovanie," argumentoval.
Správa zelene však svojvoľne rúbať nemôže. „Pri žiadosti o rozhodnutie o výrube musíme mať podklad. O výrub je možné požiadať aj cestou obyvateľov. Najúčinnejšia je petícia s nadpolovičnou väčšinou obyvateľov vo vchode," radil Tampl. Žiadne písomné sťažnosti na topole však zatiaľ nedostali.
Sosna: Nemôžu vyrúbať všetky
Ochranári však plány samosprávy odmietajú. S plošným výrubom topoľov kategoricky nesúhlasia.
"Nech si porovnajú bežné štatistiky úmrtí, koľko ľudí zomrie napr. pri dopravných nehodách a koľkých zabije strom. Rovnako môže na niekoho spadnúť napríklad škridla zo strechy. Nemalo by sa podliehať hysterickým tlakom jednotlivcov, paušálne by sa rúbať určite nemalo. Veď nemôžu sa vyrúbať všetky stromy," myslí si Štefan Szabó z občianskeho združenia Sosna.
Výrub pripúšťa len v prípade konkrétnych stromoch, pri ktorých sa preukáže, že sú skutočne choré. "Každý jeden strom by sa mal posúdiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári