KOŠICE. Cítite sa zdravý? Mali ste intímny kontakt s partnerom HIV pozitívnym alebo s partnerom, ktorý si pichal drogy? - pýta sa dotazník darcov krvi, plazmy a krvných buniek pred odberom krvi v 25 otázkach.
Už odpovede na ne vás môžu vyradiť zo zoznamu darcov. Po vyplnení dotazníka vás čaká lekárske vyšetrenie a zo vzorky odobratej krvi sa vyšetruje krvná skupina a krvný obraz, ktorý má odhaliť, či netrpíte závažným ochorením ako hepatitída, HIV či syfilis.
Celý proces musí podstúpiť každý, kto chce darovať krv. Určite tak urobil aj darca, ktorého krv mala údajne putovať do tela mladého Košičana Filipa.
Jeho mama je presvedčená, že musí existovať spôsob, ako podobnej udalosti predísť. Podľa nej by pomohlo, ak by sa na transfúzke ešte sprísnili vstupné testy. "Dozvedela som sa, že je to možné, len je to drahšie ako bežné testy."
Dokonalejšie testy?
Danica Staneková z Národného referenčného centra pre HIV/AIDS pre denník Sme povedala, že testy sa dajú zdokonaliť. Čas, počas ktorého nie je jasné, či je odobratá krv v poriadku, možno podľa nej skrátiť na menej ako tri týždne. Stačí na to presnejšie vyšetrenie krvnej plazmy.
Krvi a darcov je však málo, preto nie je možné čakať s krvou tak dlho, tvrdia zdravotníci. Bežné testy na transfúzke HIV vírus v tele darcu krvi pre Filipa neodhalili, pretože neskúmajú priamo prítomnosť vírusu, ale len protilátok, ktorými sa organizmus bráni. Tie si telo vytvára po čase.
Pomohla by autotransfúzia krvi, myslí si Jitka Mačalová, vedúca lekárka košickej transfúzky. "Ak pacienti vedia, že pôjdu na plánovanú operáciu, mohli by požiadať o darovanie krvi rodinu a známych. Znížilo by sa tak riziko nákazy."
Chýba rukolapný dôkaz
Doteraz nie je potvrdené, či Filip bol, alebo nebol nakazený darovanou krvou. Vyriešiť by to malo genotypové vyšetrenie, ktoré robí Národné referenčné centrum pre HIV/AIDS. Trvá na tom jeho mama. Hradí to zdravotná poisťovňa.
Staneková pre Korzár vysvetlila, že prešetriť si občan môže dať svoje vzorky. "Ak však ide o vzorky ďalšej osoby, nie je to možné, pretože my nemôžeme podávať zdravotné informácie o cudzej osobe. Vyšetrenie vzoriek vykonávame na základe žiadosti lekára, či na podnet kompetentnej inštitúcie, ktorá nám vzorky pošle."
O testy mohol požiadať košický regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jeho šéf Ladislav Kugla hovorí, že všetko, čo úrad mohol, už vykonal.
Minister si chce byť istý
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) na včerajšej tlačovke Národnej transfúznej stanice potvrdil, že celý prípad bude opäť detailne prešetrený. "Aby sme si boli na 100 percent istí spôsobom, akým k nákaze došlo." Podľa jeho slov sú transfúzie krvi na Slovensku rovnako bezpečné ako v iných krajinách.
Ak sa potvrdí, že Filip sa pred tromi rokmi nakazil darovanou krvou, pôjde o prvý prípad tohto spôsobu infikovania na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári