Ešte predtým museli robotníci vytvoriť niekoľko metrov vysoký násyp z tisícov kilogramov hliny a tehál, aby búrací stroj dočiahol ramenom k najvyšším poschodiam.
KOŠICE. O zbúraní činžiaka, ktorý mal vážne narušenú statiku a ohrozoval zdravie či životy asi 430 nájomníkov, rozhodol stavebný úrad. Mestskí poslanci už dávnejšie odsúhlasili na demoláciu bloku 250-tisíc eur z mestskej kasy.
Vysťahovaným ľuďom poskytlo mesto náhradné byty v tzv. Kukurici a na Hrebendovej ulici. Sťahovanie sa najprv stretlo s nevôľou, viaceré rodiny protestovali, že náhrada nie je adekvátna tomu, v čom bývali. Nakoniec sa so sťahovaním zmierili.
"My tu robíme strážnu službu, dohliadame, aby niekto niečo neukradol alebo nepoškodil," povedal nám včera jeden z chlapíkov v stavbárskych prilbách a reflexných vestách, ktorí sa tmolili okolo likvidovaného činžiaka.
Takmer 800-tisíc eur
Ako prvý zbúrali činžiak na Hrebendovej 6-8. Mal takisto narušenú statiku, dopomohol k tomu aj požiar, pri ktorom zomreli tri deti. Neskôr prišiel na rad susedný blok na Hrebendovej 2-4.
Demolačný pásový stroj v hodnote 500-tisíc eur ho začal búrať 9. novembra, o dva dni neskôr sa preboril do podzemnej šachty a skončil prevrátený na boku. Už je opravený. "Oprava stála okolo dvoch miliónov korún, dali ho však dokopy, vrátane nového náteru," tvrdili nám včera robotníci.
Na zbúranie všetkých troch bytových domov odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo dokopy takmer 790-tisíc eur. Pritom nie je vylúčené, že podobný osud čaká i ďalšie činžiaky. Termín na kompletnú likvidáciu toho na Podjavorinskej 2-4 má Demonta do konca roka.
Prednosta Petráš: Nádoba sa nedá plniť donekonečna
KOŠICE. Podľa konateľa Bytového podniku mesta Košice Gabriela Hrabovského zo 40 rodín, ktoré museli vysťahovať, mali platné nájomné zmluvy len dve. Napriek tomu sa mesto snažilo vyriešiť ubytovanie aj pre nájomníkov, ktorí nemali nárok na náhradné bývanie.
Problémová mestská časť prišla za posledné tri roky celkovo o sto bytov. Vlani a predvlani asanovali dva bytové domy na Hrebendovej.
Ako uviedla Katarína Jantošovičová z komunikačného odboru magistrátu, opraviť domy za peniaze, ktoré mesto investuje do búracích prác, nie je možné pre ich zlý technický stav, rekonštrukcia by stála niekoľkonásobne viac.
Podľa odborníkov statika domov bola narušená a ohrozovala životy a zdravie nájomníkov. Vážne poškodenie bytových domov spôsobili podľa vyjadrenia košickej radnice samotní obyvatelia.
Podľa vyjadrenia prednostu miestneho úradu Ladislava Petráša bytov na sídlisku ubúda, ale počet obyvateľov neustále rastie. Na Lunik IX naďalej mesto sťahuje neplatičov z iných mestských častí.
V roku 2005 tu žilo oficiálne 4 400 obyvateľov a približne ďalších 900 neprihlásených. Tohto roku evidujú na miestnom úrad 6 359 ľudí s trvalým pobytom a podľa odhadu ďalších 3 500 obyvateľov tu žije neoficiálne.
Z pôvodných 665 bytov ostalo 538. „Ukážte mi nádobu, ktorú môžete plniť donekonečna. Jedného dňa určite pretečie," povedal Petráš.
Mikuláš Jesenský
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári