Korzár logo Korzár Košice

Na Luniku je zima aj takým, čo platia

Už tretí týždeň platí pre obyvateľov Hrebendovej na košickom sídlisku princíp kolektívnej viny.

Na sídlisku miestni pália všetko, čo horí.Na sídlisku miestni pália všetko, čo horí. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Na známom sídlisku sa všetci boja, že príde tuhá zima. Už teraz doma bez dodávok elektriny drkocú zubami aj takí nájomníci a odberatelia, ktorí si poctivo platili všetky faktúry.

KOŠICE. Hrebendova ulica na košickom Luniku je zahalená do štipľavého dymu. Deti za panelákom spaľujú staré šatstvo, ohrievajú si skrehnuté ruky nad jedovato sfarbenými plameňmi. Plamene šľahajú aj z pecí na niektorých balkónoch. Z bytov trčia dymiace rúry začmudené sadzami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sídliskom sa rozlieha rachot sekier, ktorými rúbu drevo z neďalekého lesa, či čokoľvek drevené, čo sa dá spáliť. Paneláky na Hrebendovej sú tretí týždeň bez elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

Od tepla sídlisko odpojili v roku 2004, dodávky teplej vody zrušili o dva roky neskôr, v júli tohto roku prestal tiecť na sídlisko aj plyn.

Bez rozdielu Dávky na Luniku IX dávky v hmotnej núdzi poberá 591 ľudí – spolu sa dávky vzťahujú na 2079 osôb, z toho 934 nezaopatrených detí; cez osobitného príjemcu, čiže magistrát, dávky dostáva 341 ľudí, spolu majú pokryť potreby 1321 obyvateľov sídliska; štát na dávkach v hmotnej núdzi mesačne vyplatí 77 649,17 eura, z toho cez magistrát 54 713,60 eura; počet detí, pre ktoré vyplácajú prídavky – 1923, z toho cez magistrát idú prídavky na 259 detí.

Zdroj: Úrad práce

V byte Renáty Krajňákovej na Hrebendovej 30 rozvoniava zeleninová polievka. Domáca pani varí na plynovom variči.

SkryťVypnúť reklamu

„Bojím sa tej bomby. Ale čo mám robiť? Deti potrebujú jesť.“ Šesťčlenná rodina býva v štvorizbovom byte. Renáta sa sem prisťahovala pred tridsiatimi rokmi z Trebišova. V Košiciach si našla prácu, vydala sa, dostala byt.

„Keby som tušila, čo ma tu čaká, v živote by som sem ani nohu nevložila. A teraz sa odtiaľ neviem dostať,“ hovorí 42-ročná matka štyroch detí.

Pred dvomi rokmi si na vlastné náklady nechala nainštalovať vlastnú elektrickú prípojku s elektromerom. Stálo ju to päťtisíc korún. Z kuchynskej linky vyťahuje doklady - revíznu správu o vyhovujúcom stave prípojky, potvrdenia o úhrade nájomného, platnú nájomnú zmluvu.

„Viem, že treba platiť. Bez toho sa bývať nedá. Ale nerozumiem, prečo nás bez rozdielu hodili do jedného vreca s tými, ktorí prepijú všetky peniaze, nestarajú sa o deti, nič neplatia.“

SkryťVypnúť reklamu

Byt na šiestom poschodí je čistý, útulne zariadený. Život rodiny však otravujú potkany, ktoré zaplavili sídlisko. „Pozrite sa na tú dieru. Dostali sa aj k nám. Platíme za byt a nemáme nič. Tak sa nedá žiť.“

Osobitný príjemca V pondelok vyplácali na Luniku sociálne dávky. Jeden rad sa vinul pred poštou. Ľudia, ktorí dostávajú dávky v hmotnej núdzi či detské prídavky formou osobitného príjemcu, sa tlačili pred komunitným centrom.

„Asi nás chcú prinútiť, aby sme sa vzdali bytov, zbalili sa a odišli. Ale prečo, keď si všetko platíme?“ pýta sa Renáta Gažiová z Hrebendovej 20. Aj ona investovala do vlastnej elektrickej prípojky.

Zo sociálnych dávok jej pravidelne päť rokov strhávajú 137 eur za nájom a vodu, okrem toho mesačne platí 35 eur elektrárňam.

Napriek tomu údajne nemá platnú nájomnú zmluvu. Ako hovorí, dôvodom je nedoplatok za vodu a dlh na nájomnom. „Dlh splácam, pravidelne platím aj za vodu. Nechápem, ako mi mohli vyčísliť nedoplatok, keď nemáme vodomer. Podľa vyúčtovania by sme mali mať doma bazén! Pritom pitná voda tečie dvakrát denne po hodine.“

Ženy v rade prikyvujú: „Za čo vlastne platíme, keď nič nefunguje? Za potkany? Sme na tom rovnako, ako tí, ktorí všetky peniaze prekeltujú (prehajdákajú –pozn. red),“ kričí Margita Šaňová z Hrebendovej 28.

Starosta Ladislav Šaňa a pracovníci miestneho úradu každý deň bojujú s nespokojnými nájomníkmi z Hrebendovej ulice.

„Darmo im vysvetľuje, že byty patria mestu a správcom je bytový podnik, že my o ničom nerozhodujeme, že mesto nás jednoducho vynechalo z hry. Elektrárne prišli a vypli celé sídlisko. Akurát nám poslali e­mail,“ rozhadzuje rukami starosta.

Minulý týždeň odniesli spolu s prednostom do elektrární zoznam 72 obyvateľov Hrebendovej, ktorí majú vlastné elektrické rozvody, revízne správy a zmluvy na odber elektriny.

Problém je v nájomných zmluvách. Bez nich energetici dodávky do bytov neobnovia. Z viac ako 220 bytov na Hrebendovej má platnú zmluvu podľa bytového podniku len štrnásť.

Prednosta miestneho úradu Ladislav Petráš nechápe, prečo mesto nepredĺžilo zmluvy s nájomníkmi, ktorí platia za služby spojené s bývaním, formou osobitného príjemcu. Pritom mesto vypláca dávky v hmotnej núdzi touto formou 341 obyvateľom sídliska. „Je to bludný kruh,“ hovorí Petráš.

„Elektrárne tvrdia, že nemôžu obnoviť dodávky a uzavrieť zmluvu s odberateľom, ktorý nemá nájomnú zmluvu, navyše, keď rozvody vo vlastníctve mesta sú v dezolátnom stave. Mesto vyhlasuje, že do vzťahu medzi odberateľom a distribútorom nemôže vstupovať a rozvody na Hrebendovej už nemá vo vlastníctve. A tak to ide dokola, kým sa niečo vážne nestane.“

Boja sa zimy Východoslovenská distribučná prerušila dodávky, keď vykradli trafostanicu. Dodávky čiastočne obnovila pred dvoma týždňami po oprave stanice. Bez elektriny ostala len Hrebendova, na ktorej sú podľa energetikov životu nebezpečné rozvody.

Zlý stav zariadenia podľa energetikov spôsobujú najmä nelegálni odberatelia. Distribúciu naplno sú ochotní obnoviť po zabezpečení technického stavu doložením platných a vyhovujúcich správ o odbornej prehliadke a skúške.

Vyžadovať budú aj splnenie štandardných obchodných podmienok na pripojenie odberného miesta. Momentálne spoločnosť preveruje informácie platných nájomných zmlúv a revíznych správ, ktoré údajne predložil miestny úrad.

Podľa predpovedí bude tento rok mimoriadne tuhá zima. „Ľudia, ktorí si plnia povinnosti, majú právo normálne žiť. V meste i v elektrárňach asi čakajú, kým opäť zmrzne nejaké decko,“ myslí si starosta.

O sídlisku

Sídlisko začali budovať koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia pre vojakov, policajtov a Rómov. Projekt mal označenie ABC (armáda, bezpečnosť, Cigáni).

Mesto postupne umožnilo bielym presťahovať sa do iných mestských častí a na Luniku dostávali byty Rómovia z celého mesta, najmä z historického jadra, neplatiči a bezdomovci.

Pôvodne bolo na Luniku 660 bytov, súčasný stav po zbúraní zdevastovaných blokov je 430.

V roku 1989 bola na sídlisku 90-percentná zamestnanosť, v súčasnosti je viac ako 94 percent obyvateľov nezamestnaných.

Rozprestiera sa na ploche jeden štvorcový kilometer. Trvalé bydlisko tam má 6 359 obyvateľov, neoficiálne tam žije takmer desaťtisíc ľudí.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 374
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 784
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 599
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 773
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 625
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 411
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 714
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu