Poslankyňa Jarmila Tkáčová upozorňuje, že spoločnosť, ktorá chce pri Košiciach ťažiť urán, možno chce o určenie dobývacieho priestoru požiadať ešte pred prijatím novely banského zákona.
BRATISLAVA/KOŠICE. Poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová zachytila informácie, podľa ktorých chce súkromná spoločnosť v najbližších týždňoch požiadať na obvodnom banskom úrade o určenie dobývacieho priestoru pre ťažbu uránu na Jahodnej neďaleko Košíc.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Tým by predišla novelu banského zákona, ktorá začne platiť až 1. januára 2011. Žiadosť tejto súkromnej spoločnosti by sa teda vybavovala ešte podľa starej legislatívy. Tkáčová to uviedla na dnešnej parlamentnej Hodine otázok.
"Pri novelizácii zákona na základe petície občanov došlo k tomu, že účinnosť zákona v tomto prípade je až od 1. januára 2011 a keď spoločnosť podá žiadosť ešte do tohto termínu, bude sa postupovať ešte podľa starej legislatívy," povedala.
"Chcem sa preto opýtať, či môžu Košičania spať pokojne, lebo odkaliská pri uránových baniach sú približne také, ako bolo pri hlinikárni v Ajke a ja si nechcem predstaviť, čo by sa stalo, keby sa prúd z odkaliska vyplavil na Košice," obrátila sa Tkáčová s otázkou na ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS). Podľa Tkáčovej sa totiž uvažuje o ťažbe uránu len šesť kilometrov od Košíc.
Miškov: Asi je to len špekulácia
Miškov súhlasil s názorom, že prvoradá je ochrana životov, zdravia a majetku občanov, informáciu o chystanej žiadosti na banský úrad však zatiaľ nezachytil. "Preto by som to zatiaľ považoval iba za špekuláciu," dodal.
Podľa Miškova v tejto chvíli prebieha na Slovensku len prieskum ložísk uránových rúd a v najbližšej dobe sa o ťažbe uránu neuvažuje.
"Podľa platnej slovenskej legislatívy o ochrane a využití nerastného bohatstva, čo je tzv. banský zákon, na použitie technológie kyanidového lúhovania, alebo na použitie technológie pri otvárke, dobývaní, úprave a zušľachťovaní rádioaktívnych nerastov, ako aj pri likvidácii a sanácii banských diel spojených s dobývaním rádioaktívnych nerastov je nevyhnutné povolenie ministerstva životného prostredia," vyhlásil Miškov.
Toto povolenie je podľa neho možné udeliť len za predpokladu súhlasu dotknutých osôb, medzi ktoré patria bezprostredne susediace obce, ale aj príslušný VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári