KOŠICE. Bylinožravce sa napasú a okrem sena potrebujú už len niečo na prilepšenie. Šelmy sa dajú zasýtiť iba mäsom. Z pohľadu zloženia kŕmnej dávky sú najnáročnejšie na pestrosť primáty - hlavne poloopice.
Z hľadiska finančného je najnáročnejšia kŕmna dávka pre tulene a tučniaky, ktoré jedia iba morské ryby - slede alebo sardelky. Veľké mačkovité šelmy ako levy skonzumujú denne 6 až 7 kilogramov kvalitnej svaloviny. Jeden deň v týždni držia hladovku.
Vlani bol účet za stravu pre zoo 107 617 eur. K tomu však treba pripočítať dary od sponzorov či jednotlivcov, ktorí prinášajú napríklad prebytky zo záhrad.
Najviac chutí cukrová vata
"Najväčšími jedákmi sú medvede, ale sú aj veľmi prieberčivé. V prírode im chutí nahnité ovocie a občas nejaká zdochlinka. Čím voňavejšia, tým chutnejšia. Jahody sú pre ne maškrta. Keď im ich naservírujeme my, ani sa ich nedotknú. Keď sa urodia vo výbehu, to je niečo iné. Tými nepohrdnú. Zbožňujú hrozno a melóny, sladké suché pečivo. Ale lekvárové veľmi nie. Letí orechové a tvarohové, aj to nie všetky druhy. Zo všetkého najviac si pomaškrtia na cukrovej vate či pukancoch, ktoré sa nepredajú. Keď podať liek, tak zabalený vo vatovej guličke. Pomaranče nemôžu mať každý deň. Prejedli sa im. Občas dostávajú ryby, varené mäso, ale inak len zeleninu a ovocie," prezradil o prieberčivých macoch zoológ Jozef Lenard.
V jedle dosť preberajú aj tamaríny. Hocičo nezožerú. Majú rady hrozno, piškóty a milujú pavúky a motýle. Keď sa zatúlajú do výbehu, je tam vždy bitka a hostina. Inak ich kŕmia cvrčkami, muškami, červami a dokonca im chovajú tropické šváby. Okrem tučniakov sú na chov najnáročnejšie. Potrebujú stabilnú teplotu a potrava musí byť pestrá ako u všetkých primátov.
Najdrahšie sú tučniaky a tulene
Medzi najdrahšie zvieratá patria tulene a tučniaky, tiger a levy skonzumujú najviac mäsa a najviac ovocia a zeleniny medvede. Vitamíny podávajú aj kopytníkom v zimných mesiacoch, keď nemajú zelené krmivo.
Najnáročnejšie na chov sú tučniaky a tamaríny, ktoré majú zvýšený dohľad. Keď majú opičky mladé, nesmú sa pri nich striedať ošetrovatelia, lebo sa o ne prestanú starať.
"Najväčšími nezbedníkmi a zabávačmi sú tulene. Rady sa zahrajú s mobilmi, ktoré spadnú pri fotografovaní do bazénu, prípadne s okuliarmi. Vezmú ich do zubov a prenášajú ich hore dolu. Bezradní návštevníci nás potom žiadajú, aby sme im ich vylovili z vyše dvojmetrovej hĺbky. To musí počkať do čistenia a aj tak sú to už nefunkčné veci, ale môžu si ich vyzdvihnúť v pokladni," zažartoval zoológ.
Najzábavnejší tvor v zoo je asi návštevník. Ale možno k nemu zaradiť surikaty. Jeden stráži na najvyššom mieste a ostatní sa hrajú. Keď strážca zbadá na oblohe dravca, upozorní ostatných, že im hrozí nebezpečenstvo. Nastáva poplach. Prídu sa presvedčiť a v zlomku sekundy sa ukryjú. Návštevníci nevedia o týchto tvoroch veľa.
"Približne raz za dva týždne sa nájdu takí, čo si myslia, že surikaty sú veveričky z filmu Doba ľadová. Neuvedomujú si, že je to šelma a potom veterinár vypisuje potvrdenia o očkovaní na besnotu. Nahnú sa a hladkajú ich. Potom tvrdia, že máme nevychované zvieratá. Dospelý muž tvrdil, že vyskočila na múrik, uhryzla ho a odišla. Pritom jej v kontakte s ľuďmi bráni pletivo pod prúdom," dozvedeli sme sa od J. Lenarda.
Deň sa začína ráno o siedmej
Kým si návštevníci prezerajú areál a obdivujú zvieratá, dvadsať ošetrovateľov sa okolo nich točí od rána od siedmej hodiny. Najprv skontrolujú, či sú na svojom mieste, či sedí ich počet, v akom zdravotnom stave sú, keď niečo nie je v poriadku, tak to nahlási. Potom začína s čistením ubikácií a výbehov, nasleduje kŕmenie, ktoré nachystajú v kuchyni alebo si musia trávu nakosiť alebo pohrabať. Na konci šichty všetko skontrolujú.
U veľkých zvierat nie je vždy kŕmenie jednoduché. Jediný spôsob ako ich vylákať dnu alebo von, je krmivo. Levice občas s ošetrovateľkami zacvičia. Jedna šelma zostane vonku a druhá ide niečo zobrať pod zub. Takže prístup nie je ani do vnútra ani do výbehu. Veselo je aj u tamarínov. Najstaršia samica občas skočí ošetrovateľke do vlasov. Pokváka ju a utečie. Preto k nim chodí radšej v čiapke. Veľký kávičkár je papagáj Alexander veľký Džordžo. Zavše si uchlipne zo šálky.
Keďže zvieratkám v zoo nechýba apetít, kopy hnoja rastú úmerne skonzumovanému množstvu. Vyprodukujú niekoľko desiatok ton odpadu, o ktorý majú záujem nielen záhradkári, ale aj správca mestskej zelene.
Dávka krmiva
granuly pre kopytníky 110 kg za deň
ovocie a zelenina 100 - 120 kg za deň
seno 450 kg balík 12 za týždeň
mäso 6 - 7 kg za deň pre jednu šelmu
Divoký zebrí žrebec precvičil ošetrovateľov
Tri kobyly zebry Chapmannovej odvčera zakukujú po fešákovi Brunovi, ktorého priviezli do košickej zoologickej záhrady iba v stredu v noci. Zatiaľ sa s ním zoznámiť nemôžu, lebo krásavec je ešte v karanténe.
KOŠICE. Divoký žrebec, ktorý čakal na svoju príležitosť v zoo Dvůr Králové, sa počas transportu na nový domov veľmi netešil. Dosť protestoval a na nové prostredie si musí ešte zvykať. Hneď na začiatok dal zabrať všetkým, ktorí sa pri jeho vykladaní riadne zapotili. Každá zmena je pre spoločenské zebry stresová, majú zložitú povahu a nikdy nie je jasné, ako zviera zareaguje.
Belgičan je temperamentný
"Žrebec je už pokojnejší ako v prvých okamihoch príchodu. Je mladý, nevycválaný, divoký. Poznám ho dobre a vedel som, že to nebude ľahké. Spočiatku sme si ho chceli iba požičať, ale nakoniec sme sa rozhodli, že si ho necháme a keď ho budú potrebovať inde, tak ho požičiame my. Bruno má tri roky a dva mesiace a je to čistokrvný samec narodený v belgickom safari parku Monde Sauvage. Vlani ho priviezli do Česka ako záložnú genetickú rezervu, ale príležitosť na založenie potomstva nedostal. Keď bude plodný, prvé prírastky očakávame v roku 2012," prezradil o nápadníkovi trojice kobýl riaditeľ Erich Kočner.
Zbytočne by bolo pochybovať o tom, že sa zebrie slečny do Bruna nezahľadia. Je to nádherný krásavec s perfektnou "postavou" a pekným pruhovaním. So žrebcom, ktorý sa narodil v košickej zoo vlani, sme sa však museli rozlúčiť. Ten odcestoval deň predtým do zoo Tábor. Bol totiž geneticky príbuzný našim zebrám, takže na ďalšie rozmnožovania bol v Košiciach nevhodný. Tam sa mu otvárajú nové možnosti.
pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári