Mesto Košice zabezpečuje deratizáciu zberných miest komunálneho odpadu, asanačného pásma a lokalít obývaných neprispôsobivými obyvateľmi. Deratizácia sa vykonáva v koordinácii s ďalšími subjektmi: jednotlivé mestské časti deratizujú verejné priestranstvá a BPMK prostredníctvom správcov bytov zabezpečuje deratizáciu bytových domov.
„V roku 2010 ju mesto zabezpečuje prostredníctvom košickej spoločnosti STOP RAT s.r.o.," povedala nám Katarína Angelovičová z referátu pre styk s verejnosťou a médiami. „Za vykonané práce mesto zaplatí 9 520 eur. Hlavným a podstatným zmyslom deratizácie je regulácia hlodavcov a tak sa je na ňu potrebné pozerať. Zmysluplná deratizácia je v tom prípade, ak je celoplošná na čo najväčšom území." Keď sa robí deratizácia v obytných blokoch, nahlasuje sa to ich správcom či domovníkom výveskami a označeniami o vykonanej deratizácii. Tak isto sa upovedomí aj regionálny úrad verejného zdravotníctva.
„O deratizáciu bytových domov sa starajú ich správcovia, čiže občan by mal nahlásiť výskyt hlodavcov na MÚ mestskej časti, ktorá zabezpečí deratizáciu v spolupráci so správcom objektu. Rovnako je potrebné nahlásiť aj výskyt hlodavcov na verejných priestranstvách na MÚ mestskej časti. Je však diskutabilné rozprávať o nejakých presných číslach. Skôr je to v rovine odhadu. Vzhľadom na to, že neexistuje žiadne presné mapovanie výskytu týchto hlodavcov, nie je možné určiť, v ktorej časti mesta je najväčší výskyt, ale platí, že tam, kde je neporiadok, sa im darí."
Približný počet týchto hlodavcov v Košiciach si netrúfa odhadnúť ani firma STOP RAT s.r.o. „Odhad v nejakom reálnom čísle je ťažko vyjadriť," dozvedeli sme sa od pracovníkov firmy STOP RAT, odborne spôsobilých na vykonávanie deratizačných prác. „Výskyt hlodavcov sa však zatiaľ javí menej ako minulého roku. Ošetrené miesta minulého roku úplne zanikli, alebo ich výskyt je menší. Nory tam, kde boli, už nie sú."
Na ničenie hlodavcov sa používajú nástrahy, ktoré obsahujú látku romadiolon. „Antikoagulant usmrtí časť hlodavcov po jednorazovom použití. Výskyt rezistencie je zriedkavý. Po požití hlodavec hynie na následky bezbolestného vnútorného krvácania. Jedince, ktoré prípravok skonzumovali, majú pocit nedostatku vzduchu a odchádzajú uhynúť na otvorené miesta, tým nevzniká u ostatných jedincov nedôvera k nástrahe. Takto sa zabezpečí kompletná deratizácia. Miesta najčastejšie navštevované hlodavcami - kontajneriská, smetiská, kanalizácie, sklady, obydlia - nástrahy sa kladú do nôr, zabezpečujú sa proti zneužitiu domácimi zvieratami a deťmi. Účelom deratizácie je udržať populáciu hlodavcov na nižšej úrovni, než úroveň dosahovaných ekonomických strát. Uhynuté hlodavce sa zbierajú a likvidujú v zariadeniach na to určených."
Deratizáciu majú za sebou MČ Staré Mesto, Džungľa, Dargovských hrdinov, Lunik I, II, III, Sever. V tomto období od 15. do 31. októbra sa vykonáva deratizácia v Ťahanovciach, Košickej Novej Vsi, Luniku IV, V, VI, VII, na Sídlisku KVP a v Barci. „Ďalšie mestské časti budú robené do termínu 22. novembra postupne podľa harmonogramu. Najväčší doteraz zistený výskyt hlodavcov bol na Luniku VI, VII v okolí obytných domov."
Asi najväčší „záťah" na štvornohé zvery čaká Lunik IX. Najprv sa však musí „upratať". „Na tomto sídlisku sa momentálne rieši situácia okolo Hrebendovej ulice, odstraňovanie blokov a nahromadených smetí... Deratizácia sa bude vykonávať po ukončení týchto prác v spolupráci s Magistrátom mesta Košice, oddelením životného prostredia a výstavby. Uvedená lokalita má vysoký výskyt hlodavcov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári