Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Miss Universe Slovensko 2010 Anna Amenová si veľké plány do budúcnosti robiť nechce

Areál hotela Bankov patril pred dvoma týždňami móde. Agentúra 2 Pack Media, s.r.o., tam zorganizovala akciu s názvom VIPZONE Fashion Show, na ktorej svoje modely predstavili módne návrhárky Izabela Komjati, Beáta Lazárová a Cecília Blanarová.

Miss Universe Slovensko 2010 Anna Amenová.Miss Universe Slovensko 2010 Anna Amenová. (Zdroj: judy)

Samozrejme, na móle sa to len tak hemžilo modelkami zvučných mien. Diváci mohli obdivovať Evu Cifrovú, Dášu Šarközyovú, Annu Amenovú i ďalšie. Poslednú menovanú, úradujúcu Miss Universe SR, sme v prestávkach medzi nacvičovaním večerného programu požiadali o rozhovor.

Kým väčšina slovenských missiek alebo účastníčok finále vstupuje do súťaže s bohatými skúsenosťami na poli modelingu, Anka bola výnimkou. "Nemôžem povedať, že by som sa modelingu vyslovene vyhýbala, lebo s ponukou na spoluprácu ma oslovilo niekoľko agentúr. Ale nechcela som sa tomu venovať. Študovala som právo na vysokej škole a popri tom som ešte pracovala. To mi zaberalo veľa času," priznáva dlhovlasá blondínka. "Koncom roka 2009 mi však napadla taká myšlienka, aby som to skúsila v súťaži miss. Nie sama. Na kasting sa chystala aj sestra môjho priateľa." Podľa Anky nie je nevyhnutné mať skúsenosti z modelingu. "Vo finálovej dvanástke nás bolo takých viac, dokonca medzi troma víťazkami sme boli dve. Chýbajúcu prax modelky preto za hendikep nepovažujem. Všetko závisí od povahy dievčaťa a jeho schopnosti rýchlo sa učiť. Som názorný príklad toho, že sa to dá zvládnuť..."

Cesta sympatickej Bratislavčanky do finále mala netradičný priebeh. Kým ostatné dievčatá, ktoré prešli sitom výberu na kastingoch, čakalo druhé vyraďovacie kolo, ona postúpila spomedzi vyše 1 100 záujemkýň priamo do semifinálovej šestnástky. "V deň konania druhého kola som cestovala na dovolenku. Porota ma posunula medzi posledných šestnásť s odôvodnením, že by to bola škoda. Podobne tak ešte jedno dievča. Vyhraté som aj tak nemala, veď z tých 16 dievčat ešte štyri mali vyradiť." Napokon to z pohľadu Anky dobre dopadlo, po sérii sústredení sa dostala do tucta "vyvolených".

V čase konania finále mala Bratislavčanka 24 rokov. Niekto by si pomyslel, že nemá šancu, lebo žiadnejšie sú skôr mladšie ročníky. Ona to však vyvracia. "Dostala som otázku, či je lepšia staršia lebo mladšia misska. Ja som na to odpovedala, že to nezávisí od veku, ale od toho, aké skúsenosti to dievča má. Niekedy je aj
19-ročná baba vyspelejšia než 25-ročná žena. Častejšie je to naopak, ale sú aj výnimky. Ja som svoj vek určite ako hendikep voči mladším kolegyniam nevnímala. Skôr ako výhodu."

Navyše vraj mala pocit, že mladšie dievčatá brali súťaž oveľa vážnejšie ako ona. "Ja som to už od začiatku brala ako zaujímavú skúsenosť. Na niektorých iných bolo už na kastingu vidieť, že neúspech znášajú veľmi ťažko. To, že som postúpila, som považovala za veľké víťazstvo. Vravela som si, že finále je ten vrchol, ktorý mi stačí a ak príde niečo viac, bude to len akási čerešnička na torte. Samozrejme, snažila som sa urobiť pre dobré umiestnenie čo najviac, ale nemala som 'veľké oči'. Niekedy je lepšie ich nemať, lebo z veľkých očakávaní bývajú veľké sklamania. Vyhrať predsa môže iba jedna."

Anka tvrdí, že život ju naučil brať aj vážne veci s nadhľadom. Lebo pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Minulosť potvdzuje, že aj finalistky, ktoré nedosiahli na stupne víťaziek, sa môžu uplatniť v modelingu. "Aj medzi nami bolo veľa dievčat, ktoré sa do trojky nedostali a teraz sú vyhľadávané modelky. Závisí od
tej-ktorej baby a jej priebojnosti, ako svoje skúsenosti zužitkuje. Dostať sa medzi tucet najkrajších v
tom-ktorom roku je podľa mňa úspech, za ktorý sa žiadna finalistka nemusí hanbiť. Dosiahli viac, ako ktorákoľvek iná z vyše 1 100 dievčat, ktoré sa na kasting prihlásili. Tie by aj také umiestnenie brali všetkými desiatmi..."

Samotné finále prežívala Anka v pohode, stres mala iba pred začiatkom a na generálke. "Bol to taký zvláštny pocit, zvieranie v hrdle a tvrdé nohy," smeje sa pri spomienke na svoje pocity. "Ale keď už som vystupovala po móle, tak to bolo dobré. Jediné, na čo som sa sústreďovala, bolo, do ktorej kamery sa mám pozerať a usmievať, kam zakývať." V pohode absolvovala rozhovor i voľnú disciplínu, v ktorej predviedla ukážku bojových umení. Možno preto, že osem rokov chodila na karate. Bezchybne zvládla aj promenádu v plavkách.

Vyhlasovanie výsledkov sa pre ňu začalo nečakane. Získala tituly Miss Emma a Miss Mary Kay, čo už bol dostatočný dôvod považovať účasť vo finále za úspech. To však napokon nebolo všetko. Vrcholom bol zisk titulu Miss Universe 2010 a dekorovanie končiacou miss Denisou Mendrejovou. "Keď zaznelo moje meno, priznám sa, bolo mi trochu do smiechu. Zase som myslela len na to, do ktorej kamery sa mám pozerať. Nedokázala som byť vážna. Uvedomujem si, že to bola čudná reakcia, lebo mnohé dievčatá v takej chvíli plačú. Mne teda do plaču určite nebolo. V živote som neprežívala emócie šťastia tým, že sa rozplačem. Možno, až sa mi narodí dieťa, tak sa to stane..."

Anka tvrdí, že jej ten úspech na pódiu nedochádzal. Až o niekoľko dní, keď napätie opadlo a "kolotoč" okolo súťaže miss sa spomalil. Dovtedy vraj nevedela ani poriadne rozprávať. Z toho, koľko ľudí ju zastavovalo, oslovovalo a spovedalo, bola miestami vyčerpaná. "Hlavne v ten finálový večer som mala v hrdle mišung," spomína. "To uvoľnenie z konca dňa, ktoré potom prišlo, však bolo príjemné. Pravda, skončil sa iba ten finálový večer, lebo mnohé sa práve tým večerom iba začalo..."

Tou hlavnou zmenou bol fakt, že život piatačky vysokoškoláčky nabral úplne iný kurz. Štátnice, ktoré ju v škole čakali, musela preložiť na august. Prednosť dostali povinnosti čerstvej missky, módne prehliadky, akcie a tiež príprava na svetové finále v Las Vegas. "Moje súkromie trochu utrpelo," priznáva. "Uvedomovala som si, že musím byť stále upravená, dávať si pozor, čo poviem, kam a s kým idem. Napriek tomu som sa snažila všetky zmeny, ktoré nastali, vnímať pozitívne. Veď za ten polrok, čo odvetedy uplynul, som spoznala toľko ľudí a zažila toľko udalostí, koľko by som za iných okolností nezažila ani za päť rokov."

Samozrejme, okrem pozitívnych stránok, akými je napríklad množstvo medelingových ponúk, pocítila Anka aj tie negatívne. Nie, o dlhoročného priateľa neprišla, hoci titul miss býva spoľahlivým pohrebiskom vzťahov, skôr máme na mysli záujem bulváru. "Chápem novinárov, lebo písať je ich robota, ale niekedy ma nazlostí, ak o mne publikujú nepravdy. Napríklad o tom, že som pri voľnej disciplíne vo finále nemala pod kimonom spodnú bielizeň. Samozrejme, že som ju mala, z tých fotiek to bolo zjavné. Dokonca mi kvôli tomu volali, no aj tak si napísali svoje..." Anka väčšinou bulvár nečíta, ale jej známi áno a potom jej volajú. "Snažím sa to neriešiť, lebo to nikam nevedie. Verím však, že tí, čo tie články čítajú, ma podľa nich nesúdia. Kto ma pozná, vie, že sú to často klamstvá. Kvôli tomu už nečítam ani diskusie na internete."

Keďže niektoré účastníčky finále miss, dokonca aj víťazky, prijali ponuku prestížnych magazínov nafotiť seriál aktov, zaujímalo nás, ako by zareagovala Miss Universe SR 2010. "Určite nie," rezolútne odmietla. "Ale rada by som vedela cenu, na ktorú by ma ohodnotili." A čo tak milión eur? "No, možno by som pouvažovala," smeje sa. "Ale teraz vážne. Nie, určite nie. Za žiadnu cenu. To nie je smer, ktorým by som sa chcela uberať. Iné za to neodsudzujem, je to ich vec. Kým nemučí zvieratá a nebije deti, nech si každý robí, čo chce." Ak teda nie akty, čo ľahký romantický film, kúpanie v mori hore bez, iba za svetla mesiaca? "Tak to už vôbec nie! To je ešte horšie," vyhlásila úradujúca miss.

Oveľa liberálnejšia je čo sa týka plastických operácií. Jednu totiž, vylepšenie poprsia, už absolvovala. "Nebolo to preto, že by som so svojím nebola spokojná, veď aj doktor sa čudoval, prečo na to idem. Nemala som žiadny komplex, jednoducho som sa tak rozhodla a neľutujem to. Nezazlievam žiadnej žene, ak si dá na sebe niečo upraviť. Veď to urobila preto, aby bola so svojím vzhľadom spokojnejšia. Nechápem ľudí, ktorí to odsudzujú alebo majú v sebe takú zlosť, že píšu o druhých len zle. To je podľa mňa horšie ako plastika. Ak si dorežem ruky, je to predsa moje telo a moja vec."

Iné zásahy na tele zatiaľ Anka v pláne nemá, ale ak to bude považovať za vhodné, nemá vraj prečo si pod skalpel neľahnúť znova. "Niekto sa dušuje, že existuje len prirodzená krása. Ale potom by si žena nemohla ani upravovať obočie, strihať nechty či vlasy, holiť nohy alebo podpazušie, farbiť vlasy... Lebo to sú tiež zásahy. Ak sa chce žena páčiť, je predsa na nej, ako tú ňou vnímanú krásu dosiahne. Ak niekto s komplexmi sedí doma na internete a píše samé hlúposti, lebo závidí, za to ja nemôžem. Jeho pocit menejcennosti spočíva v tom, že sa bude vyvršovať na druhých a nakladať im, aby zakryl svoje nedostaky. Z takých ľudí si ja nič nerobím..."

Koncom augusta sa Anka zúčastnila svetového finále Miss Universe v Las Vegas. Prenos z Mandalay Bay Resort, kde o prvenstvo bojovalo 90 krások, sledovala prostredníctvom stanice NBC takmer miliarda divákov. "Hoci som do finálovej pätnástky nepostúpila, na pobyt mám veľmi dobré spomienky. Bolo to síce psychicky a fyzicky náročné, no beriem to ako dobrú skúsenosť. Chcela som postúpiť, veď naposledy sa to Slovenke podarilo Silvii Lakatošovej v roku 1993. Ale aj tak som spokojná, určite som sa tam nestratila." Dôkazom je fakt, že slovenskú miss pozvali minulý víkend do poroty americej súťaže krásy Miss Sinergy vo Washingtone.

Čo sa týka budúcnosti, Anku v januári 2011 čakajú po druhý raz preložené štátnice z práva. Nechce ich odfláknuť a samotné právo odsunúť na druhú koľaj, veď ako tvrdí, netrávila päť rokov nad skriptami len tak pre nič za nič. "To vzdelanie má budúcnosť, hoci ja sama ešte neviem, čomu sa budem venovať. Bavia ma veci súvisiace s krásou a spravovaním, baví ma radiť ľuďom. Zatiaľ nechávam všetko plynúť tak, ako to je. Nerobím si extra plány do budúcnosti. Lebo platí známe: človek mieni, pán Boh mení. Viem však, že sa chcem venovať niečomu, na čo budem aj po rokoch hrdá a budem rada, že som pre niečo žila. Nechcem sa spätne pozrieť a skonštatovať, že som niektoré veci robila len pre peniaze."

K spokojnosti a naplneniu plánov by jej mala pomôcť aj budúca rodina. "Tá je základ a ja plánujem mať tri deti. Kedy, to nechávam na osud. Teraz sú predo mnou najdôležitejšie štátnice, potom sa uvidí," dodala na záver Miss Universe SR 2010 Anna Amenová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 615
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 463
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 038
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 3 665
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 980
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 251
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 005

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 8. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 11 683
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 212
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 835
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 016
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 977
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 882
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 107
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 068
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tréner slovenských hokejistov Craig Ramsay (uprostred).

Zápasy začínajú, keď už zvykne driemať.


8 h
Martina Antošová.

Pacienti doplatia na pomalé rozhodnutia.


a 1 ďalší 20. máj
Miroslav Štolc pri svojej premiére na MS v zápase Česko - Veľká Británia.

Ako sa rozhodca Miroslav Štolc dostal na MS?


47m
Fínska komédia režiséra Akiho Kaurismäkiho Leningradskí kovboji dobývajú Ameriku.

Dobrý strih nie je vidieť, hovorí v rubrike Film života TV OKO/TV SVET.


18. máj

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 8. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 11 683
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 212
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 835
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 016
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 977
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 882
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 107
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 068
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu