Zmeny v sadzbách miestnych daní. To zrejme čaká všetkých Košičanov od januára 2012. Spôsobiť to má novela zákona o miestnych daniach, ktorá po novom stanovuje maximálne hranice pri daniach z nehnuteľností.
KOŠICE. "Pre obyvateľov je to pozitívna správa," zhodnotil pripravené zmeny v zákone o miestnych daniach košický viceprimátor a poslanec Národnej rady Marek Vargovčák (SDKÚ-DS). Štát v ňom totiž obmedzuje možnosť samostatného rozhodovania obcí a miest pri daniach z nehnuteľností. Stanovuje, do akej maximálnej výšky ich môžu jednotlivé samosprávy upraviť v porovnaní s najnižšou sadzbou.
"Je to päťnásobok najnižšej ročnej sadzby dane a to rovnako v prípade dane z pozemkov, zo stavieb i z bytov," informoval o zámere ministerstva financií vedúci jeho oddelenia komunikácie s verejnosťou Mikuláš Gera.
Teraz môže byť aj stonásobok
To teda znamená, že ak by obec alebo mesto stanovilo napríklad daň za najmenej lukratívne pozemky 0,1 eura za meter štvorcový, mohla by byť daň za tie najlukratívnejšie iba 0,5 eura. V súčasnosti limity pri daniach z nehnuteľností štát neupravuje, takže samosprávy si ich výšku môžu určovať bez akýchkoľvek obmedzení. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou sadzbou dane tak môže byť až stonásobný. "V Košiciach je hranica 40-násobok," skonštatoval Vargovčák.
Daň zo stavieb sa má meniť
Prípadné zmeny v zákone spôsobia aj zmeny v mestskom všeobecne záväznom nariadení, ktoré okrem iného upravuje aj sadzby pri daniach zo stavieb, bytov a pozemkov. Úpravy sa podľa dostupných informácií majú nateraz v Košiciach týkať len dane zo stavieb. V ich prípade je totiž rozdiel medzi najvyššou a najnižšou aktuálne viac ako 30-násobný. "Najnižšia za meter štvorcový je 0,132 eura u stavieb na pôdohospodársku produkciu a najvyššia u stavieb prvej kategórie na ostatné podnikanie vo výške 4,647 eura," vysvetlila vedúca oddelenia správy daní a poplatkov košického magistrátu Agnesa Bogačevičová.
Najvyššiu sadzbu tak mestská samospráva s najväčšou pravdepodobnosťou zníži. Primátor mesta František Knapík (KDH) preto predpokladá, že príjem z nej môže klesnúť až o 7 miliónov eur, čo by malo veľmi tvrdý dopad na mestský rozpočet.
Košická kritika
Vedeniu magistrátu sa preto spomínaná novela nepáči. Tvrdí, že návrh vlády oslabuje finančnú samostatnosť jednotlivých samospráv. Očakáva preto úpravy v zákone. Chce, aby mestá a obce mohli samostatne rozhodovať pri určovaní jednotlivých sadzieb a poplatkov.
Ekonóm Matúš Pošvanc z Nadácie F. A. Hayeka tiež upozorňuje na možný problém: "Je predpoklad, že niektoré samosprávy môžu pristúpiť k zvýšeniu nižších sadzieb daní z nehnuteľností, čím sa môže zvýšiť celkové daňové zaťaženie práve podnikateľských subjektov."
Ministerská obhajoba
Ministerstvo financií napriek kritike zmeny v zákone obhajuje. "Ministerstvo navrhlo novelu v súlade s vládnym programom," skonštatoval Gera. O osude zákona bude rozhodovať plénum Národnej rady. Ak ho schváli, účinným sa má stať v januári 2012. Rezort financií tvrdí, že tým chcel vytvoriť dostatočný časový priestor na prehodnotenie sadzieb dane z nehnuteľností všetkým samosprávam.
Ďalšie dane by sa meniť nemuseli
S tým, či a ako sa zmeny v zákone dotknú Košičanov aj pri ostatných miestnych daniach, je podľa radnice nutné počkať na prijatie zákona.
"V Košiciach najvyššia ročná sadzba dane z pozemkov v súčasnosti nedosahuje ani 5-násobok najnižšej. Najnižšia je 35 centov a najvyššia 1 euro. Sadzbu dane teda ani po prijatí novely by mesto Košice nemuselo meniť. Na rovnakej úrovni by mohla zostať aj daň z bytov a nebytových priestorov," doplnila Bogačevičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári