Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Neplytvajte energiami, ušetríte desiatky eur

V súčasnosti, keď väčšina z nás v ruke obracia každý cent, je dôležité, aby sme pri nákupoch aj v domácnosti nenechali zbytočne zarábať obchodníkov alebo dodávateľov energií.

Zbytočne nevykurujte. Každý stupeň navyše vo vašej izbe znamená až o 6 percent viac výdavkov na teplo.Zbytočne nevykurujte. Každý stupeň navyše vo vašej izbe znamená až o 6 percent viac výdavkov na teplo. (Zdroj: Veronika Janušková)

Kedysi sme sa v škole učili, že kto šetrí, má za tri. Aj v súčasnosti, keď väčšina z nás v ruke obracia každý cent, je dôležité, aby sme pri nákupoch aj v domácnosti nenechali zbytočne zarábať obchodníkov alebo dodávateľov energií. Možno vám k tomu pomôže aj zopár rád, ktoré sme pre vás pripravili.

KOŠICE. Hoci sa v uplynulých rokoch aj vďaka kríze ceny za médiá výraznejšie nezvyšovali, v najbližších týždňoch vzrastie zrejme väčšina z nich. Podľa odborníkov bežná slovenská domácnosť ešte stále zbytočne plytvá energiami, pričom až 20 percent by sa dalo ušetriť pri menšej rozšafnosti.

Podľa Miroslava Luptáka z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) môže bežná domácnosť v závislosti od spotreby jednotlivých médií ušetriť až desiatky eur, ak sa bude správať šetrne a nebude plyvať vodou a energiami.

"Nie je vylúčené, že od budúceho roka náš úrad bude musieť na základe nových skutočností na trhoch s energiami a vodou upraviť ceny jednotlivých médií. Aj napriek tomu však vaši čitatelia môžu platiť nižšie účty. Stačí napríklad, aby namiesto kúpania v plnej vani sa osprchovali, čím môžu ušetriť tretinu teplej vody. Takisto ak vám kvapká z vodovodu, odporúčam čo najskôr vyhľadať vodára. Ročne sa tým dá ušetriť až takmer dva kubíky vody. Rovnako tak je to aj pri unikajúcej studenej vode pri splachovači na WC. Odporúčame tiež v domácnosti, kvôli nižšej spotrebe, pákové batérie."

M. Lupták: Dajte si pozor na prekurovanie

Jednou z najväčších nákladových položiek v domácnosti je aj vykurovanie. Okrem zateplenia sa dá ušetriť až štvrtina tepla napríklad aj na tom, keď radiátory nebudú zakryté záclonami alebo nábytkom.

"Dobré je skontrolovať si aj okná a utesniť štrbiny, ktorými v zime prúdi chladný vzduch. Takisto odporúčam každému, aby zbytočne neprekuroval izby, v ktorých nie je veľmi často. Vo vyhláške sú uvedené aj odporúčané teploty v izbách, porovnajte si ich s vašimi. Každý stupeň, o ktorý je vo vašej izbe teplejšie, znamená až o 6 percent viac zbytočných nákladov na kúrenie," dodal M. Lupták.

Záujemcovia o informácie o efektívnych energetických opatreniach môžu využiť aj bezplatné energetické poradenstvo, ktoré na Krivej 8 v Košiciach a čísle 0800 199 399 poskytuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Dá sa ušetriť aj pri platení za energie. V ére internetu a elektronického bankovníctva je zbytočné a hlavne časovo náročné chodiť platiť šeky priamo na pošte alebo v banke. Okrem úspory na poplatkoch nie je zanedbateľné ani to, že nemusíte stáť v žiadnom rade. Väčšina bánk má pritom elektronické bankovníctvo zadarmo v balíku služieb.

Pred väčšinou spoplatnenými výbermi aj z vlastného bankomatu radšej odporúčame platiť v obchodoch kartou, väčšina slovenských bánk si za to neúčtuje žiaden dodatočný poplatok.

Energetické paradoxy

Vedeli ste, že...

Poloprázdna chladnička "zožerie" viac energie ako tá plná. Skúste sa pozrieť aj do mrazničky. Päťmilimetrová vrstva ľadu vám zvýši spotrebu zhruba o tretinu, centrimetrová až o 80 percent.

Ak varíte len vodu na čaj alebo kukuricu, vždy zakryte čajník alebo hrniec. V opačnom prípade sa vám nielenže zohreje voda neskôr, ale spotrebujete aj dvojnásobné množstvo plynu alebo elektriky. Neodporúčame pri pečení ani každých 10 minúť otvárať plynovú alebo elektrickú rúru. K bežnej spotrebe si pripočítajte navyše 20 percent. Ak sa rozhodujete, či vymeníte sporák, tak hodina varenia na plynovom sporáku vychádza asi o polovicu výhodnejšie ako na elektrickom.

Pri praní nemusíte vždy dávať iba 90-ku, vďaka kvalitným pracím práškom sa vám odevy väčšinou vyperú aj pri nižších teplotách. Samozrejmosťou je, že prať dáte až vtedy, keď je plný "bubon". Prášky je najlepšie kupovať vo väčších baleniach, vyjdú lacnejšie.

Na rozmrazovanie je zbytočné používať mikrovlnku alebo teplovzušnú rúru. Radšej vyberte potraviny skôr z chladničky, ušetríte elektrinu.

Spotreba elektriny sa vám päťnásobne zníži aj vtedy, keď žiarovky (okrem WC alebo kúpeľne, tam sa to neodporúča) vymeníte za úsporné žiarivky, tie by mali mať napriek vyššej cene aj niekoľkonásobne dlhšiu životnosť.

Ak máte početnejšiu rodinu a pravidelne varíte, skúste popremýšľať nad kúpou umývačky riadu. Z finančného hľadiska síce ide o investíciu s veľmi dlhou návratnosťou, ale zostane vám aspoň viac času na rodinku.

Ak máte doma počítač alebo televízor so set-top boxom či DVD prehrávačom, odporúčame za zhruba 5-6 eur kúpu predlžovačky s 3, resp. 5 zásuvkami a červeno svietiacim vypínačom. Po ukončení práce s PC alebo pozerania telky necháte spotrebiče v pohotovostnom režime a červené tlačidlo na predlžovačke dáte do "bodu 0". Investícia sa vám vráti najneskôr do pol roka.

Marián Kizek
Optimálne teploty

Vyhláška 152/2005 o čase a kvalite dodávky tepla

 • Kúpeľne - 24° C.
 • Obývačky, spálne, jedálne, pracovne, detské izby - 21° C.
 • Kuchyne a WC - 20°C.
 • Vykurované vedľajšie miestnosti ako napr. predsiene alebo chodby - 15° C.
 • Vykurované schodište - 10° C.
Marián Kizek
Čo má najvyššiu spotrebu elektriny?

Spotreba v kWhod./rok

2-členná domácnosť 4-členná domácnosť

teplá voda (kúpeľňa) 780 1390
domáce spotrebiče (fén, rádio...) 450 690
elektrická rúra 410 600
mraznička 360 435
chladnička 320 370
teplá voda (kuchyňa) 300 440
sušička bielizne 235 480
osvetlenie 295 450
pomocné prístroje centrálneho kúrenia 290 370
umývačka riadu 210 340
práčka 140 300
televízor 140 190

Zdroj: Bund der Energieverbraucher
Rady

Strážkyne rodinného rozpočtu

Zo skúsenosti vyplýva, že ak nerátame kúpu áut, vo výdavkoch kraľujú ženy. Tie väčšinou určujú nielen zloženie "spotrebného koša" pri bežnom rodinnom nákupe, ale tvoria rozhodujúcu časť obratu výrobcov oblečenia alebo kozmetiky. Aj v tomto prípade však máme nejaké rady, aby sa nakupovanie zbytočne nepredražilo.

Reklamné letáky v schránkach ako aj inzerciu veľkých obchodných reťazcov, ale aj bežných obchodov v Korzári je dobré si aspoň pozrieť. Častokrát ponúkajú rôzny akciový tovar, na ktorom sa dá ušetriť až dve tretiny pôvodnej ceny. Pri potravinách je to síce menej, no za rovnaké množstvo peňazí môžete vďaka akciám napr. nakúpiť o pár kusov výrobkov viac.

Britskí výskumníci zistili, že tamojšie ženy nosia iba tretinu z vecí, ktoré majú v skriniach. Tak ak sú už plné, myslite na to, čo vám hovorí manžel alebo priateľ a to, že sa vám na vešiaky už aj tak viac nevojde. Ak si predsa len chcete urobiť potešenie z pár kíl nového ošatenia, nakupujte radšej v povianočných a sezónnych výpredajoch koncom roka a začiatkom jesene.

Pri nákupe oblečenia s výnimkou manželovej alebo milencovej "happy hour" radšej nepoužívajte platobné karty, predsa len je šanca, že keď máte po ruke len obmedzené množstvo hotovosti, menej miniete. V opačnom prípade počítajte s tým, že ak sa dostanete v banke do debetu, mesačný úrok je aj 16 percent z prečerpanej sumy, čo je minimálne 1 percento mesačne.

Ak idete do potravín len po pár drobností, stačí si zobrať malý nákupný košík. Vtedy vás nenapadne zobrať všetko to, na čo práve máte chuť. Takisto by ste mali čo najmenej chodiť nakupovať s deťmi, a keď už, tak vyhýbať sa regálom c cukrovinkami. Okrem menej častých návštev zubára nebude musieť počúvať aj ich prosíkanie o rôzne sladké maškrty.

Marián Kizek
Anketa

Na čom najviac šetríte?

V košických uliciach sme sa pýtali okoloidúcich, kde v domácnosti alebo pri akých druhoch nákupov v meste sa podľa nich dajú najlepšie a aj najľahšie ušetriť eurá.

 • Šetrím tam, kde sa dá. Doma mám napríklad úsporné žiarovky, občas chodím aj do výpredajov kvôli oblečeniu. Radšej si však kupujem drahšie veci, lebo mám skúsenosti, že sú kvalitnejšie a potom ich nemusím meniť až tak často ako tie menej kvalitné.

Július Kardos, zámočník

 • Šetríme tak primerane tomu, čo stíham a na čo môžem dohliadnuť. Sem-tam hovorím aj doma rodinke, nech vypínajú svetlá. Veci na oblečenie striedam, raz idem do second-handu, inokedy do značkových butikov, zatiaľ som bola väčšinou spokojná.

Marta Andrejkovičová, personalistka

 • Doma sme vymenili žiarovky za šetriace, ale žijem v Írsku a tam veľmi nepotrebujem šetriť. Doprajem si takmer všetko, po čom túžim. Aj tam sú síce výpredaje, ale okrem potravín nakupujem skôr v značkových obchodoch, len občas sa pozriem aj na cenovku...

Anka, kozmetička


- Najviac šetrím na elektrike, vypíname spotrebiče, keď ich nepoužívame. Zrušili sme aj pohotovostný režim, na predlžovačkách už máme vypínače. Pri umývaní sa rozhodne nešetríme, z potravín kupujeme len najvyššiu kvalitu a vo väčších množstvách, akciovými cenami sa riadime málokedy.

Marek S., IT špecialista

 • S manželom využívame rôzne akcie, stále sledujeme nejaké letáky a potom beháme po celých Košiciach, keď je niečo lacnejšie. Doma mi zas manžel hovorí, aby som zbytočne nesvietila. On dáva stále pozor a prepočítava, koľko kilowattov sme zbytočne spotrebovali.

Ema Veselá, dôchodkyňa

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 004
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 010
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 876
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 216
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 198
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 630
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 953
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 695
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 647
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

5 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

7 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

6 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

11 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop