KOŠICE. Úmrtnosť detí je v Košickom kraji vyššia ako v ostatných častiach Slovenska. Medzi najčastejšie príčiny úmrtia starších detí patria úrazy a otravy, choroby centrálnej nervovej sústavy, onkologické ochorenia, vrodené vývojové chyby a infekcie.
Špecifickým problémom regiónu je zanedbávanie detí v sociálne neprispôsobivých rodinách. Vlani vo februári otriasla verejnosťou informácia, že v nelegálnej osade v Nižných Kapustníkoch na košickom sídlisku Nad jazerom počas dvoch týždňov zomreli štyri dojčatá. Dve zhoreli, jedno zamrzlo a posledné obhrýzli potkany.
Odborníci už desaťročia sledujú dojčenskú úmrtnosť. Tá sa počíta v promile, pričom 1 promile predstavuje 1 mŕtve dieťa na tisíc živonarodených. V okresoch, kde žije veľa Rómov, sa úmrtnosť dojčiat pohybuje na úrovni 16 promile. Pre porovnanie, v Bratislave je to menej ako 5.
Stúpajúci trend
Podľa prednostu II. kliniky detí a dorastu Lekárskej fakulty UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnice Milana Kuchtu sa vlani v Košickom kraji prvého roku života nedožilo 77 detí. Odborník, ktorý je zároveň detským krajským pediatrom, dodáva, že sa tieto nepriaznivé čísla oproti minulým rokom zhoršujú.
"Vlani na tisíc živonarodených detí zomrelo už takmer 8 novorodencov. Z pozorovaní vyplýva, že na východe sa situácia zhoršuje, pričom na Slovensku sú hodnoty ustálené alebo sa mierne zlepšujú."
V rámci Košického kraja označil z tohto hľadiska za najhoršiu situáciu v okresoch Košice-okolie, Gelnica a Trebišov.
Tieto deti často zomierajú kvôli nedostatočnej hygiene v domácnostiach, neúplnej zaočkovanosti, slabej výžive alebo rodičom, ktorí zanedbajú liečbu ochorenia alebo ho nespoznajú, vymenúva odborník.
Úrazy najmä doma
V článku uverejnenom v Zdravotníckych novinách konštatuje Vlasta Vyhnálková, vedúca lekárka súdno-lekárskeho a patologicko-anatomického pracoviska košického Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že deti z takýchto rodín buď zomierajú doma, alebo sa do zdravotníckeho zariadenia dostávajú už v ťažkom zdravotnom stave.
Neskoro bol do detskej nemocnice vlani privezený 10-ročný chlapec, ktorý zjedol muchotrávku zelenú. Jeho rodičia zrejme podcenili prvé príznaky otravy, ako sú hnačky a vracanie a vysvetlili si ich ako obyčajné žalúdočné problémy. Dieťa bolo hospitalizované už v bezvedomí a zlyhávali mu orgány. Nepomohla mu už ani lekárska pomoc.
Výrazný podiel na smrti detí majú úrazy. "Z nich najčastejšie dominujú dopravné úrazy a utopenia," uvádza Vyhnálková. Dopravné nehody sú kritické najmä pre deti do 11 rokov. Až 42 percent úrazov vzniká v domácnosti. Za väčšinu z nich môže nedbanlivosť rodičov.
Nepreskúmané náhle úmrtie
Štatistiky negatívne ovplyvňuje aj dosiaľ lekársky nie úplne prebádaný jav - náhleho a neočakávaného úmrtia detí. Patológovia pri ňom nedokážu určiť definitívnu príčinu úmrtia. "Na túto problematiku existujú tisícky teórií, žiadna sa však zatiaľ úplne nepotvrdila," vysvetľuje Kuchta.
Náhle a bez zjavnej príčiny zomrelo v Košiciach vlani 14 dojčiat, čo je najviac za posledných 5 rokov. V roku 2008 takto prišli o život 2, rok predtým 11 detí.
Problematikou úmrtnosti detí sa v týchto dňoch zaoberali lekári z detskej nemocnice počas seminára, kde analyzovali príčiny úmrtí u detských pacientov hospitalizovaných v tomto zariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári