KOŠICE. Projekt takzvaného podporovaného bývania by zahŕňal ubytovanie, prácu na polovičný úväzok a odbornú pomoc pre klientov s psychickými problémami. Doteraz podobná možnosť v Košiciach chýbala.
Psychiatrickí pacienti bez domova sa po odchode z ústavnej liečby často dostávajú opäť na ulicu. Zdravotníci sa márne pokúšajú nájsť kontaktné osoby.
Prepadnú cez sieť
"Vyliečia sa, ale po prepustení prepadajú cez záchytnú sieť a vracajú sa k nám po čase ako akútni pacienti. Snažíme sa im hľadať azylové domy či chránené dielne, kde ich prichýlia. V mnohých aspektoch suplujeme sociálnu sféru," opisuje zdravotná sestra I. psychiatrickej kliniky Katarína Samecová, ktorá túto činnosť vykonáva.
Títo ľudia by mali nájsť útočisko vďaka projektu podporovaného bývania. Mesto chce prispieť dvomi uvoľnenými malometrážnymi bytmi. Financovanie projektu podporí Košický samosprávny kraj. Za jedného klienta by mal zaplatiť 3-tisíc eur ročne.
Chcú to spustiť na budúci rok
Výber klientov do tohto zariadenia nebude náhodný. Potrebu ubytovania posúdi odborník. Časť nákladov na obživu si ubytovaní zabezpečia sami. Prácu im sprostredkuje sociálny pracovník. Táto forma bývania by mala byť v Košiciach spustená budúci rok.
Podľa odborníkov sú dva byty v porovnaní s množstvom Košičanov s psychickými poruchami len kvapkou v mori, ale "na začiatok to pomôže". Doktorka Palová odhaduje, že v Košiciach žije približne 40- až 50-tisíc ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc psychológa či psychiatra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári