MEDZEV, BRATISLAVA. Zrnenie či šum namiesto televíznych programov a nahnevaní, zmätení diváci. Tak vyzeral prvý deň digitalizácie po slovensky. Medzevčanom ako prvým vypli analógové vysielanie, ktoré ľudia prijímajú cez tradičné antény.
Niektorí obyvatelia obce o zmene nevedeli vôbec, ďalší sa o nej dozvedeli len pred pár dňami, no informácii nerozumeli. Napríklad Ján Semaník prirovnal oznam od firmy Towercom k výsledku CT vyšetrenia, s ktorým treba ísť k odbornému lekárovi.
Práve Towercom vlani vyhral súťaž vyhlásenú štátom, a ministerstvo dopravy má s touto spoločnosťou zabezpečiť informačnú kampaň.
„Začala sa neskoro, navyše, oznam, ktorý ľudia dostali, bol pre priemerného človeka bez technického vzdelania nezrozumiteľný,“ povedal prednosta Mestského úradu v Medzeve Jozef Schmiedl.
Ministerstvo tvrdí, že kampaň ide naplno. „Informačný leták a list k digitalizácii sme poslali aj do schránok obyvateľov všetkých dotknutých obcí,“ povedal Ľubomír Tuchscher z ministerstva.
Informačný chaos
Digitalizácia po slovensky
Prvé vysielanie digitálneho pozemského signálu DVBT sa uskutočnilo v roku 1999. V jednom multiplexe vtedy vysielali infokanál, STV1, TV Markíza a dve rádiá.
Digitálna televízia je od analógu kvalitnejšia, nemá šum, skreslenie či vznik obrazových „duchov“.
V roku 2005 zaviazala Európska únia svojich členov k prechodu z analógového na DVBT vysielanie do konca roka 2012.
V roku 2009 sa skončila súťaž o prevádzku digitálneho vysielania na Slovensku. Vyhrala ju firma Towercom.
Vlani sledovalo analógovú televíziu takmer 700tisíc domácností.
Na príjem digitálneho signálu je potrebný špeciálny televízor, alebo settopbox.
Dnes je celé územie Slovenska pokryté digitálnym signálom 1. multiplexu (Jednotka, Dvojka, Markíza, Joj). Pokrytie ďalších dvoch multiplexov sa bude rozširovať budúci rok.
Vlado Hejbal diaľkovým ovládačom prepína kanál za kanálom. Prijímač nereaguje.
„Pred štyrmi rokmi sme kúpili nový televízor. Teraz je to zbytočný kus nábytku,“ hovorí mladý muž.
Hejbalovci majú smolu. Na rozdiel od väčšiny domácností, ktoré sú pripojené na káblovú televíziu, majú len strešnú anténu. Keďže vykrývač nad mestom ráno vypli, ostali bez signálu.
O prechode na digitálne vysielanie sa dozvedeli náhodou, od známych. „Žiadny oznam sme nedostali, nik nás neinformoval. Je v tom chaos,“ konštatuje Vladova mama.
Hejbalovcom neostáva nič iné, len si kúpiť nový televízor, set-top box alebo satelit. Káblovku k ich domu nenatiahli.
„Je to nefér. Za čo vlastne platíme štátu koncesionárske poplatky?“ pýta sa Vlado.
Len pre múdre hlavy
Odrezaný od príjmu ostal aj Ján Semaník. Izbovú anténu môže vyhodiť. „Dostali sme oznam, ale človek bez technického vzdelania mu nemôže porozumieť. Ako keby ste mali v rukách výsledok CT vyšetrenia.“
O niečo lepšie sú na tom domácnosti pripojené na káblový rozvod. Prišli len o dva programy STV a o Markízu. Aj tak ich to zaskočilo.
„Keď niekto platí štátu za služby, štát by sa mal postarať, aby ich aj dostal,“ myslí si dôchodca Otto Grolmus.
Netrápi ho len zmätok okolo televízie. Rovnako v meste nemôžu naladiť Slovenský rozhlas. „Chytám len jednu stanicu aj to cez satelit. Je to nespravodlivé.“
Zaskočení zostali aj manželia Bistikovci. Aj oni sú pripojení na káblovú televíziu, majú aj vlastný satelit. „Bude nám to chýbať. Sme zvyknutí večer pozerať televízne noviny. To je naše.“
Keby Medzevčan nezaplatil koncesionárske poplatky, odpustil by mi ich štát? Píše Konštantín Čikovský.
Radnica zachraňuje situáciu
O zmene spôsobu šírenia televízneho signálu informovalo mesto na verejnej tabuli, na internetovej stránke i v mestskom rozhlase týždeň pred vypnutím analógu. Aj prednosta mestského úradu Jozef Schmiedl hovorí, že to bolo neskoro.
Prevádzkovateľ káblovej televízie v Medzeve sľubuje, že do troch dní budú mať všetci ich klienti aj chýbajúce programy.
„O odstavení vykrývača sme sa oficiálne dozvedeli vo štvrtok minulého týždňa. Verím, že už dnes večer budú mať ľudia opäť všetky programy,“ hovorí Juraj Vince.
Pozrite sa, ako budú vypínať analógové vysielanie.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Kampaň nedorazila všade
Divákov mal na vypnutie analógu pripraviť štát. Letáky sú zložité, prišli až krátko pred šumom. Nie je jasné, či ich vôbec poslalo ministerstvo.
BRATISLAVA. Kampaň je v regiónoch, odpovedá ministerstvo dopravy na otázky o kampani k digitalizácii a vypínaniu analógového vysielania.
Výpočet aktivít ministerstva pôsobí pomerne vyčerpávajúco: obce, v ktorých môžu o chvíľu zvesiť antény, už brázdi informačný autobus. Starostovia a primátori dostali informačný balíček, čo sa chystá. Teda list
s informačnými letákmi.
Vypnutý analógový signál spustil v Medzeve šum.
FOTO SME – MIKULÁŠ JESENSKÝ
Leták nedostali všetci
„Informačný leták a informačný list k digitalizácii sme poslali aj do schránok obyvateľov všetkých dotknutých obcí,“ hovorí Ľubomír Tuchscher.
K letákom sa však hlási aj Towercom. Sú napísané ťažko zrozumiteľným jazykom. Towercom tvrdí, že stojí aj za informačným autobusom. Hovorkyňa Veľkého Krtíša Erika Ľavčoková hovorí, že od ministerstva dostali len list.
Letáky podľa reakcií z rôznych miest nedorazili všetkým analógovým adresátom. Potvrdili to aj vo Veľkom Krtíši, kde sa budú pod tradičnými anténami onedlho televízne obrazovky tiež zrniť.
Prechod prišiel po zmene vlády
Celú kampaň financuje ministerstvo dopravy a zabezpečuje reklamná agentúra B.M.A.
Kampaň sa podľa informácií SME mohla zdržať aj pre zmeny vo vedení ministerstva dopravy, keď niekoľko dní agentúra čakala na pokyny.
„Nie je v mojej kompetencii hodnotiť kroky ministerstva, je to náš klient, pre ktorého vykonávame služby na základe zadania a pokynu,“ povedala Lýdia Baránková z reklamnej agentúry.
Od začiatku kampane funguje aj informačná linka 0880 168 500 a informačná webová stránka www.digimedia.sk.
Adam Valček
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári