KOŠICE. Košičania sa tohto roku len pomaly začínajú pripravovať na Dušičky. Trhoviská pritom už od minulého týždňa rozvoniavajú všakovými chryzantémami a čerstvou čačinou.
„Čačinu a slamienky sme zbierali celé leto, vence sme pripravovali v predstihu," povedala nám na Dominikánskom námestí trhovníčka Silvia Palfiová. „Ľudia pomaly nakupujú už od soboty. Vidno, že podľa toho, ako sú na tom finančne. Dobre nám idú malé lacnejšie venčeky, vhodné do krematória."
S tohtoročnými tržbami zatiaľ väčšina trhovcov spokojná nie je. „Slabé sú oproti minulému roku, asi o 50 percent menej máme. Vlani sme o takomto čase už vo veľkom predávali. Ceny sme udržali, možno dokonca budeme musieť spustiť, aby sme všetko predali. Ľudia chodia skôr k babkám, čo majú lacnejšie," zhodnotila medzi črepníkmi trhovníčka Anna. „Aj Poliaci nám berú chlieb od úst, pritom nepredávajú oveľa výhodnejšie. Ja tiež niekedy nosím tovar z Krakova, ale len na naftu dám 100 eur," sťažovala sa.
Srdcia a anjeli
Podobne je na tom i Ľudo, ktorý ponúka vlastnoručné výtvory. „Slabota, no ešteže máme stálych zákazníkov. Ľudia sa sťažujú, že máme všetko drahé. Pritom len jeden kvet do živého venca stojí asi 30 centov, a hotový kus predávam za 6 alebo 7 eur. Teraz sme naaranžovali aj vence do tvaru srdca, uvidíme, či sa budú páčiť," vykladal.
Srdcové, či anjelské motívy sú skutočne tohto roku v kurze. Objavujú sa nielen vo forme dekoratívnych prvkov v klasických vencoch či kyticiach, ale aj na kahancoch a sviečkach.
Prírodnou novinkou medzi materiálmi sú šišky. „Šiškové vence sú netradičné, dlhšie vydržia a farba z nich po čase nezíde. Kombinujeme ich so sušenými alebo umelými kvetmi, stoja od 3,50 až 7,50 eura," vysvetľovala Jarmila z trhoviska pri Verejnom cintoríne na Rastislavovej ulici. „Chryzantémy ponúkame tiež nielen klasické biele a žlté, aj v oveľa živších farbách. Ľudia oceňujú zmenu, no niektorým sa na cintorín nezdajú vhodné." Napriek odlišnému tovaru sa ani jej príliš nedarí, predala zatiaľ necelú polovicu oproti vlaňajšku.
Šiškové novinky
Zuzana Ivanková však situáciu nevidí skepticky. „Prvé dni sú stále slabšie, ľudia si nákup nechávajú na posledné dni. Myslím, že začnú chodiť cez víkend, veď Dušičky sú až v pondelok. Už nám idú živé vence, tiež šiškové a s anjelikmi," zhodnotila. „Menej všetci predávajú sviečky. Ani ja ich nemám veľa, keď som vyložila na stôl, hneď boli rozobraté."
Dušičkové vence alebo kytice nájdete na trhoviskách už za 4,50 eura, tie väčšie a extravagantnejšie však stoja aj 20 eur. Ceny obľúbených črepníkových chryzantém sú takisto rôzne, podľa kvality a veľkosti sa pohybujú medzi 2 až 7 eurami. Zoženiete i vetvičky čačiny za 10 či 30 centov, alebo v záhradke dopestované kytičky mahónie a slamienok po eure.
Čajové, či olejové sviečky, sklenené kahance, dokonca veľké lucerny a náhradné náplne do nich však dostanete v hypermarketoch, ktoré zareagovali sezónnymi akciami. Dušičkový tovar sa v nich už mieša s vianočným. Trhoviskám, či kvetinárstvam konkurujú aj ponukou črepníkových kvetov, či rôznych kytíc. V obchodných reťazcoch nájdete aj tradičné voskové kvetiny, predávané na kusy. Náročnejší si však lepšie vyberú v kvetinárstvach.
Krikľavé vence
Doslova pestrý výber ponúka napríklad kvetinárstvo Átrium. „Najviac nám idú farebné črepníkové chryzantémy. Tradičné vence s bielymi kvetmi už pomenej," povedala Lucia Bakšiová. „Stále sa predávajú živé vence s umelými kvetmi, ale v krikľavých farbách ako oranžová, ružová, hlavne fialová, tá je teraz mimoriadne v móde. Máme aj menej výrazné červené alebo bordové, tie už nemajú taký úspech. Pýtajú si veľa sviečok, najčastejšie obyčajné a menšie v skle. Máme ich od 90 centov až po 10 eur." Pripravte sa, že kvôli extravagantnejšiemu vencu z kvetinárstva budete musieť hlbšie načrieť do vrecka, stoja od 10 doo 30 eur. Bakšiová dodala, že aj u nich sa Dušičky rozbiehajú pomaly a ľudia si dávajú akosi načas.
Prípravy na Dušičky však na poslednú chvíľu nenecháva každý. "Ja nakupujem teraz radšej v predstihu. Minulý rok mi už zostali len také zvyšky. Je to predsa sviatok spomienky na najbližších, ktorých si chcem uctiť. Ceny sa mi preto premrštené nezdajú," povedala nám pani Edita.
Cintoríny budú otvorené dlhšie ako zvyčajne
V dušičkovom období sú cintoríny plné ľudí, ktorí si pripomínajú pamiatku svojich blízkych. Spoločnosť Rekviem, ktorá je poverená správou košických miest posledného odpočinku, sa aj tento rok pripravila na zvýšený nápor pozostalých.
KOŠICE. Návštevníkom chce Rekviem umožniť prístup na verejný cintorín, Rozáliu a krematórium do neskorých večerných hodín podľa záujmu aj do 22. hodiny, a to v piatok, sobotu, nedeľu a pondelok. Ponúka tiež vyhľadávanie hrobov aj v dňoch pracovného pokoja, o čo je v tomto období zvyčajne veľký záujem. Počas roka sa takéto požiadavky objavujú veľmi zriedka.
Príležitosť vyrovnať dlhy
"Na Rastislavovej ulici budeme k dispozícii aj podnájomcom, ktorí si doteraz nevyrovnali nájomné zmluvy a nezaplatili za prenájom hrobných miest. Ešte stále je veľa dlžníkov, ale zvyknú si ľudia spomenúť na povinnosť práve teraz. Vieme ich bez problémov vybaviť," uviedol konateľ spoločnosti Karol Kačmáry.
Veľký záujem je dostať sa na verejnom cintoríne k hrobom autom. Bezplatné povolenie na to dostávajú držitelia preukazu ZŤP počas celého roka. Teraz Rekviem umožní pohyb vozidiel iba do štvrtka, potom už iba za poplatok a aj to len v ranných hodinách. Musia to regulovať. Neskôr už budú cintoríny plné a situácia by sa na úzkych cestičkách skomplikovala. Ohľad musia brať aj na peších návštevníkov.
Podľa šéfa cintorína môžu záujemcov o dopravu uspokojiť inak. Odvezú ich služobným vozidlom na miesto, kam sa chcú dostať. Za túto službu zaplatia 4,05 eura. Využiť to môžu starší ľudia, ktorí majú zdravotný problém a pohyb v kopcovitom teréne je pre nich náročný. Auto ich dovezie a vodič sa dohodne, kedy sa má vrátiť. Za posledné dva roky o dopravu neprejavil záujem nikto.
Prezentácia pohrebných služieb
Správca pripravil pre verejnosť novinku - prezentáciu svojej činnosti v zrekonštruovanej obradnej sieni na verejnom cintoríne formou letákov a videoprojekcie. Cieľom je predstaviť záujemcom rozsah poskytovaných služieb, postup pri úmrtí, ozrejmiť výhody a spôsob kremácie, ktorá je nielen trikrát lacnejšia ako klasické pochovávanie, ale šetrí aj miesto. "Premietať budeme v dňoch 29. októbra - 1. novembra od 9. do 20. hodiny. Odprezentujeme aj novinky zo sveta cintorínskej architektúry kolumbárií z medzinárodných výstav," vysvetlil konateľ.
S obdobím hojnejších návštev pietnych miest a s upratovaním okolia hrobov sa zvyšujú aj nároky na odvoz odpadu. Vyvážať ho budú každý deň od rána a k dispozícii sú aj veľkokapacitné kontajnery. Pod nohami by nám už nemalo šuchotať opadané lístie. Začali ho vysávať.
Kveta Podhorská
Doprava
Posilnia vlaky i MHD
Celkovo 24 posilových vlakov vypraví Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a. s. od štvrtka 28. 10. do 2. 11. Najviac (11) ich pôjde v pondelok 1. 11. Dôvodom je očakávaný nárast cestujúcich v súvislosti so Sviatkom Všetkých svätých. Posilové vlaky sú uvedené v platnom cestovnom poriadku, zároveň budú posilnené pravidelné InterCity (IC) vlaky, expresné vlaky (Ex), rýchliky (R), zrýchlené (Zr) i osobné (Os) vlaky. Podrobnosti o cestovaní vlakmi je možné získať na čísle Kontaktného centra 18 188, v osobných pokladniciach ZSSK, alebo na internetovej stránke www.slovakrail.sk.
Štvrtok 28. 10.: pôjde 1 posilový vlak R 447 Vihorlat z Prahy hl. st. s odchodom o 22.32 hod. cez Čadcu a Žilinu do Košíc (príchod o 8.02 hod.).
Piatok 29. 10.: R 1505 Šarišan z Bratislavy hl. st. (odchod o 13.40) cez Žilinu a Prešov (20.05) do Humenného (príchod o 21.14); R 1507 Chopok z Bratislavy hl. st. (14.38) cez Žilinu do Košíc (príchod o 20.24); R 1705 Choč z Bratilavy hl. st. (17.57) cez Žilinu do Košíc (príchod o 23.54), vo Vrútkach sa vlak rozdeľuje a vozne zadnej časti súpravy pokračujú do Martina;
Nedeľa 31. 10.: R 446 Vihorlat z Košíc (20.05) cez Žilinu a Čadcu do Prahy hl. st. (príchod o 5.32).
Pondelok 1. 11.: R 934 Gemeran z Prešova (14.52) cez Košice (15.30) do Zvolena (príchod o 18.48). Na trase Košice - Zvolen tento vlak premáva denne; R 1504 Šarišan z Humenného (14.27) cez Prešov (15.50) a Žilinu do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.45); R 1506 Chopok z Košíc (15.20) cez Žilinu do Bratislavy hl. st. (príchod o 20.59); Zr 1906 Slanec z Humenného (18.40) do Košíc (príchod o 20.27); R 1931 Bodva zo Zvolena (9.26) cez Košice (12.55) do Prešova (príchod o 13.38).
DPMK pripomína zmenu času
DPMK posilní od piatka (29. 10.) do utorka (2. 11.) všetky spoje k jednotlivým košickým cintorínom. Budú premávať veľkokapacitné električky na linkách 3 a 4, počas víkendu a pondelka aj na linke č. 7. "Autobusová linka 33 zo Staničného námestia do Krematória bude premávať podľa špeciálnych cestovných poriadkov každú polhodinu," uviedla Monika Murová, hovorkyňa DPMK. "Nízkopodlažné autobusy budú premávať aj na linke 33 a 12."
DPMK pripomína, že počas víkendu dôjde k zmene času. Keďže teda víkendová noc bude o hodinu dlhšia, pridá na linky N1, N2, N3 a N71 počas noci spoj navyše. Viac informácií nájdu cestujúci v oznamoch na zastávkach a tiež na internetovej stránke: www.dpmk.sk.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári