Korzár logo Korzár Košice
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Košické lesy sú druhým najväčším majetkom mesta v Európe

Mestské lesy Košice sú výnimočné. Majú charakter pôvodného prírodného lesa, kde druhová skladba drevín je výsledkom prírodných procesov a je len málo ovplyvnená ľudskou činnosťou.

Výr skalný bdie nad lesmi vo dne v noci.Výr skalný bdie nad lesmi vo dne v noci. (Zdroj: archív ML)KOŠICE. Najstaršie zmienky sú známe už zo 14. storočia. Boli najväčším mestským majetkom v Uhorsku a dnes sú druhým najväčším v strednej Európe. Rozprestierajú sa v najvýchodnejšej časti Slovenského Rudohoria a Čiernej hory na ploche 19 432 ha.

Veľa lístia, menej ihličia

V okolí Košíc prevládajú listnaté lesy, ktoré tvoria 86 percent ich výmery. Prevažuje buk, dub, ale vyskytuje sa tu celá škála cenných listnáčov. Sú to všetky druhy javorov, jarabín, jaseň, lipa, brest, čerešňa, jelša. Zvyšok sú ihličnany s prevahou jedle, ktoré dopĺňajú smrek, borovica a smrekovec.

"V Ružínskom krase je výnimočnou drevinou niekoľko desiatok jedincov tisa obyčajného - pamätníka treťohôr. O tom, že sú to pôvodné lesy, svedčia národné prírodné rezervácie, ktoré boli vyhlásené na ochranu zvyškov pôvodných pralesov. Chránených je šesť území - Sivec, Bokšov, Bujanovská dubina, Humenec, Vozárska a Vysoký vrch. S tým úzko súvisia aj výnimočné druhy rastlín a živočíchov," povedal riaditeľ Julián Tomaštík.

Flóra horská i nížinná

Keďže sa Mestské lesy nachádzajú na rozhraní medzi Panónskym a Karpatským bioregiónom, sú v nich zastúpené teplomilné i chladnomilné druhy. Zo stromov z teplých pásiem je tu najsevernejší výskyt duba cerového, duba plstnatého, jaseňa manového, pre chladnejšie oblasti je charakteristický buk, jedľa, smrek a smrekovec. S tým súvisí aj zloženie bylín a kríkov. Výnimočným druhom z teplej flóry ja škumpa vlasatá. V Ružínskom krase rastú alpínske druhy ako horec a niekoľko druhov ponikleca.

Chránené vtáčie územie

Celé územie ML je navrhnuté ako chránené vtáčie územie Volovské vrchy, čo svedčí o tom, že je tu naozaj veľký počet chránených druhov vtákov. K najvýznamnejším patrí orol kráľovský a orol skalný. Kým orol kráľovský je nížinný a podhorský druh, orol skalný je typický horský druh. Lesy obývajú v hojnom počte sovy rôznych druhov. Od kuvíčka vrabčieho, plamienky driemavej až po výra skalného či vzácnu sovu dlhochvostú. Medzi chránené vtáky patrí aj bocian čierny, ktorý na území ML aj hniezdi.

Lesy rozospievava množstvo spevavcov, ktoré sú typické pre teplé dubiny, ale aj horské druhy. Žijú tu všetky druhy ďatľov až po tesára čierneho z horských lesov. Zo zvláštnych živočíchov, ktoré sú viazané na toto územie, obýva jaskyne Čermeľského a Ružínskeho krasu niekoľko druhov chránených netopierov.

Obojživelníky a chrobáky

Medzi chránené patria mloky, salamandra škvrnitá, zo vzácnych obojživelníkov je bohatý výskyt skokanov hnedých, zelených, rosničiek, skunkov a ropucha. Žijú tu tiež všetky druhy hadov. V bystrinách možno pozorovať pstruhy a lipne. V dubových častiach lesov je kráľom medzi chrobákmi roháč veľký, typickým chrobákom bučín je fúzač alpínsky.

Koho možno stretnúť v lese počas prechádzky? Okrem jelenej, srnčej a diviačej zveri sa tu vyskytuje vlk, rys, v hojnom počte jazvece, líšky, ale i mačky divé. Aj keď medveď nepatrí medzi stálych obyvateľov, pred zimou sa tu chodieva nakŕmiť. Lesníci ho pozorujú v okolí Kojšovky, ale nie je výnimočné, že sa zatúla až na Jahodnú.

Oblasť košických mestských lesov ukrýva aj mnoho krasových útvarov, ktoré boli síce objavené, ale verejnosti prístupné nie sú. Zdokumentované sú Veľká Ružínska jaskyňa, Antonova jaskyňa medzi Vysokým vrchom a Sivcom, Medvedia jaskyňa, Krížová jaskyňa, Humenecká a ďalšie.

Kalamity ich obchádzajú

"Zdravotný stav ML je v porovnaní s priemernými podmienkami na Slovensku veľmi dobrý. Dôkazom toho je výška kalamitnej ťažby. Tá tvorila vlani iba 10 percent z celkového množstva. Na Slovensku to bolo 60 percent. Súvisí to s darom prírody, že mestské lesy sú zmiešané, stále boli v závetrí nepriaznivých environmentálnych dopadov veľkých fabrík a priemyselných vplyvov," zhodnotil J. Tomaštík.

Ako dodal, problém hynutia stromov sa vyskytuje v smrekových častiach podobne ako inde. Les v hrebeňových polohách zachytával imisie zo Spiša - z Krompách a Spišskej Novej Vsi. Prvotným zdrojom poškodení sú imisie, následným je vietor a životná púť smrekov najčastejšie končí na následky poškodenia podkôrnym hmyzom. Novou pliagou, ktorá na lesy útočí vo zvýšenej miere v posledných piatich rokoch, je hubové ochorenie. Postihuje mladiny jaseňa, a preto sa mu nedarí tak ako predtým.

Príroda za humnom

Košice majú výsostné postavenie miest na Slovensku a v strednej Európe tým, že sú obklopené z troch strán lesom. Les sa dotýka bezprostredne obytnej zóny. Inde musia ľudia ísť niekoľko kilometrov, aby sa dostali do lesného prostredia. S koncentrovanou návštevnosťou v lesoparku súvisí aj problém znečistenia lesa odpadom, poškodzovanie stromov a lesoparkových zariadení. Časté sú požiare, ktoré zachvátia lesy iba preto, že ohne sa zakladajú na nepovolených miestach. Aj vlani ukrojili z lesa 9-hektárovú plochu.

Finančné postihy

"Spoločenská hodnota chránených druhov rastlín a živočíchov je vyčíslená vo vyhláške MŽP SR č. 579/2008 zákona o ochrane prírody a krajiny. Výška pokuty za poškodenie chránených živočíchov a rastlín sa automaticky nerovná spoločenskej hodnote. Pri určovaní výšky pokuty sa musí prihliadať na celkové okolnosti, za akých došlo k poškodeniu, a taktiež na mieru zavinenia, či išlo o úmyselné, alebo neúmyselné konanie. Nie každé poškodenie je aj priestupkom. Na uloženie pokuty musia byť preukázané všetky znaky skutkovej podstaty, ktorú zákon stanovuje. Tieto náležitosti posudzuje správny orgán, ktorý je príslušný na objasnenie alebo prešetrenie priestupkov, správnych deliktov alebo trestných činov (Obvodný úrad životného prostredia, Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo polícia, ak ide o trestný čin," vysvetlila Jana Kaplanová z komunikačného odboru MŽP SR.

Spoločenská hodnota chránených rastlín a živočíchov

mačka divá 1 327,75 €

medveď hnedý 2 655,51 €

vydra riečna 1 327,75 €

rys ostrovid 2 655,51 €

jastrab 1 327,75 €

bocian čierny 2 323 €

jariabok hôrny 1 327,75 €

sova dlhochvostá 1 659,69 €

orol skalný 3 319 €

orol kráľovský 1 995,81 €

užovka hladká 331,93 €

rosnička zelená 165,97 €

skokan zelený 165,97 €


prilbovka biela 9,95 €

prilbovka červená 16,59 €

poniklec otvorený 49,79 €

poniklec veľkokvetý 26,55 €

poniklec slovenský 16,59 €

črievičník papučkový 99,58 €

jelení jazyk 16,59 €

plavúň obyčajný 9,95 €

plavúň pučivý 9,95 €

soldanelka uhorská 16,59 €

jarabina spišská 26,55 €

ľalia cibuľkonosná 26,55 €

tis obyčajný 9,95 €

Autor clanku
Pokuta môže byť mastná

Výška pokuty za poškodenie flóry a fauny sa odvíja od spoločenskej hodnoty drevín a živočíchov.

Ak presiahne hodnotu 2 655,51 eura, vec sa postupuje na OR PZ SR, úrad justičnej a kriminálnej polície, odbor kriminálnej polície v Košiciach.

Ak je páchateľ chytený pri čine a je mu preukázaný úmysel, príslušný štátny orgán ho môže riešiť v priestupkovom konaní, prípadne v trestnom konaní.

Orgán ochrany prírody môže uložiť podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá sa dopustí protiprávneho konania, pokutu do výšky 33 193,91 eura a fyzickej pokutu za priestupok 9 958,17 eura.

Kveta PodhorskáVtáčie raňajky. Zaspievame, keď nás rodičia nakŕmia. Foto: archív ML

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 3. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 6. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 107
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 818
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 203
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 327
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 070
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 034
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 390
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 208

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Do NATO
 2. Štefan Vidlár: Pre pani Remišovú
 3. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 4. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 5. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLYVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 6. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 7. Lea Linerová: List začínajúcim učiteľom
 8. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 870
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 906
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 392
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 282
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 095
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 456
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 661
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 182
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 4. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika privádzajú na súd.

Prvostupňový verdikt padol v septembri. Dostal 14 rokov.


15 h
Nataša Holinová

Elegantnejšie riešenie sa možno neponúkalo.


39m
Hokejisti Švajčiarska.

Siegenthaler vie, ako si poradiť s Tatarom.


32m
Muž kráča okolo svojho domu zničenom ruským ostreľovaním v meste Toreck v Doneckej oblasti.

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 10 h

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Do NATO
 2. Štefan Vidlár: Pre pani Remišovú
 3. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 4. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 5. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLYVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 6. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 7. Lea Linerová: List začínajúcim učiteľom
 8. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 870
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 906
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 392
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 282
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 095
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 456
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 661
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 182
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 4. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu