KOŠICE. Takmer 4-tisíc rodín z asi 90 panelákov s bytmi Územného bytového družstva (ÚBD) na Sídlisku Ťahanovce stále nemôže využívať internetové či televízne služby firmy Antik.
Tá tvrdí, že už od začiatku roka sa neúspešne snaží získať súhlas družstva, aby mohla v spoločných priestoroch domov urobiť rozvody. Za družstevné byty rozhoduje ÚBD. Smolu majú tiež majitelia odkúpených bytov, ak sú v dome v menšine. Ľudia frflú.
Šéf ÚBD sa hlasovania zdržal
Napríklad v jednom z domov na Americkej triede v správe ÚBD je časť bytov odkúpená, časť družstevná. Družstevníkov zastupoval na schôdzi riaditeľ ÚBD Jaroslav Jarkovský. Hlasovania o Antiku sa zdržal. Hlasy vlastníkov nestačili.
"Z takmer 50 bytov nik nemal problém, veď kto nechce, nové služby využívať nemusí. Ale jediný človek, zastupujúci všetky družstevné byty, rozhodol, že do domu Antik nevpustí. Vo vchode už aj tak poskytujú služby viaceré spoločnosti, štyria môžu, piaty nie? Prečo nezvýšiť konkurenciu?" pýta sa jeden z vlastníkov bytov.
"Len pár brán od mojej funguje spoločenstvo vlastníkov, tam Antik majú. Prečo družstvo obmedzuje moje vlastnícke práva a možnosť zvoliť si výhodnejšiu službu? Dá sa to, len akoby niekto nechcel," čuduje sa Peter Gumán, majiteľ bytu na Havanskej 25, kde je väčšina bytov družstevná.
"Aj na našej ulici už pár vchodov Antik má. U nás je však pomer odkúpených k družstevným bytom pol na pol. A na družstve je to podľa mojich informácií nepriechodné. Prečo to u iných správcov ide a na ÚBD nie?" hnevá sa Jana Vargová z družstevného bytu na Varšavskej 21.
Antik: Nevieme, v čom je problém
Antik vysvetľuje, že všade inde v Košiciach sa so správcami a spoločenstvami rýchlo dohodli, akurát s ťahanovským ÚBD napriek zdĺhavej komunikácii nie. V bytovkách, ktoré firma zatiaľ nemôže pripojiť, už pritom fungujú viacerí konkurenti, vrátane samotného družstva, ktoré ľuďom poskytuje aj televízne služby.
"V okolitých vchodoch nám správcovia a vlastníci povolenie hladko schválili. S ÚBD rokujeme od januára, jeho pripomienky sme akceptovali, predložili sme mu postupne technickú správu, návrh zmluvy a dokonca i projektovú dokumentáciu, hoci tú nikto iný v Košiciach, okrem ÚBD, nevyžadoval. Na všetkom sa dá dohodnúť, len nevieme, v čom je ešte problém," uviedol Valér Kopera, vedúci oddelenia výstavby Antiku. Dodal, že tento rok už evidujú asi dvesto dopytov Ťahanovčanov.
Jarkovský: Obštrukcie odmietam
"Na družstvo sa doteraz kvôli Antiku obrátilo iba okolo 50 občanov," reagoval šéf ÚBD Jaroslav Jarkovský. "Nie sme proti, nebrzdíme to. Žiadame však, aby spoločnosť splnila všetky technické podmienky. Projekt nám doručili až v septembri, pripravujeme stanovisko. Má to 18. novembra prerokovať sedemčlenné predstavenstvo družstva, pozveme i zástupcov Antiku. Predbežne je to v poriadku, ak sa doriešia niektoré detaily. Potom rozhodneme o ďalšom postupe," povedal Jarkovský.
Odmieta obštrukcie družstva kvôli obavám z konkurencie a zo straty klientov televízie od ÚBD. Naopak, obviňuje Antik z neštandardných praktík.
"Rozprávajú Ťahanovčanom, že ja to nechcem povoliť, a ľudia mi chodia zvoniť domov. Je to v rámci konkurenčného boja legálne a fér, ak na Ťahanovciach ponúka Antik služby na 2 roky zadarmo, no obyvatelia iných sídlisk musia platiť?"
Právnik: Ľudia to môžu presadiť
Právnik Marián Varga tvrdí, že keď vlastníci odkúpených bytov, aj ak sú v dome v menšine, Antik chcú, nemožno im v tom brániť. Ak na schôdzi v dome neuspeli, podľa zákona "prehlasovaný vlastník bytu v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol", radí Varga.
Užívateľom družstevných bytov zas odporúča, aby prostredníctvom delegátov, volených zástupcov domov, iniciovali zvolanie členskej schôdze, ktorá ako najvyšší orgán družstva môže schváliť realizáciu služieb firmy v domoch v správe ÚBD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári