Spoznať sa dá podľa tvaru objektu na streche, pripomínajúcom prieskumné lietadlá so systémom AWACS.
Situácia v dodržiavaní maximálne povolenej rýchlosti v meste je kritická. Dokazuje to nielen narastajúci počet pokút, udelených za 20-, 30- ba aj 40-kilometrové prekročenie "päťdesiatky", ale aj pohľad na košické cesty. Cestní piráti si mýlia mestské komunikácie s okruhmi Formuly 1 a nerobí im problém kedykoľvek zošliapnuť plynový pedál až na podlahu. Úseky, kde polícia meria rýchlosť, sú všetkým známe, navyše, aktuálne spravodajstvo o hliadkach prináša aj Rádio Košice.
"Obmedziť vodičov v rýchlosti sa nepodarilo ani novému kamerovému systému, ktorý dokáže previnilca zachytiť už na vzdialenosť 500 metrov," priznal šéf odboru zavádzania novej techniky KR PZ Košice por. Juraj Poliš. "O každej hliadke vedela väčšina vodičov, jazdiacich po tej-ktorej ulici, na základe výstražného blikania oproti idúcich motoristov. Za meraným úsekom, kde všetci spomalili, už opäť jazdili rýchlejšie. S prístrojom, ktorý sa nám podarilo zapožičať od kolegov z USA, to však cestní piráti také jednoduché mať nebudú."
Novinka spočíva v radare, schopnom v zlomku sekundy zamerať každý kovový predmet, pohybujúci sa v zornom poli snímačov. "Len čo radar nejaký predmet v pohybe zameria, stačí mu sledovať ho tri sekundy, aby dokázal vypočítať jeho rýchlosť a v prípade auta aj typ a EVČ. Samozrejme, tie tri sekundy pohybu nasníma a uloží do pamäte, aby sa dal záznam v prípade potreby použiť ako dôkaz. Informáciu o vozidle, ktoré rýchlosť prekročilo, potom dostanú všetky policajné hliadky v meste. Ak ho ktorákoľvek niekde zbadá, vodiča môže zastaviť aj vo chvíli, keď bude chcieť zaparkovať. Pokuta ho neminie."
Systém AVACAP pripomína systém AWACS, používaným v leteckej špionáži. Zatiaľ je ním vybavené iba jedno policajné vozidlo, ktoré bude akoby nič jazdiť po košických cestách. Výrobca udáva, že v jednom momente bude radar z výšky cca tri metre schopný sledovať až 200 pohybujúcich sa predmetov. "Kdekoľvek v zornom poli 360 stupňov, teda všade okolo seba, zaregistruje vozidlá s vyššou ako povolenou rýchlosťou, majú ich vodiči smolu. Ak by aj okamžite zaliezli niekam do garáže, výzva na zaplatenie pokuty príde majiteľovi auta poštou. Nás nezaujíma, že ním nejazdil, ako sa v podobných situáciách zvyknú vyhovárať. Za svoje auto zodpovedá majiteľ, tak nech si to potom vydiskutuje s tým, komu ho dal," tvrdí por. J. Poliš.
Ak sa systém AVACAP osvedčí, košická polícia má v pláne zakúpiť ďalšie tri vozidlá, aby jazdili súčasne. Sľubuje si od nich pokles nehodovosti, zapríčinenej neprimeranou rýchlosťou jazdy, a tiež nárast počtu inkasovaných pokút, ktoré pomôžu zaplátať diery v rozpočte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári