Príkladom je lekárka MUDr. Katarína Suchožová, ktorá vlani pod pseudonymom Kveta Horská vydala román s názvom Denník bosorky. V týchto dňoch sa na pultoch kníhkupectiev objavilo jej druhé dielo, novela s názvom Trinásta komnata.
MUDr. Suchožová vyštudovala lekársku fakultu, pracovala na internej klinike FNLP a neskôr na Poliklinike Sever ako ambulantný špecialista v oblasti internej medicíny, diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy. V súčasnosti pôsobí ako súkromný internista a diabetológ. Kým jej literárna prvotina bola štylizovanou autobiografiou, v ktorej popísala mnohé udalosti, zážitky a príbehy z jej doterajšieho života, druhá kniha sa snaží o hlbšiu sebareflexiu ženy - lekárky v strednom veku, žijúcej v súčasnosti.
"Text je opäť autentický, teda hlavná hrdinka doktorka Milada Riečna vyjadruje moje názory, myšlienky a postoje. Nerobí, nemyslí si, ani nehovorí nič, čo by som si nemyslela ja, resp. o čom by som nebola presvedčená," vraví autorka. "Rozprávanie či dej reflektujú konkrétne situácie z môjho profesionálneho či súkromného života. Pravda, opäť s istou umeleckou licenciou. V celom deji sú reálne osoby, ktoré každý z nás môže v živote stretnúť. Teda neprajníci a závistlivci, na druhej strane priatelia a spojenci, i keď život nie je čiernobiely a ľudia tým menej." Príbeh v závere dospieva k istej katarzii, ktorú možno nazvať aj šťastným koncom.
Podľa autorky je kniha určená obom pohlaviam. Je o ženskej duši, ale aj múdri muži chcú vedieť, čo sa odohráva v mysliach a srdciach ich milovaných žien. "Mám takú skúsenosť, že sami sú zvedaví na mnohé stránky ženskej psychiky, ktoré sú často pre nich neznáme a možno aj trochu nepochopiteľné. Ale v záujme harmonických vzťahov s druhým pohlavím im nesporne záleží na tomto poznaní. To si na moderných mužoch vážim. Myslím si, že veľa nedorozumení medzi pohlaviami vzniká práve z neznalosti, z nepoznania špecifík psychiky tzv. typického muža, resp. typickej ženy, aj keď takéto vyhranené čisté kategórie už dnes ťažko nájsť, lebo naše sociálne funkcie sa v mnohom prelínajú. Napriek tomu výpoveď Milady Riečnej môže veľa prezradiť o psychike žien, a v tomto prípade single žien v určitom veku, žijúcich v dnešnej dobe." MUDr. Suchožová písala knihu asi dva mesiace a ďalšie dva ju korigovala.
Rukopis, na ktorom teraz pracuje, sa volá Skicár bosorky. Prvá časť obsahuje interview s bosorkou. Autorka v niekoľkých kapitolách formou rozhovoru so svojou súkromnou bosorkou, čiastočne nadväzujúc na prvú knihu Denník bosorky, vyjadruje svoje názory na niektoré životné otázky, akúsi svoju filozofiu života. V druhej časti sú krátke literárne skice, týkajúce sa mnohých súčasných fenoménov života, medziľudských vzťahov, vecí, ktoré MUDr. Suchožovú niečím nadchli, podráždili, rozosmiali, alebo iným spôsobom emocionálne a myšlienkovo oslovili. "Môžem spontánne písať iba o tom, čo ma skutočne zaujme, inak by to nemalo ´šťavu´, resp. by z toho nebola cítiť človečina," tvrdí autorka.
Jeden výtlačok knihy môže získať ten, kto nalepí kupón na lístok a do štvrtka do 10. hodiny ho pošle alebo doručí na adresu redakcie. Meno výhercu zverejníme na druhý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári