Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
OTEC A SYN BÉREŠOVCI ZÍSKALI V RELY ŠESŤ SLOVENSKÝCH TITULOV

V tomto roku posádka košická Styllexu motorsport prevetrala wéercéčko aj S2000

Takmer tri desiatky rokov pôsobí košický tím Styllex motorsport v automobilových súťažiach rely a za posledných päť rokov dosiahol najvýraznejšie úspechy. A tie sa zväčša spájajú s menom Béreš.

Trojnásobní majstri Slovenska s pohármi.Trojnásobní majstri Slovenska s pohármi.

Ako prvý začal zbierať majstrovské tituly Jozef starší, teraz jeho syn Jozef mladší. Aj v tomto prípade sa potvrdilo známe príslovie: Jablko nepadne ďaleko od stromu. V rodine Bérešovcov je motorizmus alfou a omegou, preto v otcových šľapajach sa vydal aj syn, ktorý veľmi skoro výkonnostne dostihol otca, ktorý ešte stále aktívne jazdí, ale už skôr pre potešenie svoje a svojich priaznivcov. Stále je synovi nablízku a dokáže sa tešiť z každého jeho úspechu.

Pod svoje krídla zobral košický Styllex motorsport na čele s Petrom Kočim v roku 2000 iba šestnásťročného talentovaného pretekára Jozefa Béreša jr., ktorý sa im za dôveru odmenil počas svojho desaťročného pôsobenia tým najlepším spôsobom. Dostal sa do povedomia širokej motoristickej verejnosti doma i vo svete a vybojoval štyri tituly absolútneho majstra Slovenska v rely, nechýbali ani prvenstvá v jednotlivých triedach. Napriek mladému veku 26 rokov patrí medzi ostrieľaných a skúsených pretekárov.

Doterajšie skúsenosti zužitkoval v tejto sezóne, keď obhajoval svoje dva predchádzajúce majstrovské tituly. Sezónu nezačal síce podľa predstáv, keď prvé podujatie absolvoval s automobilom Škoda Octavia WRC, no neskôr už sadol do špičkovej Fabie S2000 a vyrovnanou jazdou si zabezpečil tretí titul v rade a štvrtý celkovo. "Nebolo to vôbec jednoduché, lebo súperi nám nič nedarovali," hovorí Jozef Béreš jr., ktorý si počas posledného novembrového víkendu prevezme ocenenia za dosiahnuté tohtoročné výsledky počas Večera majstrov v Nitre.

O svojom štvrtom titulu rozhodol ešte pred posledným podujatím, pričom na poslednom tohtoročnom sa očakávali jeho oslavy, avšak Rally Bratislava bola nakoniec zrušená. "Chceli sme si ešte v tejto sezóne zajazdiť, preto nás zrušenie súťaže nepotešilo, ale na druhej strane už sme mali vo vrecku titul majstra a prvenstvo v triede. Aj preto výsledok novembrovej rely už nemohol nič zmeniť na našom konečnom postavení," povedal Jozef Béreš jr. Pred začiatkom sezóny musel tak trocha improvizovať, lebo nemal k dispozícii S2000 na prvé podujatie v Egri. "S wéercéčkom tím už neplánoval súťažiť, lebo S2000 sú predsa len modernejšie autá a miestami aj rýchlejšie. Rovnako sú menej poruchové a v porovnaní s WRC majú lepšie parametre okrem výkonu. Na Eger ešte naša S2000 nebola dokončená, preto sme v tíme hľadali náhradné riešenie a vedenie tímu zabezpečilo vozidlo Škoda Octavia WRC. S touto technikou sme sa trocha potrápili, lebo auto nefungovalo úplne tak, ako sme si predstavovali. V rámci Slovenska sme vyhrali, ale chýbali nám body v triede S2000 a na ďalších sme mali čo doháňať po zvyšok sezóny," spomína na vykročenie do sezóny.

Medzi najvydarenejšie domáce podujatie radí lubenícku rely. Po prvej rýchlostke sa dostali so spolujazdcom Robom Müller do čela súťaže a vyhrali aj absolútne. Z kalicha horkosti si odpili na rely Šalgo - Gemer, kde prišli o lepší výsledok pre zlomený držiak motora. "Konkurencia na súťaži bola dobrá, ale na jednej ereske sme ulomili držiak motora a nik nemal náhradný, preto sme ho museli vyrobiť, no stratili sme dosť času v časovke a preteky boli pre nás stratené. Tešili sme sa aj na košickú rely, ktorá nám počas prvého dňa vyšla super a podarilo sa nám zvíťaziť v rámci MSR Košice I. Rovnako dobre sme jazdili aj v druhý deň, ale defekt na poslednej ereske nás obral o víťazstvo v rámci Slovenska - Košice II, avšak udržali sme druhé miesto absolútne v rámci celej súťaže. Nič sme si z toho nerobili, lebo sme boli v cieli a mali sme v rukách tretí titul v rade. Ešte v servise sme ho trocha oslávili, a potom sme už pokračovali na rampu kde sme si prevzali poháre v rámci tejto súťaže," neskrýva spokojnosť so sezónou štvornásobný majster.

Vo svojej zbierke má viacero titulov, či už z autokrosu, kopcov, ale aj rely, no posledný je tak trocha iný. "Aj preto, že sme dokázali vyhrať trikrát po sebe. Je to príjemný pocit a verím, že si ho v budúcnosti ešte užijem. V tomto roku som jazdil na kopcoch kategóriu historikov a vyhral som ju absolútne. Jazdil som s podporou Styllexu motorsport na aute, ktoré si pripravujem doma, a bez ich pomoci by som nemohol absolvovať všetky súťaže či už doma, alebo v Poľsku."

Pri našom bilancovaní si spomenul na prvý titul v rely, ktorý dosiahol spoločne s Petrom Starým na Subaru Impreza Sti. "Bola to jedna z náročných sezón, lebo sme jazdili v zahraničí veľa súťaží, čo bolo vyčerpávajúce, ale odmenou bol domáci titul. Ani jeden nám nepadol do lona bez boja a všetky majú svoje miesto v hierarchii úspechov," prezrádza. Konkurencia im nič nedarovala a každé podujatie ich stálo nemálo síl. "Predtým u nás jazdilo viac českých pretekárov, ale posledné roky je naším najväčším súperom Gregorz Grzyb, s ktorým sme sa ťahali za prsty v sekundách či desatinách. V tejto sezóne sa zrýchlil aj Melichárek a dokázal vyhrať niekoľko eresiek. Rýchly je aj Drotár, ale v tomto roku sa mu často kazila technika. Zabudnúť nemôžeme ani na poľskú či maďarskú špičku. Spoločné majstráky majú niečo do seba, a súťaže v Poľsku či Maďarsku boli pre nás príjemným spestrením sezóny, ktorá bola pre nás s Robom opäť úspešná," konštatoval J. Bereš jr.

Dosiahnuté výsledky a plná vitrína pohárov, medzi ktorými je sedem za tituly absolútneho majstra Slovenska, sú odmenou pre všetkých v tíme Styllexu motorsport, ktorí priložili ruku k dielu. Majstrovskú zbierku odštartoval Jozef Béreš st. spoločne s Michalom Kočím, a tí v roku 1994 získali prvý titul absolútneho majstra v rely s vozidlom Nissan Sunny Gti-R. V ďalšej sezóne ho dokázali s autom Ford Escort Cosworth obhájiť. Tretí dosiahla dvojica Enrico Bertone a Michal Kočí v roku 1998, keď mali v rukách Toyotu Celica GT4. Po siedmich rokoch na tieto úspechy nadviazal Béreš jr. s Petrom Starým, a potom s Róbertom Müllerom v sedadle copilota. S ním vybojovali tri tituly v rade, čo sa doteraz nikomu nepodarilo. "Z pohľadu tímu môžeme sezónu hodnotiť len pozitívne, lebo sme dosiahli majstrovský titul s dvojicou Jozef Béreš jr. a Róbert Müller. V pohári mládeže v Česku dosiahla naša posádka Martin Kočí - Imrich Ferencz na medailové priečky. Na druhej strane na niektorých podujatiach sme mohli dosiahnuť aj viac k ešte väčšej spokojnosti," hovorí manažér Michal Kočí.

Cesta k domácim titulom nebola jednoduchá a svoje ostrohy získaval Béreš jr. aj na medzinárodnej scéne, keď jazdil vybrané podujatia majstrovstiev sveta. "Snažili sme sa vytvoriť začínajúcemu pretekárovi čo najlepšie podmienky pre jeho športový rast. Svoj jazdecký talent mohol zdokonaľovať aj na náročných súťažiach v rámci juniorskej kategórie WRC, kde obsadil v sezóne 2006 šieste miesto. Bolo trocha sklamaním, lebo technické problémy nás odsunuli od historického úspechu a zisku titulu juniorského majstra sveta. O rok neskôr skončil štvrtý v Junior Rally Cupe," spomína na čiastkové úspechy J. Béreša jr. v rámci svetového šampionátu M. Kočí.

Oveľa lepšiu bilanciu dosiahol Styllex motorsport na domácich tratiach, získané tituly sú istou satisfakciou za vynaložené úsilie počas takmer troch desiatok rokov na poli slovenskej rely. "Domnievam sa, že naše kroky a rozhodnutia ohľadom jazdcov boli správne. Spolupráca s otcom alebo synom bola a je naďalej dobrá, preto aj vzhľadom na dosiahnuté úspechy to oceňujeme." Tri zo siedmich titulov majú aj rukopis súčasného manažéra M. Kočího. "Boli to krásne momenty v mojej kariére a obaja jazdci boli rozdielni. Bereš bol oveľa pokojnejší, Bertone zase temperamentnejší, ale po jazdeckej stránke boli obaja vynikajúci. U oboch si dodnes nesmierne vážim, že ani raz nešli za svoju hranu. Stále jazdili tak, aby mali auto pod kontrolou," vrátil sa v spomienkach na prvé tri tituly M. Kočí.

V tíme sa skôr pozerajú smerom dopredu, a preto sa už v týchto dňoch pripravuje budúcoročný kalendár. "Všetko je to iba v hrubých rysoch, lebo nepoznáme kalendáre súťaží. Radi by sme obhajovali domáci titul a nevylučujeme ani štart na vybraných súťažiach v zahraničí," dodal manažér Styllexu motorsport Michal Kočí.


Vizitka majstrovskej dvojice

Jozef BÉREŠ - pilot

Prvá rely: Rally Bratislava 2002
Prvý štart v MS: Swedish Rally 2003
Prvé víťazstvo: Rally Hurbanovo 2003

2003: 3. miesto v MSR 2003
2004: 9. miesto na Rally Monte Carlo
2005: absolútny majster SR, víťaz N-4
víťaz FIA European Rally Cup - East
2006: 6. miesto v JWRC 2006
vicemajster SR
majster SR v triede A-6
2007: 4. miesto v JRC 2007
vicemajster SR v triede A-6
2008: absolútny majster SR, víťaz N-4
2009: absolútny majster SR, víťaz N-4
2010: absolútny majster SR, víťaz S2000

Róbert MÜLLER - co-pilot

Prvý štart v rally: 2000
Prvý štart v MS: Cyprus Rally 2004
2000: majster SR v triede A-7 a F-2
2003: majster SR v triede N-4
2004: 3. miesto v MSR v triede N-4
2005: majster SR v triede A-8
2006: majster SR v triede Historic
2008: absolútny majster SR, víťaz N-4
2009: absolútny majster SR, víťaz N-4
2010: absolútny majster SR, víťaz S2000

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 2. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 3. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 10. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 013
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 533
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 884
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 12 607
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 080
 6. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 006
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 855
 8. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 271
 9. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 173
 10. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 006
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

8 h

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop