Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky
SAMOSPRÁVE CHÝBAJÚ PENIAZE NA LEPŠIE SLUŽBY

Seniorov v Košiciach trápia nízke dôchodky, aktívni chodia do klubov

V Košiciach žije vyše 40-tisíc dôchodcov. Plnohodnotne prežívať jeseň života seniorom znemožňuje najmä nízky príjem a zdravotné problémy. Sociálne služby im zabezpečuje samospráva, ktorej kapacity však nepostačujú potrebám.

Seniorský spevokol. V dennom centre pravidelne cvičia rezké pesničky.Seniorský spevokol. V dennom centre pravidelne cvičia rezké pesničky. (Zdroj: Veronika Janušková)

V Košiciach žije vyše 40-tisíc dôchodcov. Z miniankety Korzára vyplynulo, že plnohodnotne prežívať jeseň života seniorom znemožňuje najmä nízky príjem a zdravotné problémy. Sociálne služby im zabezpečuje samospráva, ktorej kapacity však nepostačujú potrebám.

KOŠICE. V metropole východu žije podľa údajov Sociálnej poisťovne presne 40 805 starobných dôchodcov, v Košiciach–okolí ďalších 17 787. Ich životný štandard závisí predovšetkým od výšky dôchodku, jeho priemerná suma je 388,02 eura v meste a 357,97 eura na okolí.

Príjem u niektorých seniorov nestačí ani na to, aby sa dostali nad hranicu hmotnej núdze, sú preto odkázaní na sociálne dávky. Ich výpočet je individuálny, "ako rozdiel medzi sumou nárokov na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke a sumou príjmov občana a s ním spoločne posudzovaných osôb". Košický úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje stovky seniorov, ktorí súčasne s dôchodkom poberajú i dávku v hmotnej núdzi.

"K 31. júlu za Košice a Košice-okolie ich bolo 1 171. V tom je 736 poberateľov za Košice-mesto. Toto číslo však nezahŕňa starobných dôchodcov, ktorí môžu vystupovať ako spoločne posudzované osoby," uviedol hovorca úradu Igor Jakeš. "Okrem dávok v hmotnej núdzi poskytuje úrad aj príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia."

Jednorazovú pomoc v hmotnej núdzi dôchodcom môžu okrem úradu priznať i mestské časti.

Mesto dáva trikrát viac

Konkrétne sociálne služby seniorom majú podľa zákona poskytovať samosprávy. Primátor František Knapík (KDH) poukázal na to, že i kvôli novým povinnostiam mesta vzrástli náklady na sociálne služby v porovnaní s rokom 2006 až trojnásobne. Teraz na ne mesto vynakladá zhruba 3 milióny eur ročne.

"Mesto priamo vykonáva iba monitorovanie a signalizáciu potreby pomoci. Ostatné sociálne služby zabezpečuje prostredníctvom vlastnej rozpočtovej organizácie Stredisko sociálnej pomoci - služby v zariadení opatrovateľskej služby a v zariadení pre seniorov a mestských častí - terénna opatrovateľská služba a služby v zariadeniach opatrovateľskej služby," uviedla hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová.

Starší, ktorým zdravie už dobre neslúži a nemá sa o nich kto postarať, hľadajú útočisko v domovoch dôchodcov, po novom strediskách sociálnej pomoci. Mesto prevádzkuje jediné na Garbiarskej 4, ktoré zahŕňa i zariadenie opatrovateľskej, odľahčovacej či prepravnej služby a denný stacionár. Zabezpečuje tieto služby aj 10 zazmluvnenými neverejnými subjektmi.

Kapacity nestačia

"Evidujeme 179 klientov v Zariadení pre seniorov. Toho času však neprijíma klientov z dôvodu plánovanej komplexnej rekonštrukcie," uviedol riaditeľ z Garbiarskej Tibor Klema. "V poradovníku evidujeme 430 čakateľov na poskytnutie sociálnej služby v zariadení." Čakacia lehota vraj predstavuje u "sebestačných klientov" zvyčajne 2 roky, zaradenie posudzujú individuálne.

Kapacita "mestského domova", ani tých, ktoré prevádzkuje župa, však potrebám metropoly východu nepostačuje. Radnica preto uvažuje o výstavbe nového. "Mesto má spracovaný projekt výstavby nového zariadenia pre seniorov. V prípade, že riadiaci orgán Regionálneho operačného plánu vypíše výzvu, mesto podá žiadosť o priznanie nenávratného finančného príspevku," vyjadrila sa Jantošovičová.

"Pokiaľ sa všeobecná finančná situácia zlepší, predpokladáme rozšírenie prepravnej služby a kapacít v Zariadení opatrovateľskej služby," dodal Klema.

Mestské časti prispievajú

Mesto prispieva seniorom podľa výšky dôchodku na stravné lístky, a to 0,83 alebo 0,66 centmi na jeden obed. O spoločné stravovanie či roznášanie obedov sa už starajú mestské časti. Môžu tiež prispieť. Majú poskytovať aj sociálne poradenstvo. Sever, Západ, Juh a Dargovských hrdinov zabezpečujú i terénne opatrovanie a zariadenia opatrovateľskej služby. Juh navyše zriadil pre sociálne slabších výdajňu potravinovej banky. Sídlisko Ťahanovce napríklad dôchodcom nad 70 rokov rozdáva vianočné poukážky v hodnote 6,60. Staré mesto je ešte štedrejšie. Sociálne slabším seniorom vypláca veľkonočný príspevok 39 eur a vianočný 74 eur.

Jednotlivé samosprávy by vedeli, ako seniorom pomôcť. KVP by chcelo otvoriť Dom seniorov s nepretržitou starostlivosťou, Juh rozšíriť opatrovateľskú službu. Západ plánuje sociálnu predajňu potravín a zriadenie sociálneho taxíka.

Málo peňazí

Väčšina mestských častí prevádzkuje denné centrá, bývalé kluby dôchodcov, podporuje záujmové činnosti a kultúrne podujatia pre sviežich seniorov. Jedno z najväčších takýchto centier funguje na Juhu, navštevuje ho okolo 600 dôchodcov. Aj cez obed je plné živo debatujúcich seniorov. Popritom vyšívajú, spievajú, vymieňajú si recepty a ochutnávajú diela svojich kuchýň. Niektorí sa venujú športovým aktivitám, či už je to kalanetika, stolný tenis, kolky, alebo cvičenie s fitloptami.

"Veľmi sa mi tu páči. Každý, kto chce trošičku byť v kolektíve, si tu nájde svoje. Chodíme aj na výlety alebo prednášky o zdraví, oslavujeme výročia. Mali sme aj sebaobranu," tešila sa čiperná babka Juliana Csiková.

Centrum však, tak ako i ďalšie, pociťuje nedostatok finančných prostriedkov. "Sme v podstate spokojní s tým, čo máme, len keby sme mali vyššie dotácie, veď k nám chodia ľudia z celého mesta," zhodnotila Viera Nepšinská z južanského miestneho úradu.


Posedenie pri koláčikoch. Život na dôchodku nekončí, odkazujú veselé dôchodkyne.
Foto: Veronika Janušková

Koľko dáva mesto na dôchodcov
 • Terénna služba – opatrovateľská služba 1 062 206
 • Opatrovateľská služba v mestských častiach 796 654
 • Opatrovateľská služba – neverejní poskytovatelia 265 552
 • Sociálne služby – neverejní poskytovatelia 39 833
 • Zariadenie opatrovateľskej služby 39 833
 • Ostatné služby pre seniorov 66 855
 • Stravovanie dôchodcov – transfer pre mestské časti 66 855
 • Stredisko sociálnej pomoci 507 866
 • Trasfer na prevádzku 507 866
 • Spolu - 3 498 036 eur
Eva Eperješiová
Starší chcú riešiť svoje problémy

Parlament seniorov a občanov mestskej časti Juh zasadá pravidelne. Aktívni dôchodcovia žiadajú kompetentných o riešenie ťažkostí, s ktorými sa denno-denne stretávajú.

KOŠICE. Zasadačku Južanu nedávno zaplnili seniori, ktorí sa neboja o svojich problémoch hovoriť nahlas. Po predstavení novej služby S - fon prišla na rad diskusia. Starší v nej zástupcov samosprávy vôbec nešetrili.

Nepáči sa im spôsob predlžovania nájmov v malometrážnych bytoch na Južnej triede. „Bytový podnik robí zmluvy na jeden rok. Stáva sa, že na to zabudnú a zrazu im prídu vypnúť elektrinu a plyn. Potom musia odznova všetko vybavovať. Keby sa to dalo nejak urobiť, žeby prišli za ľuďmi, ktorým končí zmluva a upozornili ich na to, aby nemuseli behať za takými vecami," povedala Margita Fedorková. Uviedla aj konkrétny prípad, pri ktorom má podozrenie, že byt je obývaný neprávom.

Mesto robí razie

„Byty sa prenajímajú na dobu určitú, aby sme ich zachovali pre ďalšie generácie," vysvetlila Margita Fedorková z bytového referátu oddelenia sociálnych služieb košického magistrátu. „Požiadame bytový podnik, aby na Južnej triede vytvorili miestnosť pre ľudí, ktorí zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôžu cestovať na Južné nábrežie a aby upozorňovali tých, ktorým končí doba nájmu."

„Najväčšou boľačkou" sú vraj nepovolané osoby, hlavne malé deti a neplatičstvo. Nedávno so Sociálnou poisťovňou preverovali dôchodky. „Ani jeden prípad neplatiča nebol taký, že z dôchodku by nevládal platiť," uviedla Fedorková. Seniori však často ťahajú záväzky nezodpovedných detí a na vlastné živobytie im potom nezostáva. Kvôli „nepovolaným" už robili i razie po bytoch v neskorých večerných a skorých ranných hodinách. „Dávame aj výpovede, je to začarovaný kruh," skonštatovala.

ee

V čom by ste potrebovali pomoc?

V uliciach metropoly východu sme u košických dôchodcov zisťovali, čo ich trápi najviac a v čom by potrebovali pomocnú ruku.

1veja-120x90.JPG

Len by som chcel vidieť toho, čo navrhol takéto dôchodky, ako by žil z takého príjmu. Nie je v tom spravodlivosť. Mám šťastie, že sme dvaja. Ja zaplatím byt a manželka stravu. Ale čo ten jeden biedny, čo žije sám? Nevie, čo má skôr, či dať na lieky alebo kúpiť rožok. A to sme 20 rokov po revolúcii. Ministrom a všetkým poslancom je jedno ako starí žijú."

Peter Klapko

2veja-120x90.JPG

Okrem zdravotných problémov máme aj finančné. Musím si privyrábať popri dôchodku, mám nepravidelný príjem. Manželka je čiastočne imobilná. Musím ju voziť, no nie sú bezbariérové prístupy v inštitúciách. V bytovke sa vozík nevojde do výťahu, ani do chodby. Aj ľudia o paličke by to potrebovali. Bojím sa i o našu bezpečnosť, ukradli mi už psa a bicykel."

Jaroslav Bednařík

3veja-120x90.JPG

O dôchodku je hádam aj zbytočné hovoriť, ja mám veľmi slabý. Situácia je veľmi zlá a mizerná. S manželkou žijem v podnájme, byt sme stratili. Ale my sme sa sami do toho dostali. Snažíme sa nejak vyžiť z toho mála, čo máme. No momentálne len ledva vyžijeme. Tu sa už asi nedá nič očakávať. Tam, kde bývam, občas nejakú akciu urobia, ale väčšinou nič za nimi nevidno.

Vojtech

4veja-120x90.JPG

Celý život som robila ako administratívna pracovníčka, ešte aj ako dôchodkyňa som pracovala na úrade. No a teraz mám dôchodok nejakých 300 eur. Pomohlo by mi len jeho zvýšenie. Teraz má byť valorizácia 1 percento, to ani na chlieb nebude u mňa. Spoločenského života sa nezúčastňujem, mám také zdravotné problémy, že nevládzem nikde chodiť, ani do klubov."

Alžbeta Štrompová

5veja-120x90.JPG

Najväčšie ťažkosti mi robí nízky príjem. Bol som baník v košickej magnezitke. V roku 2004 sme mali s dôchodkom čakať, a nakoniec až tí, čo išli po nás, dostali slušné dôchodky. Mal by sa urobiť spravodlivý dôchodkový systém. Mesto na to nemá, aby niečo zmenilo. Okrem peniazov mi ale nič nechýba k životu, chodím do banských cechov a venujem sa záhrade."

Viliam Šritz


Foto: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 56 495
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 089
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 497
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 911
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 711
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 839
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 623
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 393
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 300
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 012
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prázdne triedy na stredných školách by mali byť od pondelka postupne minulosťou.

Internáty otvoria len v ružových okresoch.

6 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pamätník osloboditeľom v Jelšave.

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

5. máj
Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

6 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

S nápadom na odvolávanie Kolíkovej prišiel Fico.

10 h

Projekt Vystrihaj sa Slovensko funguje piaty rok.

24 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop