Korzár logo Korzár Košice
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Seniorov v Košiciach trápia nízke dôchodky, aktívni chodia do klubov

V Košiciach žije vyše 40-tisíc dôchodcov. Plnohodnotne prežívať jeseň života seniorom znemožňuje najmä nízky príjem a zdravotné problémy. Sociálne služby im zabezpečuje samospráva, ktorej kapacity však nepostačujú potrebám.

Seniorský spevokol. V dennom centre pravidelne cvičia rezké pesničky.Seniorský spevokol. V dennom centre pravidelne cvičia rezké pesničky. (Zdroj: Veronika Janušková)

V Košiciach žije vyše 40-tisíc dôchodcov. Z miniankety Korzára vyplynulo, že plnohodnotne prežívať jeseň života seniorom znemožňuje najmä nízky príjem a zdravotné problémy. Sociálne služby im zabezpečuje samospráva, ktorej kapacity však nepostačujú potrebám.

KOŠICE. V metropole východu žije podľa údajov Sociálnej poisťovne presne 40 805 starobných dôchodcov, v Košiciach–okolí ďalších 17 787. Ich životný štandard závisí predovšetkým od výšky dôchodku, jeho priemerná suma je 388,02 eura v meste a 357,97 eura na okolí.

Príjem u niektorých seniorov nestačí ani na to, aby sa dostali nad hranicu hmotnej núdze, sú preto odkázaní na sociálne dávky. Ich výpočet je individuálny, "ako rozdiel medzi sumou nárokov na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke a sumou príjmov občana a s ním spoločne posudzovaných osôb". Košický úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje stovky seniorov, ktorí súčasne s dôchodkom poberajú i dávku v hmotnej núdzi.

"K 31. júlu za Košice a Košice-okolie ich bolo 1 171. V tom je 736 poberateľov za Košice-mesto. Toto číslo však nezahŕňa starobných dôchodcov, ktorí môžu vystupovať ako spoločne posudzované osoby," uviedol hovorca úradu Igor Jakeš. "Okrem dávok v hmotnej núdzi poskytuje úrad aj príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia."

Jednorazovú pomoc v hmotnej núdzi dôchodcom môžu okrem úradu priznať i mestské časti.

Mesto dáva trikrát viac

Konkrétne sociálne služby seniorom majú podľa zákona poskytovať samosprávy. Primátor František Knapík (KDH) poukázal na to, že i kvôli novým povinnostiam mesta vzrástli náklady na sociálne služby v porovnaní s rokom 2006 až trojnásobne. Teraz na ne mesto vynakladá zhruba 3 milióny eur ročne.

"Mesto priamo vykonáva iba monitorovanie a signalizáciu potreby pomoci. Ostatné sociálne služby zabezpečuje prostredníctvom vlastnej rozpočtovej organizácie Stredisko sociálnej pomoci - služby v zariadení opatrovateľskej služby a v zariadení pre seniorov a mestských častí - terénna opatrovateľská služba a služby v zariadeniach opatrovateľskej služby," uviedla hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová.

Starší, ktorým zdravie už dobre neslúži a nemá sa o nich kto postarať, hľadajú útočisko v domovoch dôchodcov, po novom strediskách sociálnej pomoci. Mesto prevádzkuje jediné na Garbiarskej 4, ktoré zahŕňa i zariadenie opatrovateľskej, odľahčovacej či prepravnej služby a denný stacionár. Zabezpečuje tieto služby aj 10 zazmluvnenými neverejnými subjektmi.

Kapacity nestačia

"Evidujeme 179 klientov v Zariadení pre seniorov. Toho času však neprijíma klientov z dôvodu plánovanej komplexnej rekonštrukcie," uviedol riaditeľ z Garbiarskej Tibor Klema. "V poradovníku evidujeme 430 čakateľov na poskytnutie sociálnej služby v zariadení." Čakacia lehota vraj predstavuje u "sebestačných klientov" zvyčajne 2 roky, zaradenie posudzujú individuálne.

Kapacita "mestského domova", ani tých, ktoré prevádzkuje župa, však potrebám metropoly východu nepostačuje. Radnica preto uvažuje o výstavbe nového. "Mesto má spracovaný projekt výstavby nového zariadenia pre seniorov. V prípade, že riadiaci orgán Regionálneho operačného plánu vypíše výzvu, mesto podá žiadosť o priznanie nenávratného finančného príspevku," vyjadrila sa Jantošovičová.

"Pokiaľ sa všeobecná finančná situácia zlepší, predpokladáme rozšírenie prepravnej služby a kapacít v Zariadení opatrovateľskej služby," dodal Klema.

Mestské časti prispievajú

Mesto prispieva seniorom podľa výšky dôchodku na stravné lístky, a to 0,83 alebo 0,66 centmi na jeden obed. O spoločné stravovanie či roznášanie obedov sa už starajú mestské časti. Môžu tiež prispieť. Majú poskytovať aj sociálne poradenstvo. Sever, Západ, Juh a Dargovských hrdinov zabezpečujú i terénne opatrovanie a zariadenia opatrovateľskej služby. Juh navyše zriadil pre sociálne slabších výdajňu potravinovej banky. Sídlisko Ťahanovce napríklad dôchodcom nad 70 rokov rozdáva vianočné poukážky v hodnote 6,60. Staré mesto je ešte štedrejšie. Sociálne slabším seniorom vypláca veľkonočný príspevok 39 eur a vianočný 74 eur.

Jednotlivé samosprávy by vedeli, ako seniorom pomôcť. KVP by chcelo otvoriť Dom seniorov s nepretržitou starostlivosťou, Juh rozšíriť opatrovateľskú službu. Západ plánuje sociálnu predajňu potravín a zriadenie sociálneho taxíka.

Málo peňazí

Väčšina mestských častí prevádzkuje denné centrá, bývalé kluby dôchodcov, podporuje záujmové činnosti a kultúrne podujatia pre sviežich seniorov. Jedno z najväčších takýchto centier funguje na Juhu, navštevuje ho okolo 600 dôchodcov. Aj cez obed je plné živo debatujúcich seniorov. Popritom vyšívajú, spievajú, vymieňajú si recepty a ochutnávajú diela svojich kuchýň. Niektorí sa venujú športovým aktivitám, či už je to kalanetika, stolný tenis, kolky, alebo cvičenie s fitloptami.

"Veľmi sa mi tu páči. Každý, kto chce trošičku byť v kolektíve, si tu nájde svoje. Chodíme aj na výlety alebo prednášky o zdraví, oslavujeme výročia. Mali sme aj sebaobranu," tešila sa čiperná babka Juliana Csiková.

Centrum však, tak ako i ďalšie, pociťuje nedostatok finančných prostriedkov. "Sme v podstate spokojní s tým, čo máme, len keby sme mali vyššie dotácie, veď k nám chodia ľudia z celého mesta," zhodnotila Viera Nepšinská z južanského miestneho úradu.


Posedenie pri koláčikoch. Život na dôchodku nekončí, odkazujú veselé dôchodkyne.
Foto: Veronika Janušková

Koľko dáva mesto na dôchodcov
 • Terénna služba – opatrovateľská služba 1 062 206
 • Opatrovateľská služba v mestských častiach 796 654
 • Opatrovateľská služba – neverejní poskytovatelia 265 552
 • Sociálne služby – neverejní poskytovatelia 39 833
 • Zariadenie opatrovateľskej služby 39 833
 • Ostatné služby pre seniorov 66 855
 • Stravovanie dôchodcov – transfer pre mestské časti 66 855
 • Stredisko sociálnej pomoci 507 866
 • Trasfer na prevádzku 507 866
 • Spolu - 3 498 036 eur
Eva Eperješiová
Starší chcú riešiť svoje problémy

Parlament seniorov a občanov mestskej časti Juh zasadá pravidelne. Aktívni dôchodcovia žiadajú kompetentných o riešenie ťažkostí, s ktorými sa denno-denne stretávajú.

KOŠICE. Zasadačku Južanu nedávno zaplnili seniori, ktorí sa neboja o svojich problémoch hovoriť nahlas. Po predstavení novej služby S - fon prišla na rad diskusia. Starší v nej zástupcov samosprávy vôbec nešetrili.

Nepáči sa im spôsob predlžovania nájmov v malometrážnych bytoch na Južnej triede. „Bytový podnik robí zmluvy na jeden rok. Stáva sa, že na to zabudnú a zrazu im prídu vypnúť elektrinu a plyn. Potom musia odznova všetko vybavovať. Keby sa to dalo nejak urobiť, žeby prišli za ľuďmi, ktorým končí zmluva a upozornili ich na to, aby nemuseli behať za takými vecami," povedala Margita Fedorková. Uviedla aj konkrétny prípad, pri ktorom má podozrenie, že byt je obývaný neprávom.

Mesto robí razie

„Byty sa prenajímajú na dobu určitú, aby sme ich zachovali pre ďalšie generácie," vysvetlila Margita Fedorková z bytového referátu oddelenia sociálnych služieb košického magistrátu. „Požiadame bytový podnik, aby na Južnej triede vytvorili miestnosť pre ľudí, ktorí zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôžu cestovať na Južné nábrežie a aby upozorňovali tých, ktorým končí doba nájmu."

„Najväčšou boľačkou" sú vraj nepovolané osoby, hlavne malé deti a neplatičstvo. Nedávno so Sociálnou poisťovňou preverovali dôchodky. „Ani jeden prípad neplatiča nebol taký, že z dôchodku by nevládal platiť," uviedla Fedorková. Seniori však často ťahajú záväzky nezodpovedných detí a na vlastné živobytie im potom nezostáva. Kvôli „nepovolaným" už robili i razie po bytoch v neskorých večerných a skorých ranných hodinách. „Dávame aj výpovede, je to začarovaný kruh," skonštatovala.

ee

V čom by ste potrebovali pomoc?

V uliciach metropoly východu sme u košických dôchodcov zisťovali, čo ich trápi najviac a v čom by potrebovali pomocnú ruku.

1veja-120x90.JPG

Len by som chcel vidieť toho, čo navrhol takéto dôchodky, ako by žil z takého príjmu. Nie je v tom spravodlivosť. Mám šťastie, že sme dvaja. Ja zaplatím byt a manželka stravu. Ale čo ten jeden biedny, čo žije sám? Nevie, čo má skôr, či dať na lieky alebo kúpiť rožok. A to sme 20 rokov po revolúcii. Ministrom a všetkým poslancom je jedno ako starí žijú."

Peter Klapko

2veja-120x90.JPG

Okrem zdravotných problémov máme aj finančné. Musím si privyrábať popri dôchodku, mám nepravidelný príjem. Manželka je čiastočne imobilná. Musím ju voziť, no nie sú bezbariérové prístupy v inštitúciách. V bytovke sa vozík nevojde do výťahu, ani do chodby. Aj ľudia o paličke by to potrebovali. Bojím sa i o našu bezpečnosť, ukradli mi už psa a bicykel."

Jaroslav Bednařík

3veja-120x90.JPG

O dôchodku je hádam aj zbytočné hovoriť, ja mám veľmi slabý. Situácia je veľmi zlá a mizerná. S manželkou žijem v podnájme, byt sme stratili. Ale my sme sa sami do toho dostali. Snažíme sa nejak vyžiť z toho mála, čo máme. No momentálne len ledva vyžijeme. Tu sa už asi nedá nič očakávať. Tam, kde bývam, občas nejakú akciu urobia, ale väčšinou nič za nimi nevidno.

Vojtech

4veja-120x90.JPG

Celý život som robila ako administratívna pracovníčka, ešte aj ako dôchodkyňa som pracovala na úrade. No a teraz mám dôchodok nejakých 300 eur. Pomohlo by mi len jeho zvýšenie. Teraz má byť valorizácia 1 percento, to ani na chlieb nebude u mňa. Spoločenského života sa nezúčastňujem, mám také zdravotné problémy, že nevládzem nikde chodiť, ani do klubov."

Alžbeta Štrompová

5veja-120x90.JPG

Najväčšie ťažkosti mi robí nízky príjem. Bol som baník v košickej magnezitke. V roku 2004 sme mali s dôchodkom čakať, a nakoniec až tí, čo išli po nás, dostali slušné dôchodky. Mal by sa urobiť spravodlivý dôchodkový systém. Mesto na to nemá, aby niečo zmenilo. Okrem peniazov mi ale nič nechýba k životu, chodím do banských cechov a venujem sa záhrade."

Viliam Šritz


Foto: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 4 998
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 773
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 717
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 411
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 547
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 303
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 200
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 119
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 970
 10. Mecom ide na zelenú 1 947

Blogy SME

 1. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Miro Jankes: Januárový výber
 7. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 8. Eva Gallova: Storočné fotografie
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 558
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 357
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 325
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 918
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 166
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 124
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 111
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 846
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin.

NATO sa v dohľadnej budúcnosti o Ukrajinu nerozšíri.


19 h
Zdravotníci v nemocnici vo francúzskom meste Štrasburg.

PCR testy odhalili takmer 930-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 698 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Blogy SME

 1. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Miro Jankes: Januárový výber
 7. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 8. Eva Gallova: Storočné fotografie
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 558
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 357
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 325
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 918
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 166
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 124
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 111
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 846
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu