KOŠICE. Košický neonatológ a teraz aj nový riaditeľ košickej Detskej fakultnej nemocnice Peter Krcho je známy tým, že malým pacientom obetuje veľa času.
Na Klinike neonatológie, ktorej je prednostom, sa so spolupracovníkmi stará o kriticky chorých novorodencov a deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Okrem lekárskej praxe sa venuje aj výuke mladých medikov.
Aj popri profesijnej činnosti si však dokáže nájsť chvíľu na hobby. Z nich dominuje najmä šport. Asi len jeho rodina a známi vedia, že sa od študentských čias venuje zaujímavej aktivite - karate.
Počas štúdia
"Tejto športovej aktivite som sa začal venovať v dvanástich rokoch, ale naplno som jej prepadol počas vysokoškolského štúdia v Prahe, kedy som dosahoval najlepšie výsledky. Za socializmu bolo karate exotickým športom, a to bola pre mňa výzva, pretože som robil niečo nezvyčajné.
Karate nie je len šport, ale aj spôsob života. A jeho veľkou prednosťou je, že sa dá praktizovať celý život."
Nie je to však o boji, ako by sa mohlo zdať. Hoci je držiteľom čierneho pásu, pre Petra Krcha je to predovšetkým šport, ktorý prináša harmóniu pohybu a psychiky. Za "socíku" sa vďaka svojej záľube dostal na turnaje do Maďarska, Poľska a dokonca aj Talianska, čo v tom čase nebolo jednoduché. Aj po rokoch je tento šport pre neho atraktívny a naďalej sa mu aktívne venuje.
Neonatológova záľuba v športoch sa pri karate nekončí. V lete rád sadne na bicykel a obľubuje vodné športy, napríklad kajak. „Výhodou kajaku je pocit nesmiernej voľnosti a bezprostredný, priamy kontakt s prírodou. Či už v okolitých priehradách alebo na mori v Chorvátsku."
Dcéry sa potatili?
Zo zimných športov je pre neho najmilšie lyžovanie, do ktorého zapája celú rodinu. Sú aj jeho dcéry športové typy po otcovi? "Obe lyžujú a jedna sa o šport zaujíma aktívnejšie, robí modernú gymnastiku."
Práve za lyžovačku pre celú rodinu nie je Krchovi ľúto dať peniaze. "To sú asi najväčšie finančné objemy, ktoré minieme. Žiaľ, nemám toľko času, aby som chodil do zahraničných lyžiarskych stredísk. Využívame krásy tých našich, ako sú Vysoké a Nízke Tatry, ale aj Kojšovská Hoľa či Jahodná z okolia Košíc.
Veľké miesto v živote doktora má fotografovanie. Začal s ním v šestnástich rokoch, keď získal svoj prvý fotoaparát vďaka peniazom, ktoré dostal od starého otca z predaja domu. Väčší rozmer jeho záľuba dosiahla, keď v rámci spolupráce s nemocnicou v americkom meste Providence získal digitálny fotoaparát. Vďaka záberom pacientov, ktoré urobil, mohol jednotlivé prípady konzultovať s americkými kolegami.
Aj v medicíne treba pokoru
Veľkorozmerné fotografie pacientov už niekoľkokrát vystavoval. A to nielen na Slovensku, ale aj v rakúskom Salzburgu a Grazi, dokonca vo Washingtone, New Yorku a Providence v USA. Jeden z jeho obrazov vlastní známy filantrop a finančník George Soros. Cieľom výstav bolo priblížiť verejnosti náročnú starostlivosť o novorodencov ohrozených na živote.
"Každý si predstavuje medicínu ako zázračnú vedu, ktorá vie všetko vyriešiť. Príroda je ale silná, boj s ňou je niekedy neriešiteľný. Ostáva nám jej následky len dôstojne zvládať a vedieť pritom pravdivo komunikovať s rodičmi."
Kto by si pomyslel, že riaditeľ sa nedokáže zvŕtať v kuchyni, je na omyle. "Naposledy som u kamaráta v Prahe varil bryndzové halušky. Nie zo sáčku, ale riadne zo zemiakov. Obľubujem najmä taliansku kuchyňu, občas urobím bruschettu, na ktorú sa moje dievčatá veľmi tešia. A zvládnem aj bežné veci, ako napríklad hemendex. K zložitejšiemu vareniu ma manželka neopustí."
Zo zeleniny obľubuje paradajky, rád si pochutná na gréckej strave a rozhodne nepohrdne tradičnou košickou kuchyňou, ktorá zaváňa maďarskými jedlami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári