Hlavná ulica, železničná stanica, obchodné centrá, či v zime rôzne podchody na sídliskách. To sú najfrekventovanejšie miesta, kde môžu Košičania ľudí bez domova nájsť. Svojím správaním často obťažujú a pohoršujú okolie. Miestna ako aj mestská samospráva však pri riešení tohto problému má zviazané ruky.
KOŠICE. Sú špinaví, zapáchajú a pohoršujú. To sú dôvody, pre ktoré sa ľudia na bezdomovcov sťažujú. Tohtoročným najvypuklejším problémom ich výskytu bolo zrejme miesto pri fontáne na košickom Sídlisku KVP.
"Nešlo o jedného alebo dvoch tulákov, ale o skupinu 10-15 bezdomovcov, ktorí neváhali už ani vykonávať telesné potreby priamo na mieste, čoho sme boli viacerí svedkovia," skonštatoval jeden z obyvateľov tejto mestskej časti.
Problém s bezdomovcami je však aj v historickom centre mesta. Ide najmä o Hlavnú ulicu, park na Moyzesovej, či železničnú stanicu. Svojím správaním tak obťažujú nielen okoloidúcich, ale aj turistov.
"Ožratí sa váľajú na zemi, pijú a robia neporiadok," konštatuje ďalší z obyvateľov, tentoraz z historického centra.
(Ne)riešiteľný problém
V metropole východu žije podľa rôznych odhadov takmer 300 neriešených bezdomovcov. Košické miestne samosprávy tak o tomto probléme vedia. Tvrdia, že lokality ich výskytu zmapovali.
"Najčastejšie sú pri fontáne a na ihrisku pod obchodným centrom na Hemerkovej ulici," skonštatovala odborná referentka zo sociálneho referátu z miestneho úradu mestskej časti Sídlisko KVP Alica Schützová.
Riešiť ich však nevedia, keďže v tejto veci majú podľa nich málo kompetencií. "Mám zviazané ruky," skonštatoval staromestský starosta Ľubomír Grega (ex-SDKÚ).
"My môžeme apelovať, volať mestskú políciu, my im môžeme navrhnúť riešenie ich problému, alebo ich vyzvať, aby lokalitu opustili. Ak však oni nechcú, nemôžeme urobiť nič," dopĺňa Schützová.
Len v medziach zákona
Tak ako mestské časti, aj košická mestská polícia má pri riešení tohto problému zviazané ruky. Tvrdí, že môže postupovať len v medziach zákona.
"To znamená, že bezdomovec sa musí dopustiť porušenia verejného poriadku alebo občianskeho spolunažívania alebo priestupku na úseku hygieny verejného priestranstva," uviedol zástupca náčelníka košickej mestskej polície Slavomír Pavelčák.
"Buď sa ruší občianske spolunažívanie krikom alebo nadávkami niekoho uráža, alebo keď sa s niekým pobije, ale na úseku verejného poriadku znečistí verejné priestranstvo, alebo ruší nočný pokoj. Môžeme ich sankcionovať aj vtedy, keď sa dopustí drobnej krádeže," dopĺňa.
Mestská polícia tvrdí, že pokutuje aj požívanie alkoholu na verejnosti. Na území mesta sa podľa mestského zákona nesmie piť od 5.00 hod. do 3.00 hod. nasledujúceho dňa na presne vymedzených miestach. Medzi ne patria napríklad okolia školských zariadení, okolia nemocníc, či športových ihriskách.
Sedenie na lavičkách tak priestupkom nie je. Ak by sa ich odtiaľ mestská polícia snažila vytesniť, porušila by tým ich základné práva a slobody.
Pokuta 33 eur
Za porušenie spomínaných povinností im hrozí pokuta až do výšky 33 eur. Ich vymožiteľnosť je však skoro nulová. "Bezdomovci sú bez finančných prostriedkov," objasnil Pavelčák.
Polícia sa ich preto snaží z ich pôvodných lokalít vytláčať. Priznáva však, že sa jej to celkom nedarí. "Po istom čase sa vrátia späť na svoje miesto," zhodnotil zástupca náčelníka košickej mestskej polície Slavomír Pavelčák.
Zhruba 200 miest vyčlenili pre bezdomovcov
Dni, ako aj noci sú čoraz chladnejšie, preto sa bezdomovci sťahujú do tepla. Medzi ne napríklad patria rôzne obchodné mestské centrá, či sídliskové podchody. Ľudia bez strechy nad hlavou však môžu prespať aj v útulkoch. Mesto má jedno v Bernátovciach.
"Trvalá kapacita 40 miest je v zimných mesiacoch dočasne zvýšená. V tomto roku budú vytvorené podmienky pre dočasné ubytovanie ďalších 40 bezdomovcov. Tentoraz však s možnosťou zotrvania v nocľahárni dlhšiu dobu, keďže samotmí bezdomovci k tomu vytvorili podmienky priamo na priľahlých pozemkoch už existujúceho útulku," skonštatovala Katarína Angelovičová z komunikačného referátu košického magistrátu.
Ďalší z útulkov má aj Arcidiecézna charita. Tá dokonca uvažovala o novom zariadení. Mesto Košice jej preto prenajalo pozemky na Jarmočnej ulici s cieľom výstavby nového útulku.
"Požiadali sme o peniaze z eurofondov. Mali sme aj už všetko hotové, žiaľ, projekt nám neschválili," uviedol riaditeľ Arcidicéznej charity Cyril Korpesio.
V súčastnosti má charita svoje útulky na Bosákovej ulici s kapacitou zhruba 80 miest a niekoľko miest má aj v objekte na Fialkovej. V oboch zariadeniach platia rovnaké pravidlá. "Zákazník napríklad nesmie byť pod vplyvom alkoholu, musí byť umytý a čistý," uviedol základné pravidlá Korpesio.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári