Župa tvrdí, že pre opravu robia, čo je v ich silách. Termín sprejazdnenia sľubujú na 20. novembra.
NIŽNÁ HUTKA. Aktivistom sa za asi dva týždne podarilo získať spolu 2 537 podpisov. Petičnú akciu podporili obyvatelia z až 74 obcí a mestských častí nielen Košíc a okolia, ale aj z Trebišovského, Sabinovského, Humenského, či Prešovského okresu.
Odozvu našli dokonca i medzi vodičmi z Považskej Bystrice alebo Slovenského Nového Mesta.
Ľudia petíciou vyjadrujú „nespokojnosť so zdĺhavým postupom prác" na oprave poškodeného úseku Slaneckej" a žiadajú župu o aspoň čiastočné sprejazdenie do 1. novembra alebo vytvorenie provizórnej panelovej cesty. Petičný výbor už odovzdal hárky Úradu Košického samosprávneho kraja.
„Petícia bola postúpená Správe ciest KSK a bude vybavená v súlade s príslušným zákonom," uviedla hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková.
S ďalšími protestmi počkajú
Pred dvoma týždňami petičiari protestovali formou symbolickej blokády prejazdného úseku, kde im riaditeľ Správy ciest KSK Zoltán Bartoš prisľúbil možné sprejazdnenie 20. novembra s tým, že panelovú cestu robiť nebudú. V stredu zorganizovali v bohdanovskom kultúrnom dome ďalšie verejné zhromaždenie, ktorého sa zúčastnili i štatutári obcí a riaditeľ.
„Účasť bola vyššia ako sme čakali, prišlo vyše sto ľudí, ktorí mali na neho veľa otázok," zhodnotila Marianna Gombošová z petičného výboru. Petičiari sú zatiaľ s vývojom udalostí v rámci možností spokojní.
„Naša aktivita priniesla želaný cieľ. Náš impulz vyvolal to, že zo strany KSK bol stanovený termín sprejazdnenia, pričom dovtedy nebol známy," myslí si Radoslav Hodor z petičného výboru. „Riaditeľ ho znova potvrdil a pracovné nasadenie na stavbe sa zlepšilo. Verím, že termín bude dodržaný a že by si nedovolil takto zavádzať ľudí."
Petičiari sa teda rozhodli, že s ďalšími nátlakovými akciami počkajú do deklarovaného termínu. Uzávera paradoxne odľahčila dopravu na sídlisku Nad jazerom, kde sa nevytvárajú zápchy. Tie sa odtiaľ v meste presunuli na Južnú triedu či Hlinkovu, kde ústia obchádzky.
KSK: Petícia situáciu nerieši
Župa však tvrdí, že slová petičiarov sú „zavádzajúce" a pre sprejazdnenie komunikácie vždy robila maximum. Dojem, že sa na ceste nič nerobí vraj ľudia mohli mať kvôli prácam pod úrovňou cesty. Rýchlemu sprevádzkovaniu ale stále bráni podmočený a pohybujúci sa kopec nad ňou.
„Správa ciest po celý čas rieši situáciu a nemôže ovplyvniť ani poveternostné vplyvy, ani pohyb zeme, ani počasie. Musí sa prispôsobiť prírode, ktorá je tentoraz silnejšia ako človek. Termín, ktorý bol stanovený na sprejazdnenie by mal byť dodržaný. Prispelo k tomu hlavne stabilizované počasie, vďaka ktorému sa dali robiť práce na odvodňovaní svahu," vyjadrila sa Bobriková.
„Nie petícia rieši celú situáciu, ale cestári, projektanti, geológovia a dodávateľská firma, ktorí sa od prvého zosuvu neustále snažia nájsť také riešenie, ktoré bude účinné a zastaví pohyb kopca, aby mohla byť cesta sprevádzkovaná."
Oprava za tri milióny
Cestári na svahu momentálne robia horizontálne vrty a ukladajú odvodňovacie potrubie. Dokončujú podklad cesty, na ktorý pôjde ešte betónový poter a vozovka. Musia však zápasiť s neustále sa zosúvajúcou zeminou na komunikáciu. Na stabilizácii mimo nej budú pokračovať i po sprejazdnení.
„Od polovice októbra do polovice novembra sa robia vodorovné odvodňovacie vrty. Ak nenastanú komplikácie, v tretej dekáde novembra by mohla byť cesta sprejazdnená a následne by sa ešte dláždili priekopy a upravoval terén," uviedla Bobriková.
„Na nepriaznivé prírodné podmienky nedoplácajú len jednotlivci. Zvýšené náklady musí znášať aj regionálna samospráva. Na dotknutých autobusových linkách sa po dohode medzi KSK a dopravcom napriek obchádzke platí stále rovnaké cestovné. Stratu vo verejnom záujme bude musieť uhradiť samosprávny kraj."
Iba náklady na opravu Slaneckej sa už vyšplhali nad tri milióny eur, z toho celý milión zhltla stabilizácia svahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári